Home » Yenilenebilir Enerji Kaynakları » Türkiye’ de Enerji Şirketleri

Türkiye’ de Enerji Şirketleri

Türkiye geneline bakarsak enerji şirketlerinin tam 21 bölgeden oluşmuş olduğunu söyleyebiliriz. dolayısıyla bu şirketlerde nisan 2004 yılından bu yana özelleştirme kapsamı içerisine girmişler. TEDAŞ yaptığı özelleştirme sayesinde alt firmalarını oluşturarak hizmetin kalitesinin artırılmasını kayıp ve kaçak oranlarının düşürülmesini hedeflemiştir. Bu anlamda özel uygulamalar dahilinde enerji ulaştırılmıştır. Bunun yanı sıra Türkiye’ de indirimli elektrik üreten firmalarda bulunuyor. Bazı toptan satış yapan firmaların kendileri için ürettikleri elektrikleri diğer tüketicilere de sağlayabiliyorlar. Dolayısıyla üretimi gerçekleştirilen bu fazla elektrik uygun fiyatlarla tüketiciye sunulabiliyor. Bu sayede özelleştirilmiş olan enerji şirketleri sayesinde daha uygun elektriğe ulaşılabiliyor.Bu şirketlerin isimlerini daha önceki makalemizde size sunmuştuk. Aşağıdaki linkten bu şirketlere göz atabilirsiniz.

Türkiye’deki Elektrik Dağıtım Şirketlerinin İsimleri : Ülkemizde elektrik dağıtımının ve faturalandırılmasının gerçekleştirilmesi için her şehirde özel firmalar kurulmuştur bu firmaların görevi buradaki sistemin kesintisiz bir şekilde çalışmasını sağlamak ve kontrollü halde olmasıdır. Buna göre Türkiye’deki elektrik dağıtım şirketlerinin isimleri için tıklayınız.

Enerji şirketleri nelerdir?

Enerji şirketleri kendi aralarında ikiye bölünmüş durumda  Toptan elektrik üretimi yapmak için bir şirketin öncelikle 800 TL üzerinde aylık enerji gideri olması gerekmektedir. Bu meblağlarda faturaya sahip olan bir şirket, EPDK’ya başvurarak kendi elektrik üretimi kendi yapabilmektedir. Ancak gerekli koşulların ve güvenilir bir tesisin de meydana getirilmiş olması gerekmektedir. Şartların sağlanmasının ardından EPDK’dan izinli bir şekilde elektrik üretimi başlayan şirket, kendi elektriğini karşılayabildiği gibi üretilen fazla enerji de şebekelere ya da tüketicilere satabilmektedir.

Tüketiciler göz önüne alındığında toptan elektrik üreten firmalardan alınan enerji diğer şirketlere göre daha ekonomik olmaktadır. Bunun yanında toptan elektrik üretimi yapan enerji şirketleri, piyasada rekabetin oluşmasını sağlamakta ve tüketicilere çeşitlilik sunmaktadır. Kısacası bu enerji şirketleri sayesinde tüketicilerin tek bir firmaya bağımlı olma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

İlgi Çekici!

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi

Güneş bilindiği üzere insanların yaşam kaynağıdır. Ancak yalnızca insan değil tüm canlıların yaşam kaynağı demek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla