Home » Güneş Enerjisi » Güneş Enerjisinin Dezavantajları Nelerdir?

Güneş Enerjisinin Dezavantajları Nelerdir?

Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları bakımından en faydalı ve en maliyeti düşük olan sistemlerin başında geliyor. Dolayısıyla bir güneş enerjisi sistemlerinden bahsetmek gerektiğinde burada dezavantajının da çok fazla olduğu söylenemez. Fakat bu demek değil ki bu sistemlerin dezavantajları da yoktur. Bu makalemizde siz değerli takipçilerimize güneş enerjisinin çok az da olsa var olan dezavantajlarından bahsetmek istedik.

Güneş enerjisinin dezavantajları

Güneş enerjisi yapımındaki amaç elektrik üretmek için ise bu durumda güneş enerji santrallerinin yalıtım maliyetlerinin yüksek olmasını bir dezavantaj olarak göstermek mümkün. Bu sistemlerin oluşturulması maliyeti yüksek olan bir durumdur.

Şu an kullanılan güneş panellerine baktığımız da bu panellerin güneş enerjisinin en fazla % 12 ile 20’si arasındaki bir enerjiyi elektriğe çevirmiş oldukları söylenebilir. Yani bunun için şunu söyleyebiliriz ki güneşten gelen ışıkları tam verimli olarak kullanamıyoruz.

Güneş enerjisi santralleri kurulabilmesi için geniş bir araziye ihtiyaç vardır. Bunun için şu şekilde bir örnekleme yapabiliriz. Bir tane rüzgâr türbini tek başına 1 mw’lık güce sahip olurken 1 mw’lık güneş enerji santralinin yalnız başına 20 bin metre kare alana ancak sığabiliyor.

Küçük ve akü destekli güneş enerjisi sistemlerinde kullanılmakta olan akülerin kullanım ömürleri kısadır.

Elektrik üretimi için kullanılan güneş kuleleri göç eden kuşlar için büyük bir sorun teşkil etmektedirler. Güneş ışınları bu kuleleri yüksek derece de ısıtır dolayısıyla bu alandan geçen kuşlar yüksek sıcaklıklar nedeniyle telef olurlar.

Güneş kuleleri kurulurken göçmen kuşların güzergâhından uzakta olması gereklidir. Aksi durumda bu hayvanlar için dezavantaj oluştururlar.

Güneş enerjisi panellerinin üretimi her geçen gün dünyada hızlı bir şekilde geliştirilmekte. Ancak bu geliştirmeler neticesinde yeni teknoloji ile eski teknoloji üretimi sırasında çevre kirliliği ortaya çıkmaktadır. Yani burada şunu söyleyebiliriz. eski güneş enerjisi panellerinin durumları ne olacak.

Yukarıda güneş enerjisi panellerinin dezavantajları hakkında bilgilendirme yaptık. Ancak şunu söyleyebiliriz ki güneş enerjisi panelleri fosil yakıtlara oranla daha karlı sistemlerdir.

İlgi Çekici!

Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş enerjisi sistemlerinin uygun ve maliyeti düşük olması nedeniyle elektrik üretiminin başarılı yöntemleri arasında gösterilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla