Home » Hidroelektrik » Hidroelektrik Enerjisinin Avantajları

Hidroelektrik Enerjisinin Avantajları

Bu makalede sizlere hidroelektrik enerjisinin avantajlarından bahsetmek istiyorum ancak öncelikli olarak hidroelektrik enerjisi nedir? Buna değinmemiz gerekiyor. Hidroelektrik üretimi için suya ihtiyaç vardır. Çünkü hareketli olan suyun üretmiş olduğu yenilenebilir bir enerji türüdür. Bu teknoloji aslında çok eski zamandan beri kullanılıyor. Örneğin eski çağda insanlar buğdaydan un elde edebilmek için suyun kenarına değirmenler yapıyorlar ve bu değirmenlerdeki türbinler sayesinde suyun akış gücünden faydalanarak un elde ediyorlar. Bu teknoloji daha sonrasında da elektrik enerjisinin üretiminde kullanılmaktadır. Yani buradan şunu belirtebiliriz ki HES’ler yani hidroelektrik santralleri gücünü sudan alıyor.

Suyun kendi içerisinde bir enerjisi vardır ve bu enerji suyun akış hızına göre değişiklik göstermektedir. Burada düşüş ya da akış suyun hızını tayin edecektir. Örneğin büyük bir nehirde akan suyun miktarı da büyük olduğundan dolayı üretilecek olan enerji daha büyük olacaktır. Ya da su çok yüksek bir yerden düştüğünde yine büyük bir enerji elde edilmiş olacaktır. Hidroelektrik enerjisinin üretiminin sağlanması için pervane gibi kolları olan türbinlerin olması gerekir. Bu türbinler su sayesinde dönmeye başlar ve mekanik bir enerji üretirler. Bu mekanik enerji ise daha sonrasında elektrik enerjisine çevrilir.

Peki, Hidroelektrik enerjisinin avantajları nelerdir?

Yenilenebilir enerji

Öncelikli olarak yenilenebilir bir enerji türü olması önemli bir konudur. Ve hiçbir zaman tükenmeyeceği bilinir. Bunun yanı sıra çevresel ya da hava şartlarından etkilenmez.

Temiz ve yeşil enerji

Günümüzde kullanılan fosil yakıtların çevreye vermiş olduğu zararlı etkileri biliyoruz. Dolayısıyla hidroelektrik enerjisinin çevreye verdiği bir zarar yoktur ve yeşil enerji olarak adlandırılır. Bu enerjinin üretimi sırasında atık madde oluşmaz.

Güvenilir bir enerji kaynağı

Hidroelektrik enerjisi her zaman güvenilir bir enerji kaynağı olmuştur. Özellikle de baraj ve suyun çok olduğu bölgelere kurulduğunda tükenmesi söz konusu olmayacağından ülkeler için enerji garantisi olabilir.

Ucuz üretim maliyeti

Barajların her zaman uzun süreli kullanımlar için olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla bir barajın yapımının tamamlanmasının ardından artık elektrik üretimi için süreklilik arz edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla