Solar Enerji Teknolojisi

Fotovoltaik (Güneş Enerjisi, Solar Enerji) Teknolojide enerji kaynağı olarak Güneş’ten gelen fotonlar vazife alır. Fotonlar, Güneş’ten her gün Dünya’mıza gelen ışığı taşıyan, enerjisi olan parçacıklardır. Güneş Paneli olarak adlandırılan, içinde Güneş Enerji Hücresi adlı parçalar tespit edilen yüzeylere çarpan fotonlar elektriksel bir stres meydana gelmesine sebep olurlar. Böylece elektrik üretilmiş olur. Güneş hücreleri, elektronik dönemleri meydana getiren elemanların imalatında de sarf edilen, zaten toprakta tespit edilen silikondan üretilirler. Gezegende oksijenden sonra en fazla tespit edilen element olan silikon(silisyum) bir yarı ilfaktördür. Fotovoltaik hücre imalatı sırasında p-tarzı ve n-tarzı silikon denen iki katman oluşturulur.

Güneş’ten gelen fotonlar güneş hücresine çarptığında, p-tarzı silikon katman hemen tespit edilen elektronların enerjilerinin yükselmesine ve bir üst enerji civarına çıkmasına sebep olurlar, bu sayede elektronlar yarı ilfaktör malzemeden geçebilecek enerji civarına ulaşırlar. Bu halde p-tarzı silikon katman hemen tespit edilen elektronlar yarı ilfaktör malzemeyi geçerek n-tarzı silikon katmanına geçerler.

Bu halde p-tarzı silikon katman hemen elektron boşlukları meydana gelir. İki katman arasına ilfaktör bir malzeme bağlandığı vakit ise elektronlar, p-tarzı silikon katman hemen meydana gelen boşluklar nedeniyle o bölgeye doğru hareket etmek isterler ve n-tarzı katmandan p-tarzı katanlam doğru elektronlar akar.

Güneş’ten gelen fotonlar hücreye çarpmaya devam ettiği prosese elektronların bu akışı devam eder ve bu sayede elektrik enerjisi elde edilmiş olur. N-tarzı ve p-tarzı arasındaki bağlantı, ara elektronik donanımlar vasıtası ile şebekeye bağlandığı vakit (bir güneş enerji sistemi meydana getirildiği vakit), elde ettikleri enerji şebekede, elektrik olarak kullanabilmek mümkündür.
Güneş Enerjisi Sistemlerinde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Güneş enerjisi sistemleri şebekeden bağımsız olarak çalıştıklarından dolayı bu konuda alım sırasında insanların maalesef hata yaptıklarını söyleyebiliriz. Her ne kadar tasarım aşamasında monte etmenin kolay olabileceği düşünülüyor olsa da aslında bu sistemlerin montajı kolay değildir. Çünkü bu aynı zamanda tecrübeyle sabit olan bir konudur.

Güneş enerjisi aldığınız zaman başarılı ve daha önce referansları olan bir firma tercih edilmesi gerekir. Daha öncesinde bu hizmeti hiç vermemiş olan bir firma ile yıllar boyunca bu hizmeti sağlamış olan bir firma aynı işçilik kalitesini yapamaz. Evet, belki her ikisine anlatmış olduğunuz şemayı ikisi de yapacaktır. Ancak tecrübeli olan firma yapım esnasında yanlışlıkları da görebileceğinden dolayı hatayı en aza indirecektir. İşte bu durum sizin için şu sorunu doğuracaktır. İşi bilmeyen firmanın yapmış olduğu güneş enerjisi sisteminin ömrü daha kısa diğerinin ki ise daha uzun olacaktır.

Peki, doğru firmayı ararken nasıl bir yol izlemek gerekiyor. Hatada bulunmamak için neye dikkat edilmesi gerekir.

 

Yapılan Hatalar Neler?

Daha önceki makalelerimizde size güneş enerjisi sistemleri hakkında pek çok bilgi vermiştik. Özellikle de ev tipi enerji sistemleri tasarımı ile alakalı bilgiler.

Akü Seçimi

Maalesef güneş enerjisi sistemleri yapılırken en fazla yapılan hatanın başında yanlış akü seçimi geliyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında aküler gelir. Genelde sulu tip, kuru tip ve jel aküler kullanılıyor. Burada aküden ziyade doğru marka aküyü seçmek gerekir. İnsanların akü alırken maddi kaygıları ön plana çıkardıklarından dolayı maalesef ki yan sanayi akü almayı tercih ediyorlar ve bu da bir süre sonrasında hata olarak geri dönüyor.

Firma Seçimine Dikkat Edin

Bu tip sistemler uzmanlık profesyonellik gerektirir eğer ki siz seçeceğiniz firmayı önceden tanımaz ve referanslarını kontrol etmezseniz projenin uygulaması öncesinde yapılan bir hata varsa bunu gözden kaçıracak ve bitimde ya da bir süre sonrasında sizin karşınıza sorun olarak tekrar çıkacaktır. İşte bunun içinde doğru firma seçimi önemli bir konu olmuştur.

Yukarıda belirttiğimiz gibi güneş enerjisi sistemlerinde doğru ekipmanların kullanımı büyük öneme sahiptir. Aksi takdir de bu sistemlerin kullanımında hatalar yapılmış olacağında doğru tasarruf ve ekonomi yapılmamış olacaktır.
2018 Güneş Enerjisi Hibe Desteği

Yenilenebilir güneş enerjisi sistemleri ile birlikte artık birçok il de enerji ihtiyacını karşılayabiliyor. Ülkemiz için bir değerlendirme yapacak olursak özellikle sıcak bir iklimde olmamızdan kaynaklı olarak bunun bir avantaja döndürülmesi önemli bir konu. Dünya da ihtiyaç duyulan enerji kaynakları hızlı bir şekilde değişiyor. Yenilenebilir enerji kaynakları konusunda da güneş enerjisinden elektrik üretimi her geçen gün biraz daha öne çıkıyor. Ülkeler bu gibi yatırımlara büyük önem veriyorlar dolayısıyla Türkiye’de bu anlamda 2018 güneş enerjisi hibe desteği veren ülkeler arasında yer alıyor.

Güneş enerjisinden üretilen elektriğin temiz olması aynı zamanda da enerji dağıtım firmalarının burada çok yüksek ücretler alması bu alanın da daha hızlı büyümesine neden oldu. yenilenebilir enerji teşvikleri konusunda bir inceleme yapacak olursak burada hibe desteğinin de önemi daha çok kendisini belli ediyor.

Güneş Enerjisi Devlet Desteği

Güneş enerjisinden yararlanmak isteyenlerin bazı illeri bu programa aldıklarını biliyoruz. Hem kendi evinizin elektriği hem de tarla ve sanayi elektriği destekleri alabileceğiniz gibi, çiftçilerimiz için de güneş enerjisi sulama destekleri verilmektedir.

Güneş Enerjisi Hibe Kredi Desteği 2018

Bu yazımızda birçok kişinin sıcak illerde güneş enerjisi ile ilgili merak ettiği konuları çok basit bir şekilde anlatacağız. Çünkü, en sıradan vatandaş bile artık bu işe girip en azından kendi evinin elektriğini karşılamaya çalışmaktadır. Basit anlatımı ile güneş enerjisinden elektrik üretmek ve Güneş Enerjisi Hibe Desteği

Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretmenin Maliyeti

Bunu öncelikle ortalama 3 artı 1 bir ve aylık 100 TL fatura gelen bir daire için hesaplayalım. Bir evin günlük elektrik harcaması aylık tüketimi 300  kw iken günlük de 10 kw’dir. Bu şekilde bir evi ya da dükkanı olan birisinin kurması gereken güneş enerji santralinin paneli  2 kw’lik  olmalıdır. Bu örnek Türkiye’nin en sıcak illeri için geçerlidir. Soğudukça maliyet artacaktır.
Güneş Tarlası Kurmak

Güneş tarlası kurmak ile ilgili konu son dönemlerde çok fazla ilgi çekiyor. Ancak insanlar güneş tarlasını nasıl kuracaklarını çok fazla bilemedikleri içinde bir araştırma içerisine giriyorlar. Bu makaleyi paylaşmamızın asıl nedeni de bundan kaynaklanıyor. Amacımız insanlara aradıkları bilgileri sunabilmek ve ihtiyaçları doğrultusunda bu bilgileri kullanmalarını sağlamak.

Gelelim güneş tarlası kurmak konusuna;

Güneş tarlası kurmak istenildiğinde ilk olarak sahip olunması gereken şey cesaret çünkü cesaretiniz yoksa bu işlemi yapmanız mümkün olmayacaktır. Genelde insanların büyük bir bölümü bunu düşünürler yapmak isterler her şey hazır olsa da cesaretlerini toparlayamadıkları için vazgeçerler. Cesareti kıran şey ise acaba başvurum onaylanmazsa ya da hangi tarlamın üzerine bu sistemi kursam malzeme olarak neyi kullanmalıyım. Yatırımın maliyeti nasıl karşılanacak ve daha bir çok soru yatırımcının da kafasını karıştıran ve vazgeçmeye neden olan faktörler arasında.

İsterseniz sizi biraz daha cesaretlendirme adına sistem konusunda bilgi verelim.

Şunu unutmayın ki paranız varsa işiniz çok kolay çünkü ancak bu sayede belediyeden, TEDAŞ’dan imar iznini almış olursunuz. Ve bu sayede aylar yıllar beklemenize de gerek kalmaz. Çağrı mektubunun fiyatı Megawatt başına arsa bedeli de dahil olmak üzere 100.000 Euro ile 160.000 Euro arasında değişkenlik gösterebilir. Burası işin en kolay bölümünden birisidir. Aslına bakarsanız çağrı mektubu da 2016 yılında kaldırılmıştı.

Tarla Seçimi

İlk olarak yapacağımız şey güzel bir tarla satın almak. Peki tarla almak riskli midir? Tabi ki değil, zaten lisanssız elektrik üretimi işinde insanların yapacağı en büyük risk tarlaya verdikleri paradır. Bana sorarsanız güneş tarlası için tarlaya verilen para da herhangi bir risk teşkil etmez, çünkü kumar oynamıyoruz neticede, arsamız olmuş oluyor en nihayetinde.

Trafo Merkezi

Alacağınız tarlanın Trafo Merkezi‘ne olan mesafesi en fazla 20 km olmalı aksi takdirde boştan yere başvuru yapmayın çünkü ret yiyeceksiniz. Peki, trafo merkezi ile arsanızın arasındaki mesafeyi nasıl öğreneceksiniz? Bunun da basit bir yolu var. Arazinizin ada ve parsel bilgilerini alarak, bölgenizdeki enerji dağıtım şirketine güneş tarlası kurmak istiyorum diye bir dilekçe ile başvuru yapacaksınız.
Ev Tipi Güneş Enerjisi Ekipmanları

Güneş enerjisi ile elektrik üretmek isimli yazımız da bu sistemlerin nasıl hesaplanacağı konusunda detaylı bilgiler vermiştik. Biz o bilgileri kullanarak güneş enerjisi sistemi için ekipman güçlerini ve sayılarını doğrudan yazacağız.

Öncelikle güneş enerjili sistem için gerekli malzemeleri söylemeden şu bilgileri bilmenizde fayda var. Biz buzdolabını 24 saat ,gücünü ise 580 watt olarak seçtik. Televizyon 4 saat kullanım , 30 watt güç. Aydınlatma için 3 adet Led lamba, ortalama kullanım süresi 4 saat. Bu bilgilere dayanarak sistemimizi tasarladık.

1- Kullanılacak Akü Kapasitesi ve Sayısı: Hesapladığımız sistem için toplam 180Ah Akü yeterlidir. Aküleri sisteme bağlarken 12Volt işimizi görecektir. 2 adet 90 Ah veya 2 adet 115 Ah kuru tip akü yeterlidir. Akü markası tercih edilirken muhakkak iyi kalite tercih edilmelidir. Aksi halde çok sıkıntı yaşarsınız.

Bunun dışında paranız çoksa Jel Akü satın alın, aksi halde ucuz jel akülere hiç girmeyin. Şu an piyasada sulu tip aküleri 50 TL‘ye jel akü yaptıklarını söyleyen satıcılar var. Hatta 90 Ah ‘lik jel aküyü 300-500 TL arasında satanlar var. Bu çok mantıksız. Çünkü gerçek jel akünün fiyatı o kadar ucuz olamaz.

Sonnechein marka jel aküye bakabilirsiniz, alman malıdır ve fiyatı 1000 TL’nin üzerindedir. Günlük 1200 cycle döngüsü vardır. Yani günlük 1200 defa doldurup boşaltabilirsiniz! İşte gerçek jel akü budur.

2- Güneş Enerjisi Paneli Sayısı: Ev tipi güneş enerjisi fiyatları oluşturulurken güneş enerjisi paneli maliyeti ciddi olarak arttırabilmektedir. Ama biz evimizi sadece hafta sonu kullanacağımız için çok fazla güneş enerjisi paneli ortaya çıkmayacaktır. 1 adet güneş paneli saatte yaklaşık 8 Ah akım üretse ve yaz ayı için güneşlenme süresi ortalama 8 saat olsa, 1 tane güneş paneli 1 günde toplam 64 Ah akım üretir. 2 tane güneş paneli konulursa, toplam 128 Ah gücümüz olur. Bu da bize fazlasıyla yeterlidir. Toplam 2 adet 150 watt güneş paneli kullanılmalı. Güneş enerjisi paneli seçilirken çok ucuz ürünleri tercih etmeyin, bunun dışında çok fazla sorun çıkmaz.
Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş enerjisi sistemlerinin uygun ve maliyeti düşük olması nedeniyle elektrik üretiminin başarılı yöntemleri arasında gösterilmektedir. Güneş enerjisi sistemleri her alanda çok rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle yenilikçi binalarda popüler olarak uygulanmaktadır. Peki güneş enerjisi sistemlerinin bir ev için maliyeti ne kadar olur.

Güneş Enerjisi güneş paneli fiyatları

Güneş enerjisi sistemlerinin son zamanlarda oldukça fazla konuşulduğun söyleyebiliriz. Çünkü enerji kaynağı uygulamalarının popüler olan bir çeşididir. Bol olması ve bunun bedava olması işletme maliyetlerinin düşük olması ve en önemlisi de çevreye zararının olmaması gibi bir çok nedenlerden dolayı yatırımcıların dikkatlerini üzerine toplamayı başarmıştır.

 

Sistemin Tasarımı

Güneş enerjisi sistemlerinin tasarımlarına bakacak olursak sistem elektrik üretimi için uygulanacaksa bu durumda akü grubu, akü şarj regülatörü, evirici ve yardımcı elektronik devrelerin olması gerekir. Fakat bu uygulamalara göre de değişiklik gösteren bir durum olarak karşımıza çıkarlar. Sistem kurulurken isteğe göre tasarlanmış olacağından dolayı güneş paneli ve panellerin sayısı ihtiyaca göre artırılıp azaltılabilir. Güneşin olmadığı durumlarda ise enerjiden yoksun kalmamak için bu akü grupları olaya dahil edilmişlerdir. Akülerin amacı güneş panellerinin depolanmasını sağlamaktır. Akünün şarj ve deşarj olmasını engellemek için şarj regülatörü kullanılmaktadır. Şarj regülatörü akünün durumuna göre, güneş pillerinden gelen akımı keser ya da yükün çektiği akımı keser. Evirici, alternatif akım istenen uygulamalarda panelde elde edilen doğru akım elektriğini alternatif akım elektriğine dönüştürmek için kullanılır. İstenirse sisteme bir de maksimum güç noktası izleyicisi (MPPT) eklenebilir.

Kurulum Maliyeti

Burada hesaplayacağımız sistem şebekeye bağlı bir sistem için olacaktır. Bu sistemler otonom sistemlere göre daha ucuz sistemlerdir. Şimdi elektrik faturası ayda 80 TL gelen bir evi düşünelim. Bu evin aylık tüketimi 270 kw olurken yıllık tüketimi de 3240 kw olsun. Sistemi ülkemizin güneş enerjisi bakımından en şanslı illerinden olan Muğla’da en sık olarak görebiliyoruz.

Kurulum maliyetlerine ve karşılığını almaya baktığımızda bu sistemlerin ekonomik çözümler getirdiğini söylemek mümkün olacaktır.
Güneş Enerjisinin Çevreye Etkileri

Hiçbir enerji kaynağının biyo çeşitlilik üzerindeki etkisinin sıfır olduğu söylenemez. Örneğin fosil yakıtların iklim değişikliği ya da çölleşme gibi etkisi bulunurken çıkardıkları gazlar neticesinde de insan hayatında büyük tahribatlara neden olabilirler. Bunun yanı sıra daha öncesinde karşılaşmış olduğumuz nükleer kazalar ve petrol sızıntıları da canlıların hayatına ne kadar zarar verdiğine dair açık bir göstergedir.

Fosil yakıtlar bu kadar güçlü bir etkiye sahipken yenilenebilir enerji kaynaklarının insan ve çevre üzerinde yaratmış olduğu etkilerde biraz daha az sınırlıdır. Örneğin rüzgar türbinleri kuşların göç rotasında olabildiğinden onlara zarar verebiliyor. Çevresel olarak ise bu santrallerin dev bir görünümde olmasından kaynaklı olarak görüntü kirliliğine neden olabiliyor.

Bu anlamda bahsetmek istediğimiz yenilenebilir enerji kaynakları arasında sıkıntılara neden olabilecek güneş enerjisinin de çevresel olarak etkilerinin olmadığı söylenemez. Örneğin güneşten gelen ultraviyole ışınların insan cildi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Bu aslında uzun zamandan beri insanlığın tartıştığı soruların başında geliyor.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki güneş tarlalar enerjiye katkı sağlıyor ancak bunun yanı sıra bitki ve hayvanlarında yaşam alanlarını daraltıyor

Arazinin verimli kullanılması da sektör tarafından öne sürülen en büyük artılardan biri. Büyük güneş tarlaları genellikle çöller ya da eski sanayi bölgeleri üzerine kuruluyor.

Bazı durumlarda dönümlerce büyüklükte güneş paneli tarlaları söz konusu oluyor ve bu da iyi bir şey değil. Ancak pek çok durumda bu paneller merkezi değil, basitçe çatınızın üzerine kurabiliyorsunuz. Bu alanda büyük potansiyel var.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki güneş enerjisinin faydaları ve zararları bir arada ele alındığında çevreye etkilerinin insana sağlamış olduğu yararlardan çok daha azdır. Bu da bu sistemlerin desteklenerek her geçen gün biraz daha yeni teknolojilerin de kullanımıyla çoğaltılması gerekiyor. üstelik fosil yakıtların da çok kısa bir dönem içerisinde yok olmaya başladığını düşündüğünüzde bu sistemin gerekliliği de bir kez daha ortaya çıkabiliyor.
Güneş Enerji Sistemleri Fiyatları

Güneş enerjisi sistemleri yenilenebilir enerji sistemleri arasında en bilinen ve en çok tercih edilenler arasında gösterilebilir. Bu sistemlerin yalnızca büyük fabrikalar veya işletmeler kullanmalı şeklinde bir tanımlama asla yapılmaz ve hangi sektörde olursanız olun iyi bir tercih olabileceği gibi son dönemlerde güneş enerjisi sistemi fiyatları düştüğü içinde bireysel olarak da tercih nedenidir.

Yenilenebilir enerji sistemleri günümüzün en büyük ihtiyaçlarının başında geliyor. Çünkü artık fosil yakıtlarında giderek tükenme noktasına doğru yaklaştığını görebiliyoruz. Üstelik bu enerji tiplerinin yenilenemez olmasından dolayı maliyet hesaplaması noktasında da daha uygun fiyata gelmiş olduğunu söylemek mümkün. Bugün özellikle yazlık ya da hafta sonu evlerinde bu tip enerji sistemlerinin daha fazla tercih edildiğini biliyoruz. Bu sistemlerin birçok alanda kullanıldığını biliyoruz elektrik üretiminden tutun da sıcak su bulundurulması noktasında da önemli yeri var. Kısacası burada bir anlamda tercih sizin elinizde. Hangi sistemi nereye kullanmak istiyorsanız yapabilirsiniz.

Güneş enerjisi fiyatlarını belirleyen faktörlerin başında da üretilmesi istenilen enerji miktarı geliyor. Çünkü ne kadar elektrik üretmeniz gerektiğine kendiniz karar veriyorsunuz. Bu da sizin tercih edeceğiniz güneş paneli fiyatlarını doğrudan etkileyen faktörler arasında geliyor. Güneş enerjisi sistemlerinde önemli olan konulardan birisi de alanın büyüklüğü örneğin üretimini istediğiniz enerji miktarı fazlaysa bunun içinde daha geniş araziye ihtiyacınız olacaktır. Arazi genişledikçe de fiyatlar artacağından maliyet hesaplaması yapılması doğru olacaktır.

Evlerde üretilmesi istenilen sistemler için ev tipi güneş enerjisi ismi veriliyor. Yani burada her ev için elektrik istenildiği kadar üretilebilecektir. Sistemler istenilen oranda enerji üretebilme kapasitesine sahiptir. Üstelik güneşten elde edilen enerji elektrik enerjisine çevrildikten sonra da depolanabildiği için sistem kesintisiz olarak hareket eder.

Ev tipi güneş enerjisi maliyeti nedir?

“Evlerde kullanılan güneş enerjisi sistemleri maliyet açısından ürettikleri elektrik enerjisine göre farklılıklar göstermektedir. Yani ev tipi güneş enerjisi fiyatları üretilmek istenen elektrik oranına göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin 12 Watt güneş enerjisi 60 – 70 TL, 24 Watt güneş enerjisi 90 – 100 TL, 300 Watt güneş enerjisi 1250 – 1300 TL aralıklarındadır. Elektrik üretme kapasitesi arttıkç a fiyatların arttığını söylemek mümkündür.”
Güneş Enerjisinin Dezavantajları Nelerdir?

Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları bakımından en faydalı ve en maliyeti düşük olan sistemlerin başında geliyor. Dolayısıyla bir güneş enerjisi sistemlerinden bahsetmek gerektiğinde burada dezavantajının da çok fazla olduğu söylenemez. Fakat bu demek değil ki bu sistemlerin dezavantajları da yoktur. Bu makalemizde siz değerli takipçilerimize güneş enerjisinin çok az da olsa var olan dezavantajlarından bahsetmek istedik.

Güneş enerjisinin dezavantajları

Güneş enerjisi yapımındaki amaç elektrik üretmek için ise bu durumda güneş enerji santrallerinin yalıtım maliyetlerinin yüksek olmasını bir dezavantaj olarak göstermek mümkün. Bu sistemlerin oluşturulması maliyeti yüksek olan bir durumdur.

Şu an kullanılan güneş panellerine baktığımız da bu panellerin güneş enerjisinin en fazla % 12 ile 20’si arasındaki bir enerjiyi elektriğe çevirmiş oldukları söylenebilir. Yani bunun için şunu söyleyebiliriz ki güneşten gelen ışıkları tam verimli olarak kullanamıyoruz.

Güneş enerjisi santralleri kurulabilmesi için geniş bir araziye ihtiyaç vardır. Bunun için şu şekilde bir örnekleme yapabiliriz. Bir tane rüzgâr türbini tek başına 1 mw’lık güce sahip olurken 1 mw’lık güneş enerji santralinin yalnız başına 20 bin metre kare alana ancak sığabiliyor.

Küçük ve akü destekli güneş enerjisi sistemlerinde kullanılmakta olan akülerin kullanım ömürleri kısadır.

Elektrik üretimi için kullanılan güneş kuleleri göç eden kuşlar için büyük bir sorun teşkil etmektedirler. Güneş ışınları bu kuleleri yüksek derece de ısıtır dolayısıyla bu alandan geçen kuşlar yüksek sıcaklıklar nedeniyle telef olurlar.

Güneş kuleleri kurulurken göçmen kuşların güzergâhından uzakta olması gereklidir. Aksi durumda bu hayvanlar için dezavantaj oluştururlar.

Güneş enerjisi panellerinin üretimi her geçen gün dünyada hızlı bir şekilde geliştirilmekte. Ancak bu geliştirmeler neticesinde yeni teknoloji ile eski teknoloji üretimi sırasında çevre kirliliği ortaya çıkmaktadır. Yani burada şunu söyleyebiliriz. eski güneş enerjisi panellerinin durumları ne olacak.

Yukarıda güneş enerjisi panellerinin dezavantajları hakkında bilgilendirme yaptık. Ancak şunu söyleyebiliriz ki güneş enerjisi panelleri fosil yakıtlara oranla daha karlı sistemlerdir.
Güneş Enerjisinin Avantajları

Güneş enerjisinin insanlar üzerinde pek çok avantajı var ancak yalnız avantaj değil aynı zamanda dezavantajları da bulunuyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına baktığımız da güneş enerjisinin en çok tercih edilen olduğunu biliyoruz. Çünkü elektrik üretiminde önemli bir yöntemdir.  Kullanılan bu yöntemlerden de güneş enerjisinin avantajı ortaya çıkıyor. Kısacası güneş enerjisine mantık olarak bir bakalım.

Güneş enerjisi ile birçok yöntem kullanılarak hareket edilmekte. Fakat bu yöntemler neticesinde de temiz olan bu enerjinin faydaları ve zararları ortaya çıkıyor. Bu yazımızda siz değerli takipçilerimizin bilgilendirilmeleri açısından güneş enerjisi yöntemlerini avantajları noktasında sizinle paylaşmak istedik.

GÜNEŞ ENERJİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Güneş enerjisi sistemleri yenilenebilir enerji kaynakları arasında gösterilir bu nedenle de kullanırken farklı bir yakıt türüne ihtiyaç duyulmaz.

