Home » Diğer Haberler » Doğalgazdan Nasıl Tasarruf Edilir?

Doğalgazdan Nasıl Tasarruf Edilir?

Günümüzde özellikle büyükşehirlerde ısınma alanında kullanılan yakıt türü doğalgazdır. Kullanımının kolay olması ve kömüre göre de oldukça temiz bir ısınma şekli olmasından kaynaklanan nedenlerden dolayı doğalgaz ciddi tercih nedenidir. Doğalgazla ısınmanın yanı sıra isterseniz sıcak su ve isterseniz ocaklarınızda da kullanabiliyorsunuz bu nedenle de size büyük avantajlar sağlayabiliyor. Kısacası doğalgaz için söylenecek söz gündelik yaşamda en büyük ihtiyaçlarımızı karşılayabilen bir enerji türü.

Doğalgaz bu kadar faydalı ve kullanışlı bir enerji olmakla birlikte pek çok kullanıcı da doğalgazların faturalarının yüksek olduğundan şikayet eder. Ancak konumuzda da olduğu gibi sizlere doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır bu konu hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Kombi Bakımı

İlk olarak yapmanız gereken şeyin kombi bakımınızı düzenli olarak yaptırmanız olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü belli aralıklarla yapılan bakım neticesinde hangi marka olursa olsun yakıt tasarrufu ciddi oranda artacaktır. Kobi bakımı her yıl düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Kombilerin çalışma mantıklarında şu vardır. Bir kombi bozulmuş olsa da yine de çalışmaya devam eder. İşte bunun içinde kendi içerisinde arıza yapmış olan bir kombi daha fazla çalışacak ve buda kombinin daha fazla yakmasını sağlayacaktır. Kombi içerisindeki suyun sıcaklığını sağlayabilmek için daha fazla çalışmasını sağlar.

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Çatı İzolasyonu

Özellikle müstakil bir konutta oturuyorsanız ya da en üst katta oturuyorsanız bu durumda çatı izolasyonunun mutlaka yapılması gerekir. Çatınızda izolasyon yapılmaması durumunda daha fazla doğalgaz kullanımı gerçekleşecektir.  Evinizin ısı yalıtımının yüksek olmasını istiyorsanız o zaman mutlaka çatı yalıtımını yapmanız gerekir.

Termostat Kullanımı

Doğalgaz kullanılan evlerde özellikle termostat kullanılıyor olması daha fazla yakıt kullanılmasının da önüne geçecektir. Termostatın özelliği evin ısısına göre kombinin çalışma aralığının belirlenmesini sağlamaktır. Termostat sayesinde kombi daimi olarak çalışmak durumunda kalmayacaktır.

Perdelerinizi Örtün

Perdeler bir evin koruyucusu olmasının yanı sıra ısı  yaltımını muhafaza etme noktasında da önemli bir görevi üstlenmiştir. Özellikle geceleri soğuğun arttığını düşündüğünüzde perdelerinizi kapatmanız ortam sıcaklığının da korunmasını sağlayacaktır. Doğalgaz faturanızın düşmesini istiyorsanız akşam saatlerinde perdelerinizi kapatmalısınız.

Ev Aletlerinde Yapılan Enerji Tasarrufu

Ocak Kullanımı

Ocakların görevi yemek yapmak içindir ancak bazı kişiler ocaklarını sırf evlerinin daha sıcak olması için açık tutabilirler. Bu tamamen yanlış olan bir şeydir. Mutfaktaki ocakların amacı yemek pişirmek ve istenilen suyun ısınmasını sağlamaktır. Bunun içinde amacının dışında kullanmamanız gerekir. Örneğin çayınızı demledikten sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Çünkü çaydanlıktaki su hemen soğumayacaktır.

Petek Temizliği

Kombilerin çalışma mantıklarına bakarsanız kombide ısınan sıcak su peteklere gönderilir ve bu sayede ortamın ısınması sağlanır. Bunun içinde en az kombi kadar peteklerin içinin de temizlenmesi gerekir. Petekler içerisinde toz ve pislikler olabilir bu da sıcak suyun rahat dolaşımını engelleyecektir bu da kombinin daha fazla çalışmasını ve faturanızın kabarmasını sağlayacaktır. Petekler tamamen ısındıktan sonra faturanızın da düştüğünü görebilirsiniz.

Buzdolabı Kullanımında Tasarruf Yöntemleri?

Kombi Sürekli Açık Kalsın

Yapılan en büyük yanlışlıktan birisi kombinin evden çıkarken kapatılmasıdır. Ancak kombinin ihtiyaç duyulduğu zaman açılması onun daha fazla çalışmasını sağlayacaktır. Bunun yerine kombinizi sürekli açık konumda tutmanız gerekir. Çünkü içerinin sıcaklığı bu şekilde sabit kalacak ve kombi soğuyan bir evi sürekli ısıtmak için çalışmak durumunda kalmayacaktır.

Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz tesisatının döşenmesi esnasında profesyonel insanlardan destek almanız önemli. Çünkü bu tesisatın yapımı sırasında çok fazla dirsek kullanılması ya da boruların olması gerektiğinden uzun olması doğalgaz faturasını yükselten nedenler arasındadır. Eğer ki siz yukarıdaki uygulamaları yaptığınız takdirde halen faturanızda düşmeler olmuyorsa bu durumda tesisatınızın yeniden kontrol edilmesini sağlamalısınız.

Kombi Kullanırken Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Petek Önü Boş Kalsın

Evinizi dekore ederken mutlaka peteklerin önünü açmak durumundasınız. Peteğin önüne koyacağınız her şey sıcağın engellenmesini sağlayacaktır. Bu durumda da oda ısınmayacağı için kombi daha fazla çalışmaya başlar.

Yukarıda sizlere doğalgaz faturalarınızın düşürülmesi noktasında uygulamanız gereken bir takım önerileri sizinle paylaşmak istedik. Bu önerilere düzgün bir şekilde uyduğunuz takdirde hem evinizin daha çok ısınmasını sağlayacak hem de faturalarınızın düşmesine zemin hazırlayacaksınız.

İlgi Çekici!

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Evimizde kullandığımız enerjinin türünün ağırlıkla elektrik enerjisi olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla elektriğin düzenli ve tasarruflu bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla