Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Güneş Enerjisi ile Çalışan Sıcak Su Sistemleri

Güneş Enerjisi ile Çalışan Sıcak Su Sistemleri

Ülkemizde yaygın olarak bilhassa bol güneş alan güney ve batı bölgelerinde kullanılan Güneş Enerjisi ile Çalışan sıcak su sistemleri, fotovoltaik başka bir deyişle güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panellerinden çok daha çeşitli şekilde çalışırlar.

Güneş ışınlarını faydalanarak sıcak su üreten sistemlerinin teorik olarak nasıl çalıştığını bir örnekle açıklayalım. Bir gölde sığ sular çoğunlukla derin sulardan daha sıcaktır. Bunun sebebi güneş ışınlarının sığ sularda gölün tabanını ısıtabilmesidir. Isınan taban sonra da suyu ısıtır. Güneş ışınlarıyla su ısıtma sistemleri de prensipte böyle çalışır.

Solar Sıcak Su Sistemlerinin Bileşenleri:

Binalarda kullanılan solar sıcak su sistemleri iki ana bölümden oluşur. Solar toplayıcılar başka bir deyişle güneş panelleri ve depo başka bir deyişle su tankı. En çok kullanılan toplayıcı düz levhalı toplayıcı türüdür. Çatıya kurulan bu toplayıcılar çoğunlukla resimde de görüldüğü gibi dikdörtgen halinde olup güneşe bakan yüzü saydamdır. Bu toplayıcıların içerisinde ise küçük borular bulunur . Bu borularda su ya da farklı bir sıvı/akışkan (antifiriz karışımında olduğu gibi ) devir-daim yapar.

Paneller, güneş ışınlarını tutması açısından siyah renkli boya ile kaplanırlar. Güneşten gelen ışınların paneli ısıttıkça, içerideki borulardan geçen sıvı/akışkan da ısınır. Isınan bu su ya da sıvı/akışkan daha daha sonra depoya gider ve burada saklanır. Bu tanklar çoğunlukla iyi yalıtılmıştır. Su yerine farklı bir sıvı/akışkan kullanan sistemlerde ısınan sıvı/akışkan daha daha sonra sarmal bir tüp sistemi yardımıyla suyun ısıtılmasında kullanılır.

Pasif ve Aktif Solar Sıcak Su Sistemleri:

Solar sıcak su sistemleri pasif ve aktif olmak üzere iki çeşittir. Daha yaygın olan sistemler, aktif sistemlerdir. Bu sistemlerde borulardaki su ya da sıvı/akışkan pompalar yardımıyla panellerden depoya aktarılır. Pasif sistemlerde ise bu işlem yer çekimi ve ısınan suyun devir-daim yapmasıyla sağlanır.

Yüzme havuzlarında kullanılan sistem ise çok daha basittir. Havuzun filtre pompası suyu solar toplayıcılara başka bir deyişle panellere yollar. Çoğunlukla siyah plastik ya da lastikten yapılan bu toplayıcılar böylelikle devirdaim yapan suyu ısıtırlar.

Bir önceki yazımız olan Güneş Enerjisi başlıklı makalemizde güneş enerjisi, güneş enerjisi sistemleri ve Solar enerji hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Faruk Sarı dedi ki:

  Güneş Enerjisi ile Çalışan Sıcak Su Sistemleri Solar Sistemler Aydın merkezden ben Faruk Sarı. Merhaba siten yeminle hoşuma gitti, face de paylaştım 17-09-2017 04:55:04 harika ötesi.

 2. Kazım Atabay dedi ki:

  İstanbul merkezden ben Kazım Atabay. Merhabalar sayfan ciddiyim hayran bıraktı, twitter da paylaştım 25-08-2017 15:22:04

 3. Mehmet Ali dedi ki:

  Mehmet Ali Güneş Enerjisi ile Çalışan Sıcak Su Sistemleri Çağatay Turgut çok güzel.

 4. Yenilenebilir Enerji dedi ki:

  Yenilenebilir Enerji Güneş Enerjisi ile Çalışan Sıcak Su Sistemleri Çağatay Turgut çok güzel.

 5. Mehmet Ali dedi ki:

  Güneş Enerjisi ile Çalışan Sıcak Su Sistemleri ve Çağatay Turgut begendim dedi.

BİR YORUM YAZ