Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Nükleer Santraller Turizmi Bitirir mi?

Nükleer Santraller Turizmi Bitirir mi?

Nükleer santral dünyanın üzerinde çalışmış olduğu konuların başında geliyor. Ancak çalışmalar her ne kadar sürüyor olsa da çevrecilerin bu durumdan rahatsız olduklarını görüyoruz. Gerçi baktığımız da bu insanların neye hayır dediklerini de anlayabilmek zor çünkü bilen de bilmeyen de bu konu üzerinde bir yorum mutlaka yapıyor.

Dünya nükleerle tanışırken ve bu konuda çalışma yaparken bizim bir başka konumuz olan nükleer santraller turizmi bitirir mi? merak konusu. Çünkü nükleer santral kurulabilmesi için tercih edilen alanların suya yakın olması gerekiyor. Çünkü nükleer atıklarında suya atılarak yok edilmesi gibi bir düşünce hakim. İsterseniz bu konuyla ilgili olarak dünya da nükleer santral işleten ülkelere ve bunların turizmlerine kısaca bir göz atarak fikir sahibi olmaya çalışalım.

Paris ve Nükleer Enerji

Nukleer Santraller Turizmi Bitirir mi1 - Nükleer Santraller Turizmi Bitirir mi?

Bugün dünyada en çok turist çeken bölgelerin başında Paris geliyor. Paris’ e her yıl yaklaşık olarak 50 milyon turist ziyarette bulunuyor. Buradan şuraya gelmek istiyorum paris’e 70 kilometre uzaklıkta olan Nogent Nükleer santrali yıllardır işletiliyor. Bu da demek oluyor ki nükleer santrallerin turizme çok fazla etkisi yok. Ya da şuradan bakabiliriz. Bugün çocukların hayalini süsleyen Disneyland Paris’ e 65 kilometre uzaklıkta Unesco dünya kültür mirası listesinde bulunan Loire Nehri Vadisinde 14 adet nükleer reaktör bulunuyor. Ve Fransa 58 reaktörün bulunduğu elektriğin yaklaşık olarak % 80’inin bu nükleer enerjiden karşılıyor.

İspanya ve Nükleer Enerji

Nukleer Santraller Turizmi Bitirir mi2 - Nükleer Santraller Turizmi Bitirir mi?

İspanya bilindiği üzere bir Akdeniz ülkesi ve yaklaşık olarak 7 nükleer reaktör bu ülkede işletiliyor. İspanya 2015 yılı içerisinde elektriği nükleer enerjiden üretilmiş durumda.

  • Jose Cabreras Santrali Madrid’e 50 km
  • Vandellos Nükleer Santrali, Barselona’ya 100 km
  • Majorkaya 200 km uzaklıkta

Türkiye ve Nükleer Enerji / AKKUYU

Türkiye’de nükleer enerji konusuna bakacak olursak Akkuyu’nun Antalya’ya uzaklığı 300 Km mesafede yani bu da demek oluyor ki yukarıda belirtmiş olduğumuz önemli turizm merkezlerinden çok daha uzakta nükleer santrale sahibiz. Bunun içinde turizmi bitirmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Burada sorulması gereken soru turizmi bitirir mi değil bu algının neyi amaçladığıdır.

Bir önceki yazımız olan Güneş Enerjisi Sistemlerinde Yapılan Hatalar Nelerdir? başlıklı makalemizde akü seçimi, güneş enerjileri ve güneş enerjisi hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