Home » Güneş Enerjisi » Güneş Enerjisi Sulama Sistemleri Kullanımı
Gunes Enerjisi Sulama Sistemleri Kullanimi - Güneş Enerjisi Sulama Sistemleri Kullanımı

Güneş Enerjisi Sulama Sistemleri Kullanımı

Türkiye tarım alanında önemli bir coğrafyada bu nedenle de tarımda ve sulama sistemlerinde alternatif çözümler her zaman ilgi alanı olmuştur. Bugün geldiğimiz noktada ise güneş enerjisi sulama sistemleri tarımsal alanda bir hayli fazla ilgi görüyor. Bu şekilde bir tercihin en büyük nedeni ise tarımda sulama işlemlerinde fosil yakıtların kullanımı dolayısıyla bunun maliyetli ve külfetli olması çiftçinin güneş enerjisi sistemlerine girmesini şart kılıyor. Güneş enerjisi fosil bir yakıta oranla maliyet açısından oldukça karlı belki ilk dönemde ödemiş olduğunuz para toplu olduğundan dolayı maliyet yüksek görünebilecek ve size pahalı gelecek ancak zaman içerisinde harcanan parada amortisman edecektir.

Peki, tarımda kullanılan güneş enerjisi sulama sistemleri nelerdir ve kullanıcısına nasıl bir avantaj ve dezavantaj sağlar bu sorunun yanıtını öğrenelim.

Gunes Enerjisi Sulama Sistemleri Kullanimi1 - Güneş Enerjisi Sulama Sistemleri Kullanımı

Güneş enerjisi sulama sistemleri nedir?

Bu sistem şebekeden bağımsız bir şekilde hareket eder. Özellikle elektrik enerjisinin olmadığı ve fosil yakıtların kullanılmadığı yerde başarılı sonuçlar oluşturabilir.  Güneş enerjisinin kullanılabileceği sistemler kendi arasında da çeşitlendirilmiştir. Örneğin DC pompa ile sulama sistemleri ya da akü destekli güneş enerjisi sistemleri daha bunun gibi birkaç çeşit daha sayılabilmektedir. Bu sistemlerin kullanım şekli ise kullanılacak alana göre değişim yapılabilecektir. Eğer ki kullandığınız tarım arazisi büyükse bu durumda farklı çeşitleri kullanmanız gerekiyor. bu bir anlamda da sizin bütçenizle alakalı olan bir durumdur.

Tarımsal sulama ile ilgili olarak devlette son dönemlerde vatandaşlarına ayrıcalıklar sunabiliyor. Örneğin bu noktada hibeler ve desteklerden söz edilebilir. Devlet teşviki artırmak adına bazen belli bölgelere bu şekilde destek ödemeleri yapabiliyor. Bu sayede bölge halkının tarım üzerindeki etkisi ve katkısı da artırılmış oluyor. Eğer sizde aldığınız bu hibeleri bu yönde bir sistem kurdurarak değerlendirebilirseniz karlı bir yatırım sağlanmış olacaktır.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse şu şekilde değerlendirebiliriz. Türkiye tarımda son dönemlerde bir hayli girişimci projelere imza atıyor ve bu sistemlerde bu projelerin geliştirilmesi noktasında önemli bir rol oynuyor.

Bir önceki yazımız olan Nükleer Santrallerin Zararları başlıklı makalemizde çevre, doğa ve nükleer hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgi Çekici!

Gunes Enerjisi Sistemleri - Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş enerjisi sistemlerinin uygun ve maliyeti düşük olması nedeniyle elektrik üretiminin başarılı yöntemleri arasında gösterilmektedir. …

One comment

  1. Güneş Enerjisi Sulama Sistemleri Kullanımı Gaziantep sevgilerle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.