Güneş enerjisinin kullanılacağı alanların listesi çok geniştir. Örneğin yiyecekleri kurutmak ve sıcak su elde edilebilmek için kullanılabilir. Güneş enerjisinden üretim doğal olarak gerçekleştirildiği için çevreye de hiçbir şekilde zarar vermez.

Güneş enerjisiyle elektrik üretilebilir. Bunun içinde fotovoltaik güneş panellerinin kullanımı sağlanır. Çevreye zararlı bir etkisi yoktur.

Güneşten elektrik üreten sistemlerin kendilerini amorte edebilmesi yaklaşık olarak 5-6 yıl arasında olacaktır. Bu da diğer üretim modellerinin önüne geçen bir engel olmuştur.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi oldukça kolaydır. Sıradan profesyonellik gerektirmeyen birisi kendi elektriğini bu sistemler üzerinden çok rahat bir şekilde üretebilir.

Güneş enerjisi santrallerini düşünürseniz bu sistemler farklı enerji çeşitlerine göre çok daha kolaydır. Üstelik bakım ve işletme maliyetleri de bir hayli düşüktür.

Bu tesislerin kurulumları da oldukça basittir yaklaşık olarak 1 ile 9 ay arasında bu santrallerin kurulumları yapılabilmektedir

Güneş enerjisinin diğer avantajı ise, rüzgar ve su gibi olmadığı için, tahmin edilebilir hava koşulları mümkündür. Yani güneş sabah doğar, akşam batar işte bu kadar basit. Ancak rüzgar enerjisi gibi tahmin edilmesi zor olan santrallerde bu mümkün değildir.

Güneş enerjisinin bir avantajı ise dayanıklı malzeme yapısı sayesinde, zor hava koşullarına karşı koyabilmesidir.
Güneş Enerjisi

Güneş enerjisi hiç bitmediğinden dolayı yenilenebilir enerji kaynakları noktasında insanların en fazla tercih ettiği sistemler arasında yer alınır. Günümüz şartlarında kullanmış olduğumuz enerji çeşitleri olan doğalgaz, petrol gibi enerji kaynaklarının zaman içerisinde tükenecek olmasından dolayı da bu sistemlerin her zaman ilgi göreceği bilinmektedir. Güneş enerjisinin tükenmesi gibi bir durum söz konusu olmayacağından sınır sız bir enerji demektir. Ortak enerji kaynağı, temiz enerji ve dolayısıyla depolanması da kolaydır.

Güneş enerjisi sistemlerinin maliyetleri de düşük olduğundan tercih edilmiş olan bir sistemdir. Bunun yanı sıra çevre ve atmosfere de zarar vermeyeceğinden çevreci bir enerji sistemi olarak tanımlanmıştır. Güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının tamamı gün geçtikçe değer kazanmıştır ve giderek de önem kazanmaya devam etmiştir. Şu geliştirilen teknolojilere baktığımızda birçoğunun da güneş enerjisine bağlı olarak yapılmış olduğunu görüyoruz. Güneş enerjisi sistemlerinden alt yapıda da kullanım fayda sağlamış bu anlamda da maliyetlerin düşürülmesi hedeflenmiştir. Örneğin ucuz yollu yatırım maliyetiyle yüksek verimler kazandırılan bir enerji kaynağıdır. Artık çevresel etkilere baktığımız da birçok sistemin zararlı olduğu biliniyor dolayısıyla çevreye zarar vermeyecek sistemlerin kullanılmış olması demek yeni nesle de daha yaşanılabilir bir toplum bırakışması demektir. Türkiye de bu anlamda çevreye sağlamış olduğu faydalardan dolayı güneş enerjisi sistemlerini tercih etme ve yararlanma konusunda çevreci ve de ekonomik bir tutum sergilemiştir.

Güneş enerjisi kullanım alanları oldukça geliştirilmiştir.

İnsanların amacı bu sistemlerin her geçen gün geliştirilerek yaygınlaştırılmasını saplamaktır. Bu nedenle de örneğin güneş enerjisi ile çalışabilen araçların üretimi yapılmış ve robotlar geliştirilmiştir. Bu çalışmalar sürekli olarak devam etmektedir. Güneş enerjisinin ne kadar güçlü ve de faydalı olduğunu aslında bir aracın çalıştırılıp yol almasından anlayabilirsiniz. Türkiye’de ve dünyada bugün bu tür sistemlere dikkat çekmek adına güneş enerjisiyle çalışan araçların yarışları dikkatleri çekmekte. Bu araçlar güneş enerjisinin % 20 verimli bir elektrik enerjisine çevrilerek ihtiyaç olan enerjiyi karşılayabildiklerini göstermişlerdir. Elektriğin yanı sıra bir diğer etken olan su ısıtan güneş enerjisi sistemlerinde de % 60 oranında bir verim sağlanmıştır.

Güneş enerjisi sistemleri kış aylarında da ihtiyacınız olan enerji kaynağını sağlamaktadırlar. Çünkü üzerinde bulunan paneller sıcaklığa göre verimi gerçekleştirmez. Bu sistemlerin görevleri direk olarak güneşin ışınlarını kendi üzerine çekerek ısıyı elde etmektedirler. Güneş panellerinde mevcut olan tüpler güneş ışınlarını her açıdan ve doğrudana alabilme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle de günün hangi saatinde olursa olsun güneş ışınları panellere dik olarak gelebilecektir. Peki güneş panellerinde çalışma mantığı nasıldır.

Güneş Paneli Nasıl Çalışır?

Güneş enerji panelleri üzerinde güneş enerjisini soğuran birçok güneş hücresi bulunur. Bu panellerin amacı güneşten gelen ışınların elektrik enerjisine çevrilmesini sağlamaktır. Çalışan bu paneller üzerine güneş ışınları düştüğünde akım üretilmeye başlayacaktır. Solar enerji panelleri tercih edilene göre ve güce göre seri ya da paralel olarak bağlanacak. İhtiyacınız olan yerlerde de bütün bir mekânın elektriğini sağlayacaktır. Bir güneş hücresinin enerjisi sağlamış olduğu verim ile birlikte ölçülür. Güneş panellerinde sistem önemlidir. Bu nedenle de mevsimlere göre yönlerinde değişiklik yapılabilir bu sayede veri daha da artırılmış olacaktır. Türkiye genelinde düşünecek olursak 60 derecelik bir soğukta güneş panelleri özellikleri nedeniyle kar birikimini ve buzlanmayı da önleyecektir.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Güneş enerjisinin kullanım alanları çok geniştir. Özellikle geniş alanların, fabrikaların park ve bahçelerin aydınlatılmasında elektrik enerjisine alternatif olarak tercih edilebilen bu sistem, sürdürülebilir enerji kaynaklarının en başında gelmektedir. Elektrik enerjisinin üretiminde kullanılan çeşitli yöntemler doğaya zarar vermekte iken güneş enerjisi hem tükenme özelliği ile gelecek nesillerin enerji kaynaklarını tüketme yönünde bir tehlike oluşturmamakta hem de çevre dostu enerji sistemleri arasında yerini almaktadır. Güneş enerjisisin kullanım alanları arasında, levhaların geceleri aydınlatılması, telefonların şarj edilmesi, evlerde ve çeşitli mekânlarda suların ısıtılması ve soğutma sistemlerinin çalıştırılması yer almaktadır.

Güneş panellerinin bir diğer adı fotovoltaik panellerdir.  Paneller, silikon ismi verilen hücrelerden oluşmaktadırlar. Silikon maddesinden yapılan bu hücreler güneşten gelen fotonların emilmesi konusunda son derece başarılıdırlar. Elbette bu sistem içinde donanım elemanı açısından çok daha farklı mekanizmalar da yer almaktadır. Bu sistem birçok yerde kullanılabilir.
2018 Güneş Enerjisi Fiyatları

Güneş enerjisi sistemleri yalnızca firmaların ya da işletmelerin kullandığı sistemler değildir. Özellikle de evlerde bireysel olarak da kullanıcılar güneş enerjisi sistemlerinden istifade edebilirler. Bu suyun ısıtılması olduğu kadar elektrik üretimi noktasında da önemli bir gelişmedir. Ev tipi güneş enerjisi sistemleri her evin elektrik ihtiyacını sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde karşılar ve fiyatları da monte işlemi gerçekleştirildikten sonra oldukça makul seviyede olacaktır. İlk başta bu sistem için harcamış olduğunuz para sizin gözünüze fazla gelebilir ancak çok kısa zaman içerisinde de harcamış olduğunuz paranın karşılığını alırsınız.

Ev tipi güneş enerjisi maliyeti nedir?

