Home » Nükleer Enerji » Nükleer Enerjinin Avantajları

Nükleer Enerjinin Avantajları

Bir ülkenin büyümesini devam ettirebilmesi önemli bir konudur.  Bu nedenle de dünya üzerinde bulunan gelişmiş ülkelere baktığımız da neredeyse hepsinin nükleer enerjiye sahip olduklarını söyleyebiliriz. Nükleer enerjinin kullanımına baktığımız da elektrik enerjisinin yanı sıra uzay teknolojisinde de kullanılmaktadır. Bu anlamda uçak sanayisi ve denizaltı yapımında nükleer enerji kullanımı söz konusudur. Dünya’da nükleer enerji kullanımına baktığımızda yaklaşık olarak 1960 yılından bu yana tercih edilip nükleer santral sayıları her geçen gün artmaktadır.

Türkiye için konuşacak olursak ülkemizin de hedeflerini yakalayabilmesi için büyük bir enerjiye ihtiyacı olacağını görüyoruz. Nükleer enerji sayesinde sürekli olarak elektrik üretimi gerçekleştirilebilir. Ama yalnızca elektrik değil teknolojik gelişmeler kapsamında da önemlidir. Peki, hayatımızda bu büyük avantajlar sağlayacak olan Nükleer enerjinin avantajları nelerdir?

 Nükleer Enerjinin Avantajları

Çevreye duyarlıdır: çevreye duyarlı olduğundan dolayı insan sağlığına hiçbir şekilde zarar vermez. Mesela doğalgaz ya da kömür hatta petrol gibi üretimler esnasında atmosfere zararlı gazla göndermez bu sayede de küresel ısınmanın etkileri düşürülmüş olur.

Elektrik Enerjisi Üretilebilir: Ülkemiz için konuşacak olursak biz elektriği dış ülkelerden alıyoruz. Dolayısıyla nükleer enerji üretimi sayesinde artık elektrik ithale den ülkeler arasında olmayacağız. Nükleer enerji yenilenebilir enerji kaynaklarından olduğundan dolayı süreklilik arz eder.

Maliyeti Düşürecektir: Nükleer santrallerde üretilmiş olan elektrik sayesinde artık elektriğe harcanan para da daha az olacaktır.

Yenilenebilir Enerji: Nükleer santraller içerisinde kullanmış olduğunuz bir yakıtı yeniden kullanabilme olanağınız vardır. Nükleer santrallerde kullanılmış yakıt yeniden işlendikten sonra faydalı ürünler ayrıştırılarak tekrar yakıt olarak kullanılabilir. Tekrar kullanılabilirlik üretimde maliyeti düşürür.

Daha Verimlidir: 1000 MW’lık bir Nükleer Santral 1 yılda yaklaşık olarak 1.6 milyon ton ham petrol eş değeri enerji üretebilmektedir. Nükleer yoluyla kullanılan nükleer yakıtın bir kilosu; yaklaşık iki vagon kömür ya da yaklaşık iki tank dolusu petrol yakılarak üretilen enerjiye eş değerdir. Nükleer enerji daha ucuz olmasının yanı sıra aynı zamanda daha verimlidir.

Yukarıda nükleer enerjinin avantajlarına kısaca değindik ancak bu enerji sistemlerinin faydası bunlarla sınırlı değildir.

İlgi Çekici!

Nükleer Atıklar Ne Olacak?

Türkiye yakın zamanda nükleer santral kurumuna başlayacak ve bunun için gerekli alt yapılar yapılarak ihale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla