Home » Energy » Mekanik Enerji Nedir?

Mekanik Enerji Nedir?

Enerji bir anlamda fizikle ilgili olan bir konudur. Bunun içinde şu şekilde bir değerlendirme yapılabilir. Enerji dünya üzerindeki tüm canlıların yaşamlarını ve geleceklerini kapsar. İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır dolayısıyla enerji bu kadar önemliyken bir çok enerji çeşidinden söz edilebilir. İşte bu anlamda çok fazla enerjiden söz edilebilir ve bu enerji çeşitlerinden birisi de mekanik enerjidir.

Mekanik enerji nedir?

Bir cismin ya da mekanik bir sisteme ait olan bileşenlerin hareketlerine ve bulundukları konuma göre farklılık gösteren potansiyel ve kinetik enerjinin de varlığının toplamıdır.

Fizik bilimi incelenirken çok geniş bir alana yayılabilir. Çünkü fizik biliminde farklı yasalar söz konusudur. İşte bunlardan bir tanesi enerji korunum yasasıdır. Bu yasaya göre bir nesne sabit olan bir kuvvetin etkisi altında olduğunda burada mekanik enerji sabit olacaktır. Mekanik enerji yalnızca kütle çekimini kuvvetinin etkisi altında olan veya sürtünme altında ve hava direnci gibi enerji kaybına neden olan kuvvetlerin enerjisi sabittir. Mesela burada bir örnek verelim yer çekimi sabit bir kuvvettir bunun içinde enerjisi sabittir.

Eğer ki bir madde yer çekiminin de etkisine karşı koyarak ters tarafa doğru dönerse bu sefer maddenin sahip olduğu enerji de daha güçlü olacaktır. mekanik enerjide haller maddenin sabitliğine göre hareketine göre farklılık gösterebilecektir. Eğer ki iki mekanik madde birbirine çarparsa o zaman bu durumda mekanik enerjide herhangi bir farklılık görünmez. Eğer ki çarpışan bu iki madde esnek olursa bu durumda mekanik enerjide herhangi bir değişim görülmez. Esnek olmayan maddelerin birbirine çarpması sonucunda mekanik enerji sabit kalmayacağından dolayı enerji miktarında bir kayıp olur.

Mekanik enerji hakkında pek çok araştırma söz konusu olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Günümüz modern sanayisini değerlendirecek olursak mekanik enerjinin çok fazla önemi olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla