Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Elektrik Çarpmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Elektrik Çarpmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Elektrik çarpması genel anlamda her ortamda karşılaşılabilecek olan bir durum. Bir elektrik çarpması anında aslında ne yapabileceğimiz konusunda endişeliyiz çünkü ilk yardımın nasıl yapılacağını bilmiyoruz. O anda aklımıza gelen tek şey dokunduğumda ya bende çarpılırsam. Ancak elektrik çarpması nasıl olur? İlk önce bunu anlatarak başlarsak ilk yardım nasıl yapılır daha rahat bir şekilde anlayabiliriz.

Bir insanın elektrik tarafından çarpılabilmesi için vücudundan geçen akımın + ve – kutuplar arasındaki devrenin tamamlanması gerekir.  Burada akım 20-30 volttan sonra insanın çarpılmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla pil ya da akü ile çarpılmak mümkün değildir. 30 Voltun üzerinde elektriğin bulunduğu sistemler elektrik çarpması noktasında tehlikeli olarak kabul edilmektedir. Evinizde kullanmış olduğunuz elektriğin ise AC tipinde olduğu için insana 15 volt üstünde bir çarpılma hissi meydana getirecektir. Bu nedenle de tahribat yapmaz.

Eğer ki elektrik çarpması sırasında elektriğe temas eden nokta yakında bu durumda ısınma meydana gelecek ve yama olacaktır. yanık ise elektriğin şiddetine göre değişiklik gösterir. Yüksek akımın kalp üzerinde de etkisi vardır. Çünkü çarpılma anında sinirsel akımın bozulmasına neden olabilir bu şekilde bir durum olursa kalp duracaktır. Ancak alternatif akımla çarpılmaların daha kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Elektrik carpmasinda ilk Yardim Nasil Yapilir - Elektrik Çarpmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Elektrik tarafından çarpılan bir insanın kaslarında kramplar, kırıklar, sinirlerde bozulmalar ve solunumda güçlük meydana gelebilecektir. İşte burada önemli bir konu olan yıldırımdan bahsedecek olursak doğal bir elektrik kaynağıdır ve yıldırım çarpmasında ölümlerde bundan kaynaklanır.

Elektrik Çarpması Durumunda Yapılması Gerekenler

  • Evinizdeyseniz ya da herhangi bir yerde elektrik çarpması olan birisini gördüğünüzde doğrudan sigortayı kapatabilirsiniz.
  • Bu mümkün değilse o zaman kuru bir tahta ya da ip, deri kemer ve ya kuru bir gazete yardımıyla kişinin elektrik ile bağını ortadan kaldırınız.
  • Ayakkabınızın altının lastik olmasını ve kuru bir eldiven takmaya dikkat edin.
  • Elektrik çarpan kişiyi elbisesinden tutarak çekin.
  • Eğer ki soluk almıyorsa ağızdan solunum desteği verin.
  • Şoka girmişse çıkmasını sağlayın. Ayaklarını yukarı doğru kaldırabilirsiniz.
  • Dinlenmesi için bırakın bir çay kaşığı tuzu 1/3 litre suyun içinde eriterek 30 dakika içinde içmesini sağlayın.

Bir önceki yazımız olan Güneş Enerjisi Sistemlerinde Yapılan Hatalar Nelerdir? başlıklı makalemizde akü seçimi, güneş enerjileri ve güneş enerjisi hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