Evinizde kullanacağınız güneş enerjisi sisteminde maliyet hesaplaması yapacak olursak bu üretilmesini istediğiniz elektrik enerjisine göre değişiklik gösterir. Mesela burada bir örnek vermemiz gerekirse 12 Watt güneş enerjisi 60 – 70 TL, 24 Watt güneş enerjisi 90 – 100 TL, 300 Watt güneş enerjisi 1250 – 1300 TL aralıklarında olabilecektir. Bu şekilde elektrik üretme kapasitesi arttıkça fiyatların arttığını söylemek mümkündür.

Aşağıda güneş enerjisi fiyatlarını wattlarına göre sıraladık buradan fiyatları kontrol ettiğinizde kafanızda bir planlama yapmış olmanız noktasında faydalı olacaktır.

  • 10 Watt 50 TL
  • 12 Watt 60 TL
  • 20 Watt 80 TL
  • 24 Watt 90 TL
  • 45 Watt 235 TL
  • 95 Watt 375 TL
  • 130 Watt 440 TL
  • 200 Watt 850 TL
  • 240 Watt 1100 TL
  • 300 Watt 1250 TL

Yukarıda da göreceğiniz gibi güneş enerjisi sistemlerinde watt’lar artmaya başladıkça fiyatlarda yükselmeye başlıyor. Çünkü bu elektrik üretiminin oranına bağlı bir durumdur. Bu yüzden de bireysel anlamda güneş enerjisi sistemleriyle firmaların tercih ettikleri güneş enerjisi sistemleri arasında farklılıklar var. Hangi güçte elektrik elde etmek istiyorsanız ona göre bir tercih yapabilirsiniz. Yukarıda size örnek olarak verdiğimiz fiyatlar tek bir markaya aittir. Bu fiyatlar farklı markalara göre biraz değişiklik gösterebilecektir.
Güneş Enerjisi Sistemleri ve Özellikleri

Yenilenebilir enerji sistemlerine baktığımız da içlerinde bakımı kurulması ve de işletimi en kolay olan sistemin güneş enerjisi sistemleri olduğunu biliyoruz. Üstelik kullanım alanının sınırsız olması bir anlamda tercih nedenini de artıran durumlar arasında gösterilmektedir. Güneş panellerinin yerleştirilmiş olduğu her yerde çok rahat bir şekilde uygulanabilmektedir. Özellikle binaların çatılarında ya da dış yüzeylerinde bizler sıklıkla görebiliriz.

Güneş enerjisi sistemleri talebin geliş şeklinde göre değerlendirilebilir dolayısıyla montaj işlemi de işini bilen firmalar tarafından yapılması halinde her zaman kolaydır. Güneş enerjisi sistemleri modüler yapılar içerir ve bizim ülkemizin sahip olduğu güneşlenme süresine baktığımız da güneş enerjisinden verimin de oldukça yüksek olabildiğini görüyoruz. Güneş enerjisinin insanlara ya da doğayı herhangi bir zararı yoktur. Bu nedenle de fosil yakıtlardan hem daha ekonomik hem de daha faydalıdır. Eskiden güneş enerjisi sistemleri yalnızca suların ısıtılması için tercih edilirken bugün geldiğimiz noktada bu sistemlerin elektrik üretimi içinde kullanılmış olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla elektriğin ulaşamadığı alanlarda kullanıldığında oldukça karlı ve faydalı sistemler denilebilecektir. Güneş enerjisi ile elektrik üretimi sonrasında herhangi bir fatura ile karşılaşmazsınız sizin bu sistemlere ödeyeceğiniz para yalnızca kurulum sırasındadır. Ondan sonra da zaten belli bir zaman içerisinde sizin kullanım alanınıza göre kendisini çok kısa bir süre içerisinde amorti edebilecek özelliğe sahiptir.

Güneş enerjisi sistemleri özellikle deniz araçlarında sıklıkla kullanılır. Bu araçlarda fosil yakıtın maliyetli olması ve de bu araçların güneşli zamanlarda daha fazla kullanılıyor olması bu sektörde daha avantajlı konumlar yaratılmasına neden olmuştur.  Eskiye bakarsak bu sistemlerin pahalı olduğunu ve herkesin uygulamasının da mümkün olmadığını söyleyebiliriz ancak günümüzde bu sistemlerin kurulumu basit olduğu gibi maliyetleri de bir hayli düşmüştür. Burada elbette ülkemizde bu firmaların üretimlerini kendilerinin yapabiliyor olması da maliyetlerin düşürülmesinde bir etken olmuştur.  Türkiye’ de güneş enerjisi ile ilgili araştırma yapan pek çok firma var ve elektrik üretimi noktasında her geçen gün artmakta olan firmaları da görebilmek mümkün.
DC Su Pompaları İle Sulama Sistemleri

Türkiye güneşin yoğun olduğu ülkelerin başında geliyor. Dolayısıyla burada güneşten her şekilde faydalanabiliyor olmak biz insanlar için oldukça büyük bir avantaj. Bu anlamda güneş enerjisinden birçok noktada istifade edilebiliyor. DC su pompaları ile güneş enerjisi sulama sistemlerinden faydalanmak mümkün. Özellikle yüzeysel sulamanın gerçekleştirileceği alanlarda, su çekmek için bu sistemlerin tercih edilmiş olduğunu biliyoruz. DC su sistemleri sayesinde derin kuyularda verim çok fazla sağlanmıyor ancak tercih edilmesi durumunda da maliyetin biraz daha kabarık olduğunu biliyoruz. Bu nedenle de derin olmayan kaynaklarda özellikle su kuyuları ya da su kanalları için sistemin ideal olduğunu söyleyebiliriz.

DC Su Sistemlerinin Avantajları nelerdir?

Kullanıcılarına çok sayıda avantaj sağlayabiliyor. Örneğin aküye ihtiyaç duymuyor. Bu da sistemin tercih edilmesi durumunda akü maliyetinin olmaması anlamına geliyor. Bilindiği üzere akülü olan sistemlerde bakım önemli ve uğraştırıcı bir konu.  Dolayısıyla bu sistem bu durumu ortadan kaldırmış olacak. DC su pompaları 54 volt gibi düşük bir voltajla çalışıyor bu nedenle de çok fazla güneş paneline ihtiyaç duymuyor bu da fazladan güneş paneli ücretini ortadan kaldırmış oluyor. Sistemin maliyetinin az olması ve sağlamış olduğu faydanın yüksek olması yüzeysel kuyularda özellikle havuzlarda ve su kanallarında çok fazla tercih edilebiliyor.

Güneş panellerinin bazılarında inverter ve şarj regülatörü gibi farklı malzemelerinde kullanması gerekiyor. Ancak sistem bunu da gereksiz gördüğü için ihtiyaç duymuyor. Bunun yerine DC su pompalarının kendi kontrol ünitesi yer alıyor bu kontrol ünitesinin görevi ise tüm sistemi harekete geçirmek.

Bu sistemlerin güzel olan yanlarından birisi paket olmasıdır. Örneğin paketin içerisinde pompa var ve bu sayede ayrıca bir su pompasına ihtiyaç duyulmuyor.

Yukarıda sistemin avantajlarını sizlere sunduk ancak avantajlarının yanı sıra bir takım dezavantajları da bulunuyor. Onları da aşağıda sizlere sunalım.

DC Su Pompası Dezavantajları nelerdir?

DC su pompasının maliyeti yüksektir.  1500 TL’den başlayarak yukarılara doğru rakam yükselir.

DC su pompalarının tamiri mümkün değildir. İçerisinde sargılar olmadığından dolayı tamir edilmiyor. Bu durumda bozulunca çöpe atmak durumundasınız.

Derin kuyularda işe yaramaz ya da çamurdan bozulabilir.
Güneş Enerjisi Sulama Sistemleri Kullanımı

Türkiye tarım alanında önemli bir coğrafyada bu nedenle de tarımda ve sulama sistemlerinde alternatif çözümler her zaman ilgi alanı olmuştur. Bugün geldiğimiz noktada ise güneş enerjisi sulama sistemleri tarımsal alanda bir hayli fazla ilgi görüyor. Bu şekilde bir tercihin en büyük nedeni ise tarımda sulama işlemlerinde fosil yakıtların kullanımı dolayısıyla bunun maliyetli ve külfetli olması çiftçinin güneş enerjisi sistemlerine girmesini şart kılıyor. Güneş enerjisi fosil bir yakıta oranla maliyet açısından oldukça karlı belki ilk dönemde ödemiş olduğunuz para toplu olduğundan dolayı maliyet yüksek görünebilecek ve size pahalı gelecek ancak zaman içerisinde harcanan parada amortisman edecektir.

Peki, tarımda kullanılan güneş enerjisi sulama sistemleri nelerdir ve kullanıcısına nasıl bir avantaj ve dezavantaj sağlar bu sorunun yanıtını öğrenelim.

Güneş enerjisi sulama sistemleri nedir?

