Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Güneş Enerjisi için Yeni Yöntemler

Güneş Enerjisi için Yeni Yöntemler

Güneş enerjisinde yepyeni yöntemler , pazar büyümeye devam ediyor

Yenilenebilir enerji denilince akla ilk gelen hep güneş enerjisi olur . Bu yazımızda gözbebeğimiz diyebileceğimiz güneş enerjisi için geliştirilen yepyeni fikirleri ve teknolojileri anlatacağız, bununla beraber sektörün büyüme hızına dair bilgiler sunacağız.

Güneş enerjisi bilhassa 2000’li yıllarla yükselişe geçmiş olsa da en büyük patlamasını son 5 sene içerisinde gerçekleştirdi. Örneğin son 5 sene içerisinde amerika birleşik devletleri de güneş enerjisi yatırımları devasa ölçüde arttı, bunun sonucu olarak %600’leri geçkin bir pazar büyümesi meydana geldi . Önümüzde ki senelerde bu sürecin hızlanarak devam etmesi bekleniyor. Güneş enerjisine yapılan yatırımlar yalnızca enerji üretimine yönelik değil tabiki , daha verimli bir biçimde daha ucuza üretim gerçekleştirebilmek için bu konuyla alakalı araştırma geliştirme çalışmalarına da hız verilmiş vaziyette . Yapılan araştırmalar sonucu çeşitli fikirler de ortaya çıkmaya başladı, misal olarak verecek olursak konik güneş panellerinden bahsedebiliriz. Fotovoltaik güneş panellerin de en fazla şikayet konusu olan durumlardan birinin panel yüzeyindeki hücrelerin aşırı ısınmasıyla beraber verimliliklerinde azalmaların olmasıydı. Konik panel teknolojisi ile güneş ışığı öncesinde panelin üzerine yerleştirilen ve ışığı yoğunlaştırarak zarar verici etkilerini azaltan dış koniğe geliyor ve oradan fotovoltaik hücreye aktarılıyor. Böylelikle verimlilik mühim ölçüde korunuyor.

Güneş enerjisi üreten elbiseler giymeye hazır vaziyette mısınız?
Üzerimize giydiğimiz kıyafetlerin enerji üretebildiğini düşünün, böylelikle telefonlarımızı tablet bilgisayarlarımızı talep ettiğimiz yerde şarj edebilirdik. Bunun yanı sıra kıyafetimiz sıcaklar bastığında rüzgar esintisi yapabilecek bir mekanizmaya sahip hale getirilebilirdi ya da güneşin gözüktüğü soğuk günlerde ısınmamıza destekçi olabilirdi. Bütün bunlar olası olabilirdi şayet üzerimizde giydiğimiz elbiseler enerji üretebiliyor olsaydı… Yapılan son araştırmalar bu stil fikirlerin gerçek olabileceğini ispat eder nitelikte, kumaşlara güneş hücresi ekleme işlemi üzerinde oldukça başarılı neticeler elde edildi . Amerika Birleşik Devletleri’de yapılan tetkiklerde yakın gelecekte bu kıyafetlerin piyasada olabileceğini müjdeliyor. Bunun Gibi bi vaziyette yenilenebilir enerji kapsamında büyük bi devrim yaşanacağını söylesek abartmış sayılmayız, bilhassa cep telefonları ve bilgisayarları şarj etmek için kullanılan enerjide önemli bir tasarruf etmiş olacağız hatta bu tasarrufu temiz enerjiden elde edeceğiz.

Güneş enerjisi kapsamında harika gelişmelere şahit olsak da bu bölgede yapılan yatırımların fiyatı hâlâ istenilen düzeylere kadar inmedi. Bu vaziyet hem yatırımların önünü kesiyor aynı zamanda rekabetçiliği zayıflatıyor. Yepyeni teknolojilerin geliştirilerek daha ucuza güneşten enerji ele geçirme yollarının bulunması gerekmekte.

Bir önceki yazımız olan Gübreden içme suyu elde ettiler başlıklı makalemizde gübre ile içme suyu, gübreden içme suyu ve içme suyu üretimi hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Polat Seyhan dedi ki:

  Güneş Enerjisi için Yeni Yöntemler ve Çağatay Turgut begendim dedi.

 2. Biyoyakıtlar dedi ki:

  Güneş Enerjisi için Yeni Yöntemler Güneş Enerjisi Manisa merkezden ben Biyoyakıtlar. Merhaba herkese web siten cidden çok hoşuma gitti, face de paylaştım 25-09-2017 04:30:47 harika ötesi.

 3. Harun Koçak dedi ki:

  Çağatay Turgut Güneş Enerjisi için Yeni Yöntemler Selam siten vallaha billaha mükemmel, twitter da paylaştım

 4. Hami Savun dedi ki:

  Çağatay Turgut Merhaba paylaşımın ciddiyim dikkat çekici, twitter da paylaştım

 5. Mahmut Bildirici dedi ki:

  Güneş Enerjisi için Yeni Yöntemler Güneş Enerjisi Ordu merkezden ben Mahmut Bildirici. Slm web siten süper ötesi hayran bıraktı, sağolun 29-07-2017 14:29:33 harika ötesi.

BİR YORUM YAZ