Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Önemi ve Ülkemizde ki Durum

Photo of author

By Mesut

Dünyada ve ülkemizde son yıllarda artık iyiden iyide kullanımı artan ve önemi yavaş yavaş kavranmaya başlayan yenilenebilir enerji kaynaklarının aslında tam önemi henüz kavranabilmiş değil.

İnsanlarımızın bir çoğunun bu konu ile alakalı düşüncesini bırakın yenilenebilir enerjinin ne olduğu hakkında herhangi bir fikri bile yok. Toplumsal olarak geleceğimizin ve çevremizin kurtarıcısı olan yenilenebilir enerji konusunda bilinçlenmeli ve bu alanda faaliyet gösteren firmalara destek vermeliyiz.

Yenilenebilir Enerji Neden Gerekli ?

Hem dünya hemde ülkemiz üzerinde sürekli artan nüfus sayısı artışı ile paralel bir şekilde tüketimi de çok hızlı bir şekilde yükseltmekte. Hal böyleyken artan nüfusun da getirdiği yoğun tüketim ile mevcut enerji kaynaklarının belirli bir süre sonra tüm insanlığa yetmeyeceği açık bir gerçek. Bu sebeple yenilenebilir enerji konusunda hem çevremizi korumak amacı ile hemde dünya üzerinde ki yaşamın uzun yıllar boyunca devam edeceğini düşünerek şu anki yenilenemeyen enerjini kaynaklarının yeterliliğini sağlayabilmek için bu konuda önemli bir bilinç ve görev üstlenmeliyiz.

Artan nüfus ile devamlı olarak çevreye zararlı mevcut enerji kaynaklarının kullanımına devam edilmesi dünyanın dengesini bozarak sıcaklık artışları, mevsimsel farklılıklar, su seviyelerinin yükselmeleri gibi sadece ülkemizi değil tüm dünyayı ilgilendiren büyük problemlerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Türkiye’ de ki Yenilenebilir Enerji ve Dünya’ nın Durumu

Ülkemiz yenilenebilir enerji konusunda diğer dünya ülkelerinin bir çoğuna göre çok avantajlı bir konumdadır. Zira günümüzde yenilenebilir enerji dallarından en fazla tercih edilen Rüzgar Enerjisi baz alındığında Avrupa’ nın 3. rüzgar potansiyeline sahip ülke konumundadır. Ancak konumumuzun bu kadar iyi olmasına rağmen ülkemiz kullanım konusunda dünya standartlarının çok gerisinde kalmıştır. Öyle ki ülkenin 3/1 lik kısmı rüzgar enerjisi kullanımına uygun olmasına rağmen ülkemizde şu an hali hazırda tamamlanmış toplam 10 proje bulunmaktadır. 12 proje ile alakalı da çalışmalar devam etmektedir. Tüm bu projeler tamamlandığında rüzgar enerjisinin ülkemizde ki toplam elektrik tüketiminin % 3-3,5 luk kısmını karşılaması beklenmektedir. Avrupa ülkelerine göre çok daha fazla potansiyel taşımamıza rağmen gerçekçi olan bu rakamlar onlardan ne kadar geri kalındığının bir kanıtıdır.

Yenilenebilir enerjiyi destekleyerek hem günümüzü, hemde geleceğimizi kurtarmak hepimizin elinde. Ülkemizde ki yatırım ve olanakların artıp yenilenebilir enerji konusunda çok önde olduğumuz günleri görmek dileğiyle.

“Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Önemi ve Ülkemizde ki Durum” üzerine 31 yorum

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.