Bu sistem şebekeden bağımsız bir şekilde hareket eder. Özellikle elektrik enerjisinin olmadığı ve fosil yakıtların kullanılmadığı yerde başarılı sonuçlar oluşturabilir.  Güneş enerjisinin kullanılabileceği sistemler kendi arasında da çeşitlendirilmiştir. Örneğin DC pompa ile sulama sistemleri ya da akü destekli güneş enerjisi sistemleri daha bunun gibi birkaç çeşit daha sayılabilmektedir. Bu sistemlerin kullanım şekli ise kullanılacak alana göre değişim yapılabilecektir. Eğer ki kullandığınız tarım arazisi büyükse bu durumda farklı çeşitleri kullanmanız gerekiyor. bu bir anlamda da sizin bütçenizle alakalı olan bir durumdur.

Tarımsal sulama ile ilgili olarak devlette son dönemlerde vatandaşlarına ayrıcalıklar sunabiliyor. Örneğin bu noktada hibeler ve desteklerden söz edilebilir. Devlet teşviki artırmak adına bazen belli bölgelere bu şekilde destek ödemeleri yapabiliyor. Bu sayede bölge halkının tarım üzerindeki etkisi ve katkısı da artırılmış oluyor. Eğer sizde aldığınız bu hibeleri bu yönde bir sistem kurdurarak değerlendirebilirseniz karlı bir yatırım sağlanmış olacaktır.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse şu şekilde değerlendirebiliriz. Türkiye tarımda son dönemlerde bir hayli girişimci projelere imza atıyor ve bu sistemlerde bu projelerin geliştirilmesi noktasında önemli bir rol oynuyor.
Güneş Enerjisi Sistemleri Nasıl Çalışır?

Güneş Enerjisi Sistemleri Nasıl Çalışır?: Daha önceki yazımızda Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretmek konulu bir makale hazırlamıştık bu yazımızda ise güneş enerjisi sistemleri nasıl çalışır bu konu üzerinde bir açıklama yapmak istedik. Bu sistemler eskiye nazaran kurulması imkansız olmayan ve ekonomik olan sistemlerdir. Ancak ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bunun içinde sistemin tasarlayıcısı siz olmayacağınız için bir firmadan destek almanız halinde basit bir şekilde kurulum işlemini gerçekleştirerek evinizde, ofisinizde, fabrikanızda, tarlanızda ihtiyacınız olan elektriği üretebilirsiniz. Ancak yalnızca elektrik değil aynı zamanda sıcak su ihtiyacınız da bu sistemler aracılığı ile giderilebilecektir. Eskiye bakarsanız bu şekilde bir sistemi düşünmek biraz hayalcilik olurdu. Çünkü insanın belli bir bütçeyle bunu evlerinde uygulayabilmesi zor olacaktı. Lakin günümüzde bu şekilde olan sistemlerin seri üretiliyor olması onlara erişimi de daha kolay bir hale dönüştürmüştür.

 

Gelelim bu sistemlerden nasıl elektrik üretileceğine. Bu sistemlerin kurumu oldukça basittir. İlk olması gereken şey güneş panalleri çünkü güneşten gelen enerjinin bir nokta üzerine çekilmesi gerekiyor. Topladığınız bu güneş enerjilerinin ise bir yerde depolanması ve hapsedilmesi gerekiyor. Bunun için bir çeviriciye ve aküye ihtiyacınız var. Panelden gelen enerji evrildikten sonra akülerde depolanır. Akülerin görevi enerjiyi sabit bir şekilde içerisinde tutmaktır. İhtiyacınız olduğu anda kablolar aracılığı ile kaynağa gönderilebilir. Enerji akımının kaynağa taşınması için ise tesisat kurulması gerekiyor. sonuç olarak ise bu döngüyü gerçekleştirdiğiniz de sisteminiz de ayaklanmış hale geliyor. Ancak burada önemli olan bir nokta var güneşten doğrudan almış olduğunuz enerji ile evinizde ya da iş yerinizde bir elektrikli eşyayı çalıştırmanız mümkün değildir. yapmanız gerekenşey bir çevirici bulundurmaktır. Çeviriciler üzerine düşen görevi yapıp güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirdikten sonra elektriği kullanabilirsiniz. Güneşin insan sağlığı ve ihtiyacı üzerine etkisi oldukça fazladır. Buradaki asıl mesele sizin bu enerjiyi nasıl kullanabileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

GÜNEŞ ENERJISI UCUZ MU?

Aslına ilk etapta ödemiş olduğunuz para size biraz tuzlu gibi gelse de zaman açısından hiçbir masrafı olmayacağından dolayı bedelini çokça çıkaracaktır. Ancak bu sistemleri kurarken biraz masraftan kaçmamak ve kaliteli malzeme kullanmak önemlidir.
Şanlıurfa`ya 12 Milyon dolarlık GES yatırımı

Türkiye’ de güneş enerjisi alanında en yüksek verime sahip yerlerden bir tanesi olan Şanlıurfa’ ya ASTOR Transformatör şirketinden 12 Milyon dolarlık GES yatırımı geldi. 

Her geçen gün artan tüketim ve sanayileşme ile orantılı şekilde olarak yükselen enerji tüketimi ülkemize çok ciddi zararlar vermekte. Enerji konusunda dışa bağımlı olduğumuz gerçeği bir yana şu an mevcut talebi karşılayabilmek için kullanılan enerjinin çok büyük bir kısmı fosil yakıt ile sağlanıyor. Bu durum hem çevreye hem ülke ekonomisine belirttiğimiz gibi büyük bir zarar vermekte. Bu çerçevede hem enerjide dışa bağımlılığı azaltmak, hemde temiz enerji kullanımı ile çevremize verdiğimiz zararları engellemek amaçlı ülkemizde her geçen gün yenilenebilir enerji alanında yeni yatırımlar geliyor. Bunlardan en yenisi olan Şanlıurfa’ da ASTOR Transformatör tarafından kurulan GES URFA.

 

GES URFA HEM ÇEVREYİ HEM EKONOMİYİ KORUYACAK

Ülkemizde ki en yüksek güneş verimliliği olan illerden bir tanesi olan Şanlıurfa’ da kurulan GES URFA yıllık yaklaşık olarak 24 milyon kWh enerji üretmesi planlanıyor. Üretilecek 24 milyon kWh yenilenebilir enerji sayesinde yılda yaklaşık 12 milyon kg karbondioksit’ in doğaya salınımı engellenmiş olacak. Aynı zamanda GES URFA bölgede ki en büyük Güneş Enerji Santrali olma özelliğini de taşıyor.

URFA GES hakkında açıklamalarda bulunan ASTOR AŞ Genel Müdürü Enver Geçgel, Ülkemizde son yıllarda yenilenebilir enerji konusunda önemli gelişme ve yatırımların gerçekleştiğini ve önem kazandığını, ASTOR A.Ş. olarak bu kapsamda ülke ekonomisine ve çevresine destek olmak amacıyla böyle bir yatırım yapmayı amaçladıklarını belirtti. Yatırım kararının ardından 4 ay gibi kısa bir sürede projeyi tamamladıklarını söyleyen Geçgel ayrıca tesiste şirketin kendi üretimi olan Ultra Düşük Kayıplı özel tasarım transformatörler kullanıldığını sözlerine ekledi.
Türkiye’ nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali – Kızören Güneş Santrali

Türkiye’ de her geçen gün yenilenebilir enerji üretimi için bir çok yatırım yapılıyor. Son günlerde bu yatırımlara bir yenisi daha eklendi ve Türkiye’ nin en büyük Güneş Enerjisi Santrali olan Kızören Güneş Santrali Konya’ da açıldı. Tesis toplamda 430 dönüm arazi üzerine kuruldu. Tesisin hedefi yılda 3-4 bin megawatt enerji üretmek.

Tekno Ray Solar tarafından Konya’ da açılan Kızören Güneş Santrali şu an için 20.000 hanenin elektriğini tek başına karşılayabiliyor. Tesisin yapılan yatırımı 5-6 yıl içerisinde çıkartabilecek güçte olduğu tahmin ediliyor.

Açılışta konuşma yapan Tekno Ray Solar CEO’ su Altay Coşkunoğlu, Güneş enerjisi sektörünün henüz ülkemizde çok daha yeni bir alan olduğunu ve ülkemizin enerji konusunda dışa bağımlılığını azaltma hedefinde güneş enerjisinin büyük bir rolünün olabileceğini belirtti ve bu alanda elde edilen enerjinin bu tarz yatırımlar sayesinde artık 1. enerji kaynağı olabileceğini sözlerine ekledi.

Bürokrasi Büyük Handikap
Türkiye’ nin güneş enerjisi konusunda AB’ nin en avantajlı ülkesi olduğunu ve güneş enerjisinin milli bir servet olduğunu savunan Coşkunoğlu, eğer bürokraside ki engeller kalkarsa Türkiye’ de her yıl 3-4 bin megawatt üretim yapabilecek tesislerin açılmasının çok zor olmadığını belirtti.

Tesis toplamda 9 ayda tamamlandı ve 75.000 panelden oluşuyor. Tesisin takibini uzaktan yapabilmek mümkün aynı zamanda üretim aşamaları da yine uzaktan kontrol edilebiliyor. Tesisin tüm yazılımının yine kendileri tarafından yapıldığını belirten Coşkunoğlu aynı şekilde İtalya’ da ki ortaklarına da bu yazılımı ihraç ettiklerini bildirdi. Aynı ortaklarla yazılım konusunda Avrupa’ da proje geliştireceklerini sözlerine ekledi.

Coşkunoğlu aynı zamanda Türkiye’ de güneş enerjisi ile alakalı bir çok konunun yanlış bilindiğini. Ülkemizde paranın dışarıya aktarıldığı algısının oluşturulduğunu ancak bunun gerçeği yansıtmadığını belirtti. Aynı zamanda güneş enerjisinin çevreye hiç bir zararı olmadığını, tesisleri kurarken verimli değil kural arazilerin kullanıldığını sözlerine ekledi.
İETT’ den Güneş Enerjili Akıllı Durak !

İETT yenilenebilir enerji alanında çok büyük bir adım atarak tüm enerjisini güneşten alarak çalışan akıllı durak projesini kullanıma sundu. Durak İstanbul sakinlerine şu an için sadece Beşiktaş Barbaros Bulvarı Yıldız Teknik Üniversitesi İETT durağında hizmette.

Akıllı durak içinde bulundurduğu Elektronik Bilet panosu, yolcu bilgilendirme ekranı, engelli aracı şarj yeri, bas-konuş ünitesi ve ücretsiz wifi hizmetlerinin tüm enerjisini güneşten alarak çalışıyor. Hem şık bir görünüşü bulunan, aynı zamanda çevreye duyarlı yenilenebilir enerji ile geliştirilmiş durak daha ilk günlerinden çok büyük ilgi gördü ve beğeni topladı.

Güneş Enerjili Akıllı Durak

İstanbul’ da faaliyete geçtiği ilk günden bu yana içinde barındırdığı özellikler ve şık görüntüsü ile ilgi toplayan durakta İstanbul’ lu için yok yok.

Çokça alternatifin tek noktada toplandığı bu duraklarda insanlar normal durakların aksine Elektronik Bilet panoları sayesinde İstanbul Kart dolumu ve ücretli geçiş kartlarını artık duraklardan alabilecekler.

Akıllı durakta engelli vatandaşları unutmayan İETT engelli araçlarının şarj edilebileceği bir alanı durağın içine yerleştirmiş durumda. Buna ek olarak normal USB şarj alanları da akıllı durağın içinde bulunuyor.

BAS-KONUŞ isimli projesi ile İstanbul’ lu yolculara çok büyük kolaylıklar ve imkanlar sunan İETT müdürlüğü yeni akıllı durakta da bu özelliği unutmayı. İETT ile anlık görüşme ve çağrı merkezine ulaşım sağlayan bu sistem akıllı duraklar insanların kullanımına sunulmuş durumda.

Ücretsiz wifi hattı ile de İstanbul halkının akıllı duraklar sayesinde internetten faydalanmasını sağlayan İETT nin yeni akıllı durak projesi kullanıcılardan tam not aldı.

Tüm İstanbul’ a Yayılacak !

Çevre duyarlılığı ve özellik bakımından A+ bir proje olan akıllı durak sistemleri pilot seçilen bir kaç bölgeden başlanılıp tüm İstanbul’ a yayılması planlanmakta. Farklı bir kaç özellikle değişik modellerin bulunduğu duraklar 25.000 ila 40.000 TL arasında ücretlerle üretilip İstanbul halkının hizmetine sunulmakta.
Güneş Enerjisi Kulesi, Solar Paneller ve Güneş Enerji Santrali

Güneş Enerjisi Kulesi, Solar Paneller ve Güneş Enerji Santrali

Yine, yeni, yeniden merhaba öncelikle. Bu gün sizlere Güneş enerjisi kulesi, solar paneller ve güneş enerji santralleri hakkında bildiklerimi mümkün olduğunca açık ve detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Kaçırdığım veya atladığım bölümler ve konular için şimdiden sizlerden özür dilerim.

Öncelikle “Güneş enerjisi nedir?” soruna cevap vererek başlayalım. Güneş enerjisi, güneşten gelen ışınları güneş panelleri sayesinde toplayarak ısıya ve enerjiye dönüştürmenin ve sonucunda ortaya çıkan enerjinin ismidir. Ülkemizde elektrik üretiminden daha çok evlerde sıcak su akmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Güneş enerjisi panelleri esasında içlerinde ikiye ayrılır. Birisi evimizde sıcak suyun akmasını sağlayan paneller diğeri de güneş ışınlarını enerji yani elektriğe dönüşmesini sağlayan paneller. Güneş enerjisinden faydalanmak için tabi ki yalnızca bu panellere ihtiyaç bulunmamaktadır. Nasıl diye soracak olursanız, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir güneş enerjisi tarlasında yüzlerce ayna güneş enerjisini yansıtarak tek bir noktada topluyor ve depoda bulunan sıvıyı ısıtarak enerji çıkmasını sağlıyor. Size Bu güneş enerjisi kulesinden biraz daha detaylı bahsetmek istiyorum.

IVANPAH GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya ve Nevada eyaletlerinin sınırında bulunan Primm bölgesindeki Ivanpah güneş enerjisi santrali, hukuki ve bürokratik engeller yüzünden yapımı yıllarca sürmüş olan dünyanın en büyük güneş enerjisi santralidir. 12.02.2014 tarihinde devreye girmiştir. Ivanpah Güneş Santralinde 392 megawatt elektrik üretilmesi planlanıyor. İvanpah hakkında daha detaylı bilgi için (bkz. İvanpah Güneş Enerjisi Tarlası!)

ivanpah Güneş Enerjisi Kuleleri ve Güneş Enerjisi Tarlası

ivanpah Güneş Enerjisi Kuleleri ve Güneş Enerjisi Tarlası

Peki dünyanın en büyük güneş enerji santralinin ve güneş enerjisi kulesinin özellikleri nedir?. Bu tesiste bilgisayarlar yardımıyla kontrol edilebilen ve her bir tanesi iki buçuk (2.5) metre yüksekliğinde üç (3) metre genişliğindeki tam 300 bin ayna bulunuyor. Bulunan bütün ayna paneller 139 metre uzunluğundaki merkez kuleye güneş ışınlarını yansıtarak elektrik enerjisi üretmesi hedeflenmektedir. Bilgisayar kontrollü olmasının nedeni, 210×400 cm ebatında olan aynalar bilgisayar kontrolü sayesinde güneşin açısına ve konumuna göre otomatik bir şekilde hareket ederek 133 metre uzunluğunda olan kuleye güneş ışığını yansıtıyor. ABD’de bulunan Ivanpah Güneş Enerji Sistemleri firması bu yöntem sayesinde hem ekonomik hem de çevreci bir enerji alternatifi sağlayacak.

Ne kadar ekonomik olacak ve ne kadar enerji sağlayacak?” dediğinizi duyar gibiyim. Güneş ışığının etkisiyle buharlaşan suyu türbinleri çevirmesini sağlayarak elektrik üretimi yapacak California – Nevada sınırındaki Ivanpah Güneş Enerji Santrali 392 megawatt elektrik üreterek bölgede bulunan 140 bin civarındaki eve elektrik sağlaması düşünülüyor.

Güneş Enerjisi Kuleleri

Güneş Enerjisi Kuleleri

Bu konuyu Türkiye’den başka bir örnekle daha anlatmak istiyorum. Dünya’nın en büyüğü veya en küçüğü olmasa da bizimde kendimize ait bir kule tipi yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santralimiz bulunmaktadır. Türkiye Güneş Enerjisi sektöründe bir ilke imza atılarak yerli bir firma tarafından kule tipi yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santrali Mersin’de kuruldu.

Toplamda 5 megawatt kurulu güce sahip olan ve sadece 1500 evin elektrik ihtiyacını karşılayacak olan bu tipteki güneş enerji santralleri dünyada aslında oldukça nadir bulunmaktadır. 50 milyon dolar gibi yüksek bir meblağa Türk bir şirket tarafından kuruldu.

