Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Göktaş Barajı ve Hidroelektrik Santrali

Göktaş Barajı ve Hidroelektrik Santrali

Adana ilinde Kozan ve Aladağ ilçesinde yer alan Zamantı Irmağında bulunan Göktaş Barajı ve Hidroelektrik Santrali 153,40 MW kurulu güce sahiptir. Göktaş Barajı ve Hidroelektrik Santrali Türkiye’ nin en büyük 32. Hidroelektrik santrali olma özelliğinin yanı sıra, Adana’ da bulunan en büyük 9., Türkiye’ de ise en büyük 91. enerji santrali konumundadır.

Göktaş Barajı ve Hidroelektrik Santrali günlük olarak ortalama 622.093.773 kilowatt saat elektrik enerkisi üretmektedir. Üretilen 622.093.773 kilowatt saat elektrik enerjisi ile ortalama olarak 180.000 adet insanın günlük hayatında ihtiyaç duyduğu elektrik ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Göktaş Barajı ve Hidroelektrik Santrali 2016 yılı ile birlikte Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması olan YEKDEM kapsamında ürettiği elektrik enerjisini  1 kilowat saat elektriği 0,0730 $ fiyat ile devlete satabilecektir.  Göktaş Barajı ve Hidroelektrik Santrali Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasından 2016 yılına kadar faydalanalabilecek.

Göktaş 1 Barajı yapımında toplam 300.000 M3 beton kullanılmış olup toplam kret genişliği 8, kret uzunluğu ise 212 metredir.

Göktaş 2 nin yapımı için ise toplam 13.024 Metre uzunluğunda tünel kazılmış olup yapımında 23.000 M3 beton kullanılmıştır. Göktaş 2 nin toplam yükseliği 27 metredir.

Bir önceki yazımız olan Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Önemi ve Ülkemizde ki Durum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Gülcan Aklar dedi ki:

    Mesut Göktaş Barajı ve Hidroelektrik Santrali merhaba arkadaşlar web sitesi gerçekten çok iyi, linkedinde paylaştım

  2. Metin Ali Feyyaz dedi ki:

    Göktaş Barajı ve Hidroelektrik Santrali ve Mesut begendim dedi.

  3. Faruk Sarı dedi ki:

    Göktaş Barajı ve Hidroelektrik Santrali ne zaman cumartesi gününde Faruk Sarı bu siteden okudum.

BİR YORUM YAZ