Home » Fosil Yakıtlar » Türkiye’de Çıkarılan Yenilemeyen Enerji Kaynakları ve Bölgeleri

Türkiye’de Çıkarılan Yenilemeyen Enerji Kaynakları ve Bölgeleri

Ülkemiz yenilenebilir enerji kaynakları bakımından oldukça zengindir. Bu kaynaklar çevreye zarar vermeyen temiz enerji kaynakları olarak bilinmektedir.  Yenilenebilir enerji kaynaklarını aşağıda sıralarsak şu şekilde değerlendirilebilir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının yanı sıra bir de yenilemeyen enerji kaynakları vardır. Bunlar karbon salınımı yüksektir ve çevreye zarar verirler. Bu enerji kaynakları fosil yakıt şeklinde değerlendirilmektedir. Örnek verecek olursak şu şekilde listelenebilir.

  • Taşkömürü
  • Linyit
  • Petrol
  • Doğalgaz
  • Nükleer

Burada dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Çevreye zararı en az olan yenilenemeyen enerji kaynağı doğalgazdır.  Diğer yenilenemeyen enerji kaynaklarının en çok çıkarıldıkları coğrafi bölgeler aşağıda geniş bir şekilde belirtilmiştir.

TAŞ KÖMÜRÜ NEREDE ÇIKARILIYOR

Türkiye’de taş kömürü madenleri Zonguldak ve çevresinde bulunmaktadır. Özellikle batı karadenizde çıkarılma oranı yüksektir. Çok az çıktığı için tüketimi karşılayamaz.

LİNYİT NEREDE ÇIKARILIYOR?

 

Linyit ülkemizde rezervi en fazla olan enerji kaynağıdır. Neredeyse yedi bölgenin hepsinde çıkarılmaktadır. Ancak taş kömürüne göre kalitesinin daha düşük olduğu bilinir. Linyit en fazla termik santrallerinde kullanılmaktadır. Ancak konutlar ve de sanayide kullanılmaktadır.

♣Ülkemizde linyit çok fazla çıkar ancak enerji santrallerinde sık kullanılmış olduğu içinde ithal edilmektedir.

PETROL NEREDE ÇIKARILIYOR?

Petrol ülkemizde hiçbir zaman üretimin tüketimi karşılamadığı bir maden türü olarak bilinir ve bu nedenle de daima ithal edilmektedir. Üretilen petrolün oranına bakacak olursak tüketimin yaklaşık olarak % 10’nunu karşılar. Ülkemizde petrolün çıkarıldığı bölgeye bakarsak güneydoğu Anadolu bölgesini görebiliriz. En çok petrol çıkan şehirler ise şu şekildedir; Batman,Siirt,Adıyaman,Diyarbakır. Türkiye’de ilk petrolün çıktığı yer ise Batman Raman dağı olmuştur.

DOĞALGAZ NEREDE ÇIKARILIYOR?

 

Makalemizin başında da belirttiğimiz üzere doğalgaz yenilenemeyen enerji kaynakları arasında çevreye en az zarar veren olarak bilinmektedir. Doğalgaz ülkemizde ne kadar çıkarılmış olsa da yine de tüketimi karşılamadığından dolayı ithal edilmektedir. Doğalgaz çıkarılan şehirler ise şu şekildedir.  Kırklareli, Mardin, Düzce

 

Yukarıda ülkemizde çıkarılan yenilemeyen enerji kaynaklarının coğrafi konumları hakkında bilgi vermeye çalıştır.

İlgi Çekici!

Türkiye’nin Hidrokarbonları

Kömür Ülkemizin en mühim üretim kalemi linyit. Toplamında 8, 4 milyon ton linyit rezervine sahip. …

One comment

  1. İhsan Türkiye’de Çıkarılan Yenilemeyen Enerji Kaynakları ve Bölgeleri selamun aleyküm web siteniz inan ki iyi, face de paylaştım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla