Türkiye, Yenilenebilir Enerji Yatırımları Çekiciliğinde 19. Sırada

Photo of author

By Mesut

EY’nin yayınladığı Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksinde şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı. Yayınlanan bilgilere göre gelişmekte olan ülkeler, avrupa ülkelerini yenilenebilir enerji yatırımlarında geride bıraktı. Dünyada ki 40 ülke arasında alınan verilere göre yapılan sıralamada Türkiye yenilenebilir enerji yatırımları konusunda 19. sırada kendine yer buldu.

Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği listesinde toplam 40 ülke verileri yer aldı. Bu 40 ülkenin yarısından fazlasının gelişmekte olan ülkeler olması dikkatlerden kaçmadı.

Avrupa’ da Yatırım Yavaşlıyor !

47. si yayınlanan endeks’ te yer alan bilgilere göre Güney Amerika ülkeleri Şili 4., Brezilya 6., Meksika 7. Sıraya yükselirken, Arjantin listeye 18. sırada giriş yaptı.

Güney Amerika ülkelerinde ki bu yükselişin yanında Avrupa ülkelerinde ki düşüler de dikkat çekiyor. Listeye göre Almanya 5., Fransa ise 8. sıraya geriledi.

Avrupa ülkelerinden ülkemiz Türkiye ise listede kendisine 19. sırada yer buldu ve orta seviyeli yatırım grubuna girdi.

İlk 3 Değişmiyor !

Sürekli olarak güncellenen ve yayınlanan listede ilk 3 yine değişmedi. Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi listesine göre ilk üçte yer alana ülkeler sırasıyla ABD, Çin ve Hindistan oldu.

Türkiye Yenilenebilir Enerji Konusunda Cazip Bir Pazar Olabilir

EY Türkiye Enerji ve Altyapı Sektör Lideri Ethem Kutucular, Endeks sonuçlarını yorumladı. Kutucular yaptığı açıklamalarda gelişmekte olan ülkelerin ilk kez gelişmiş ülkeleri yenilenebilir enerji konusunda ki yatırımlarda geride bıraktığını ve bu sayede artık küresel anlamda yenilenebilir enerji konusunda ki yatırım ile alakalı rekabetin yükseldiğini ve ülkemizinde ilerleyen günlerde bu yatırımlar için çok daha cazip hale geleceğini düşündüğünü belirtti ve listede ki yükselişleri ile bu seneye damda vuran Güney Amerika ülkelerinin bu hızlı yükselişin herkes için bir örnek teşkil ettiğini sözlerine ekledi.

“Türkiye, Yenilenebilir Enerji Yatırımları Çekiciliğinde 19. Sırada” üzerine 5 yorum

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.