Projenin Türkiye’de güneş enerjisinden faydalanılarak elektrik üretimindeki yatırımcılara yol göstereceği söyleniyor. Projeye imza atan Greenway ismindeki firmanın kurucu ortağı olan Serdar Erturan yaptığı açıklamada projenin Türk mühendisler tarafından TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı yani kısaltmasıyla (TTGV) desteğiyle 2005 senesinden bu zamana kadar yapılan Ar-Ge çalışmalarının bir sonucu olarak gerçekleştirildiğini bildirdi.

Yoğunlaştırılmış Güneş Enerji Santrali Nedir?

Güneş Enerjisi Kulesi

Güneş Enerjisi Kulesi

Güneş enerjisi üretiminde kullanılmakta olan birçok yeni sistemlerden ve teknolojilerden biriside Concentrated Solar Power yani belirttiğimiz gibi yoğunlaştırılmış güneş enerjisi ve güç santralleridir. Aslında bu tip santrallerin çalışma mantığı fazlasıyla basittir. Güneşten gelen ışınlar özel olarak üretilmiş olan kompozit ve ayna ile karakterli düzlemsel kollektörlere yansıtılır. Burada meydana gelen oldukça fazla ve büyük olan ısılar sisteme yerleştirilmiş olan borulardaki su veya sıvıyı yüksek sıcaklıklara çıkartır. Yüksek ısının sonucunda kızgın halde buhar elde edilmiş olur ve bu buhar türbinlere daha sonrasında jeneratörlere gönderilmesi sağlanarak enerji üretilmiş olur. Bu biçimde elektrik üretiminin oldukça fazla çeşitli sistemleri bulunmaktadır. Ancak Türkiye’de kurulmuş olan tesisin tipi güneş enerjisi kulesidir yani güç kulesidir.

Güneş Enerjisi kulesi yani Güç Kulesi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Güç kulesi, birbirinden farklı aynalar(Hatırlarsanız Ivanpah güneş enerji santralinde tam 300 bin ayna bulunuyordu.) kullanılarak güneş ışınlarını yüksek bir kulenin tepesinde bulunan tek bir alıcıya odaklaması sağlanır. Kulenin tepesinde bulunan alıcıya bağlı olan tüpler sayesinde yoğunlaştırılmış güneş ışınlarını toplayarak içerisindeki sıvıyı yüksek bir sıcaklığa ulaştırır. Güneş ışığını tek bir noktaya odaklayarak toplayan prototip santraller güneşin yoğunluğunu yaklaşık 1000 kat arttırabilir. Buda daha fazla ısı oluşturarak daha fazla elektrik üretir.

Güneş enerjisi kulesi ve güneş enerjisi santralleri hakkında en azından aklında bir fikir veya bir bilgi oluşmuştur eminim. Bu santrallerin maliyetleri yüksek olmasına rağmen kısa vadede kazancı yüksektir. Ancak hammadde ihtiyacı olmadığı için daha doğru direk olarak doğadan enerjisini aldığı için gider maliyetleri düşüktür. Size anlattıklarımız şu zamana kadar yansıtmalı ve aynalı güneş enerji santralleriydi. Bu anlattıklarım daha çok büyük firma kurum ve kuruluşlar için geçerli. Türkiye’nin ekonomik olarak gelişimini sağlamak için bu santrallerin kurulmasında yardım ve destekler sağlayarak bu alana daha fazla yatırım yapması bir tercih değil bir zorunluluk olması gerekmektedir.

Bireysel kullanıcılar güneş enerjisinden yararlanmak için hangi adımları ve hangi yolları izlemesi gerekmektedir. Aslında ülkemizde güney ve ege bölgelerinde güneş enerjisinden çeşitli yollarla faydalanılmaktadır. Güneş enerjisini kullanarak evinde ve yazlıklarında sıcak su elde bir çok tanıdığım bulunmaktadır. Bunun şöyle bir güzelliği bulunmaktaki ne doğalgaza nede elektriğe para vermeden mutfağınızda ve banyonuzda sıcak su ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz ki sadece bu giderleri kısarak bile güneş enerjisi paneline ödediğiniz parayı hem birkaç yıl içerisinde çıkarabiliyorsunuz hem de ülke ekonomisine dışa bağımlılık konusunda küçük görünse de çok büyük bir yardımda bulunabiliyorsunuz. Ancak ülkemizde henüz pek çok kişinin kullanmadığı solar paneller yardımıyla güneş enerjisini kullanarak evinizin elektrik ihtiyacını da karşılayabilirsiniz. Güneş panelleri yani solar panellerin büyüklüğüne ve özelliklerine göre bu paneller güneş enerjisini toplayarak bir aküye elektrik enerjisini depolar ve siz bu aküleri elektrik hattınıza bağlayarak veya direk aküler üzerinden enerjiyi yani elektriği kullanarak evinizde televizyon, buzdolabı, çamaşır makinası ve lambalarınızın elektrik ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ancak az öncede belirttiğim gibi bu panellerin büyüklüğüne ve özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Yani sadece televizyonunuzu da çalıştırabilirsiniz hepsini aynı anda da çalıştırabilirsiniz. Bu tamamen sizin elinizdeki panel sayısına, özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Bu arada belirtmek gerekir ki bu panellerin temizliğini de unutmamanız gerekir. Enerjiyi güneşten sağladıklarını için üzeri tozla kaplanmış bir panelin yeterince güneş ışığından faydalanamayacağını unutmamak gerekir.

Güneş enerjisi kulesi, solar paneller ve güneş enerji santralleri hakkında anlatacaklarım ve aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Aklıma gelen diğer bilgileri ve güneş enerjisi hakkındaki diğer konuları buradan sizlere aktarmaya devam edeceğim. Güneş Enerjisi ile ilgileniyorsanız ilgili kategorimizi incelemenizi ve takip etmenizi öneririm.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]İvanpah Güneş Enerjisi Tarlası Hakkında Detaylı Bilgi![/box]
Güneş Enerjisiyle Çalışan Yerli Silah!

Samsunlu mucit Mustafa Yiğit , ‘Solar enerjili tam bağımsız robot tabanca’ yaptı .

Dünya Mucitleri Evrensel Araştırmalar ve Geliştirmeler Derneği Genel Başkanı Mustafa Yiğit , sınırlara konuşlandırılabilecek “Solar enerjili tam bağımsız robot tabanca ” projesini yaşama geçirdi.

Samsun’da yaşama geçirdiği buluşlarla dikkatleri üzerine toplayan ünlü mucit Mustafa Yiğit , 1,5 senedir üstünde çalıştığı ‘Solar enerjili tam bağımsız robot tabanca‘ projesini bitirdi . İnsanların yaşamlarını kolaylaştırmak adına keşifler yapan Mustafa Yiğit , yepyeni buluşunu duyurdu .

    Güneş enerjisi ile çalışan , ısıyı, hareketi algılayan sensörleri, uyarıcı sistemleri ve 180 derece dönebilme olanağına sahip olan ‘Solar enerjili tam bağımsız robot tabanca’ pekçok özelliği ile göze çarpıyor . Uzun süredir üstünde çalıştığı projesinin tanıtımı anında aksiyon filmlerini aratmayan görüntüler meydana geldi . ‘Solar enerjili tam bağımsız robot silah‘ karşıdan gelen hedeflere ilk olarak ikazlarda bulundu . İkazları aldırmayan düşmana robot ateş ederek tesirsiz duruma getirdi.

SINIR GÜVENLİĞİNDE KULLANILABİLİR

Proje konusunda bilgi veren ünlü mucit Mustafa Yiğit , “21. asırda yaşıyoruz, teknolojiye ayak uydurmak gerekli . Ülkemiz’e baktığım zaman bu biçimde çalışmalar yok. Bu, basit bir proje. Parasal imkansızlıklarla bu dereceye getirebiliyorsak devletin müesseseleri bunun daha güzelini yapar. Kendi başına hareket edebilen, ısıya hassas, harekete hassas tabanca sistemi filmlerde görüyorduk. İşte şimdi biz bunu yaptık. ‘Yapılamaz’ diye bir şey yok. Robot tabanca öncesinde uyarıyor daha sonra uyarı dinlenmediği zaman kendiliğinden ateş ederek hedefi tesirsiz duruma getiriyor. Sistem enerjiyi güneş panelinden ediniyor. Gündüz güneşten kendini besliyor, bataryalarını dolduruyor. Bataryaların gücü zaten hareket düzeninde aylarca yetebilecek biçimde. Bu yüzden enerjisi bitmeyen bağımsız bir robot projesi” diye konuştu .

Bu tür projeler inşa edilerek yeryüzünde söz hakkı sahibi olunabileceğini söyleyen Yiğit , “İyiler güçlüyse, kötüler kötülüğünü göstermez ama iyiler zayıfsa kötüler daha da kötü olur . Teknolojide bir numara olmamız gerekmektedir . Bu sistem sınır güvenliğinde kullanılabilir” diye sohbet etti .