Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Nükleer Santralin Türkiye’ye Ne Katkısı Olacak?

Nükleer Santralin Türkiye’ye Ne Katkısı Olacak?

Nükleer Santralin Türkiye’ye Ne Katkısı Olacak?: Türkiye nükleer santral kurma noktasında önemli bir adım attı dolayısıyla Akkuyu’ya yapılacak olan nükleer santral sayesinde enerjide pek çok dönüm noktası yaşanılacak. Bu makalemizde bu konu üzerinde değerlendirme yapmak istedik ve nükleer santralin Türkiye’ye ne katkısı olacak bu konuya değindik.

Doğal Gaz İthalatı

dogalgaz - Nükleer Santralin Türkiye’ye Ne Katkısı Olacak?

Akkuyu ve de Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santrallerin bir yıl içerisinde 70 milyar kilovat elektrik üretmesi planlanıyor. Eğer ki biz bu oranda bir elektriği doğalgazdan üretmiş olursak bu durumda 16 milyar metreküp doğalgaz harcanması gerekiyordu. Onun da bir yıllık maliyetine bakarsak 7,2 milyar dolar ödemek gerekecekti. Buradan elde edilecek sonuç ile Türkiye’nin 3 sene boyunca doğalgaz ithalatı için ödemiş olduğu para ile 4 üniteli bir nükleer santral kurulabilecek. Bunun bir diğer avantajı ise Türkiye’nin doğalgazda Rusya’ya olan bağımlılığı azalmış olacak.

İnsan Kaynağı

insan kaynagi - Nükleer Santralin Türkiye’ye Ne Katkısı Olacak?

Türkiye iki nükleer santralin yapımı sonrasında çalışmak üzere bugün Rusya’ya 307 üniversite öğrencisi gönderdi. Aynı şekilde Sinop içinde öğrenci gönderileceğini düşünürseniz nükleer santrallerin sayısının çoğalması demek bir anlamda istihdam kapısının da açılması demek olacaktır. Bu sayede mühendislerimizin de işsiz kalmak gibi bir sıkıntısı olmayacak. Aynı zamanda bu nükleer santrallerde çalışacak vasıfsız işçilerin sayısını da düşündüğünüzde burada ciddi bir istihdam oluşturulmuş olduğunu da görebileceksiniz. Nükleer santrallerin işletilmesi için operatörler, araştırma için bilim adamları, nükleer sanayi için teknik elemanlar yetiştirilecek. Nükleer alanda binlerce uzman yetiştirilecek.

Teknoloji

teknoloji1 - Nükleer Santralin Türkiye’ye Ne Katkısı Olacak?

Nükleer santralleri değerlendirirken yalnızca elektrik üretimi şeklinde değerlendirmemek gerekir. Burada bir nükleer santralin oluşturulabilmesi için 550 bin parçaya ihtiyaç var dolayısıyla burada ciddi bir teknoloji gerekiyor. Bunun aynı zamanda diğer sektörleri de daha fazla hareketlendireceği biliniyor. Türkiye nükleer enerji sonrasında özellikle sanayi de ciddi derece de katma değer sağlayacak.

 

İstihdam

teknoloji - Nükleer Santralin Türkiye’ye Ne Katkısı Olacak?

Bir ülke için istihdam önemli bir konu başlığı yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi yeni bir nükleer santral kuruluyor olması ile birlikte yaklaşık olarak 10 bin kişi iş sahibi olabilecek. İşletme dönemine geçildiğinde ise bu sayı 3500 olarak değerlendirilecek. Sonuç olarak iki nükleer santral inşaatı için Türkiye’de 20 bin kişiye iş sahası demek olacak.

Bir önceki yazımız olan Güneş Enerjisi Sistemlerinde Yapılan Hatalar Nelerdir? başlıklı makalemizde akü seçimi, güneş enerjileri ve güneş enerjisi hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