Home » Yenilenebilir Enerji Kaynakları » Dalga Enerjisinin Avantajları

Dalga Enerjisinin Avantajları

Dalga enerjisi rüzgarların deniz ve okyanus yüzeylerindeki hareketleri sonrasında oluşan gel git hareketlerinden elde edilmiş olan bir enerji türüdür. Dalgalar rüzgarın sınır tabakasından sürtünmeleri sonucunda ortaya çıkar. Bu durumda deniz yüzeyinde dalgalar yukarı ve aşağı doğru hareket etmeye başlar ve bu sayede de dalgadan bir enerji meydana gelir. Yenilenebilir enerji kaynağı olarak bilinen bu kaynak oldukça yoğundur.  Dalgalardan meydana gelen bu enerjinin üretilmesi için birçok yöntem vardır. Bunun içinde başlıca dalga enerji çeşitlerini sıralayacak olursak şu şekilde listeleyebiliriz.

  • Gel-git enerjisi sistemleri
  • Dalga çiti ile enerji üretimi
  • Deniz suyu salınımı enerji sistemleri
  • Deniz suyu ısıl enerji kazanım sistemleri
  • Akıntı ile enerji üretim sistemleri

Dalga enerjisinin üretilebilmesi için deniz ve okyanusun olması gerekir. Peki, bu enerjinin insanın kullanımındaki faydaları nedir? Bize nasıl bir avantaj sağlayabilecektir.

DALGA ENERJİSİ AVANTAJLARI NELERDİR?

Dalga enerjisinin faydalarını yalnızca insanlar için bireysel anlamda düşünmek yanlış olur. Bunun için toplum ve doğa olarak birçok şekilde değerlendirilmesi gerekir.

Dalga enerjisi yenilenebilir ve tükenmeyen bir enerji kaynağı olarak bilinir. Yani sonsuzdur.

Yenilenebilir enerjilerin en büyük faydası bizi fosil yakıtlara bağımlılıktan kurtarmasıdır. Bu anlamda dalga enerjisi fosil akaryakıtların kullanımını azaltacaktır.

Dalga enerjisinin çevreye hiçbir yan etkisi yoktur. bu nedenle de çevre kirliliği yaratmaz.

Ekonomik bir çözüm olmasının yanı sıra aynı zamanda istihdam da oluşturabileceğinden dolayı işsizlik yönünde büyük bir etkisi vardır.

Bulunduğunuz yerde elektrik yoksa ve buna da imkan yolsa dalga enerjisinden elektrik üretilerek ihtiyacı giderebilmektedir.

Deniz ve okyanuslarda bilindiği üzere bilimsel pek çok çalışma yapılmaktadır. Dolayısıyla buralarda yapılan çalışmalar sırasında elektrik ihtiyacının karşılanmasını sağlar.

İçme suyu elde edilmek için kullanılabilir. Tatlı su kaynaklarının olmadığı yerde tuzlu suyun tatlı suya dönüştürülmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bunun en basit örneği olarak ise KKTC’yi gösterebiliriz. Burada yıllardır deniz suyu arıtılarak içme suyu haline dönüştürülmektedir.

Denizlerin ve okyanusların dibinde çeşitlilikler mevcuttur dalga enerjisi bu çeşitliliğin tanınması noktasında fayda sağlar

Su kaynaklarımızın kıyılarını da korumamızı sağlar.

İlgi Çekici!

Türkiye’ de Enerji Şirketleri

Türkiye geneline bakarsak enerji şirketlerinin tam 21 bölgeden oluşmuş olduğunu söyleyebiliriz. dolayısıyla bu şirketlerde nisan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla