Home » Hydroelectric » Hidroelektrik Enerjisinin Dezavantajları

Hidroelektrik Enerjisinin Dezavantajları

Hidroelektrik yani HES’ler son dönemde dünya tarafından kullanılan enerji sistemleri olarak biliniyor ancak HES’lerin avantajları kadar dezavantajlarının da olduğunu söyleyebiliriz. Bu dezavantajlar ise insan yaşamını ciddi derece de etkileyecek olan bir güce sahip aşağıda bu dezavantajlar ise kısaca sizlere belirtilmiştir.

Hidroelektrik santrallerinin yapımı için suya ihtiyaç var dolayısıyla bu santralin kurulmuş olduğu bölgedeki hayvanlarda ve bitkilerde yok etme gücüne sahip. Dolayısıyla burada söylenebilecek olan şey tarım alanlarına zarar verdiğidir. Özellikle de bölgede yaşam varsa bunların sular altında kalma gibi bir sonu olacaktır. Dolayısıyla HES’lerin dezavantajları arasında en büyüğü çevreye vermiş olduğu zarardır denilebilir.

Su Canlılarına Etkisi

HES’ler için büyük barajların ve göllerin oluşturulması gerekir. Bunun içinde o biriken su içerisinde yaşayan canlı türlerinin yaşamlarına müdahale edilmiş olacaktır. Barajın oluşturulması için nehir yatakları kullanılır dolayısıyla nehrin içerisindeki canlılarında bu baraja geçmesi için zemin hazırlanmış olacak ve HES sayesinde canlıların yaşam alanı etkilenecektir. Nehirlerin baraj olarak tutulması bir anlamda balık göçlerinin de önüne bir engel olarak gelecektir.

Çevreye zararları

HES’ler için baraj ve göllere ihtiyaç olduğundan dolayı bu sudaki azalmalar veya yükselmeler çevredeki bitki türlerine zarar verecek ve onların yok olmasını sağlayacak. Bitki türlerinin yok olması zincirleme bir etki yaratabilir dolayısıyla bazı hayvanlarda bu sayede yok olacaktır. Hidroelektrik santralleri yalnızca sulak alanların etkilenmesine neden olmaz. Aynı zamanda o bölgede oturan insanlarında evlerinden ve mekânlarından olmasına neden olacaktır.

Yüksek Maliyet

Yenilenebilir enerji kaynaklarının bitmeyen bir enerjiye sahip olmasının yanı sıra sistemin kurulmasının da büyük maliyetler getirdiğini söylemek gerekir. Bunun için hidroelektrik santrali kurulmak isteniyorsa bu durumda yüksek bütçeye ihtiyaç vardır. Bir örnek vermek gerekirse bir barajın inşaatı için 20 milyar dolar harcamak gerekir. Ve bu da uzun yıllar alabilecektir.

Tüketiciye etkisi

HES’lerin kurulması bir anlamda suyun olmasına bağlıdır. Bu nedenle de o bölgede bir zaman sonrasında kuraklık yaşanması halinde suyun temin edilmesi sınırlı olacaktır. dolayısıyla bu da üretimi gerçekleştirilen elektriğin yüksek fiyatla satılmasına neden olur. Her ne kadar yenilenebilir enerji kaynağı olsa da bir takım gereksinimleri olduğunu bilmek gerekir. Bu da tüketiciye önemli bir etki yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla