Home » Diğer Haberler » Ucuz Elektrik İle Nasıl Tasarruf Edilir?

Ucuz Elektrik İle Nasıl Tasarruf Edilir?

Ucuz elektrik, yıllık elektrik enerjisi tüketimi 30.000 kwh ve üzerinde olan tüketicilerin kullanmasının yasal olarak belirtildiği bir elektrik enerjisi üretim sistemidir. Yani daha belirgin oranlar verecek olursak aylık 800 TL – 900 TL aralıklarında enerji tüketimi yapan kişilerin kendi elektriklerini üretebilme imkanı bulunmaktadır. Ayrıca bu hak, tüketicilere devlet tarafından verilmekte ve bu tür tüketicilerin kendi elektriklerini kendileri üretmesi konusunda teşviklerde bulunmaktadır.

Ucuz Elektrik İle Tasarruf

Kullanıcılar normal olarak elektriğin birim fiyatını 0,180 TL/kWh’den almaktadır. Ancak ucuz elektrik tedarikçisi firmalar bu oranı 0,162 TL/kWh’ye kadar düşürmektedir. Bu şekilde kullanıcılar aylık ortalama 25.000 kWh elektrik tüketimi yaptıklarında ayda 450 TL, bir yıl içerisinde ise 5400 TL kar elde etmektedir. Ortaya çıkan durum hem ucuz elektrik tedarikçileri hem de ucuz elektrik kullanıcıları için oldukça karlı bir sonuçtur.

Ucuz elektrik tedarikçileri tarafından sağlanan elektrik üretiminde faturalandırma işlemi, tedarikçi tarafından tüketicinin adına düzenlenen ve adına kargo ile gönderilen bir sistem dahilinde ilerlemektedir. Ayrıca ucuz elektrik tedarikçileri tüketicilerine gönderdikleri faturalarda elektrik enerjisinin indirimli oranını kullanıcılara açıkça göstermektedir.

Ucuz elektrik ya da başka diğer bir adıyla indirimli elektrik ülkemizde elektrik tekelinin dengede kalması ve rekabetin meydana gelmesinde oldukça etkili bir konumda yer almaktadır. Bu sayede kullanıcılar, elektrik enerjisi dağıtan firmalar arasında seçim şansına sahip olmakta ve ucuz elektrik kullanma imkanı bulmaktadır. Yukarıda da açıkladığımız gibi gerek aylık gerekse yıllık oranda elde edilen kar, göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür.

Enerjinin gereksiz yere harcanmaması ve alternatif kaynaklar bulunmasına rağmen yenilenemez enerjiye yüklenilmesi bilinçli kullanıcıların son zamanlarda uygulama altına aldıkları en önemli konulardan biridir. Siz de ucuz elektrik ya da indirimli elektrik kullanarak bilinçli kullanıcılar arasına giriş yapabilir ve hem ülkemiz hem de kendiniz için üretilen elektrik enerjisini tasarruflu kullanabilirsiniz.

İlgi Çekici!

Doğalgazdan Nasıl Tasarruf Edilir?

Günümüzde özellikle büyükşehirlerde ısınma alanında kullanılan yakıt türü doğalgazdır. Kullanımının kolay olması ve kömüre göre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla