Home » Rüzgar Enerjisi » Rüzgar Enerjisinin Avantajları

Rüzgar Enerjisinin Avantajları

Rüzgar insanlar ve bitkiler için önemlidir. Özellikle mevsim farklılıklarının ayarlanması noktasında ihtiyaç vardır. Ancak rüzgar yalnız bu noktada değil aynı zamanda enerji konusunda da önemlidir. günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarına baktığımız da ise rüzgar enerjisi ilk sıralarda yer alacaktır. Rüzgar enerjisinden faydalanabilmek toplumlar için oldukça avantajlıdır. Örneğin rüzgar enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülebilir.  Fakat rüzgardan elektrik üretmek güneşten elektrik üretmekten daha farklıdır. Çünkü rüzgardan elektrik üretmek için çok sayıda türbine ihtiyaç vardır.

Rüzgar Enerjisinin Çalışma Prensibi Nedir?

Rüzgar enerjisinin çalışma mantığına bakacak olursak kısaca şu şekilde belirtebiliriz. Rüzgardan ilk önce kinetik enerji elde edilir ve bu enerji elektrik enerjisine çevrilecek olan üretim için uygun zemin hazırlamak gerekir. Burada ihtiyaç olan rüzgar türbini 3 yapıdan oluşmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir.

  1. Pervane
  2. Jenaratör
  3. Şaft parçaları

Bu türbinler iki temel şekildedir. Bunlardan birincisi yatay eksenli olanlar ikincisi de dikey eksenliler. Bunlar ise kendi aralarında üç farklı şekilde değerlendirilebilirler.

Aşağıda rüzgar enerjisinin avantajları listelenmiştir.

Rüzgar Enerjisinin Avantajları Nelerdir?

  • Rüzgar enerjisinin yakıtı rüzgardır.Ve tamamen bedava bir yakıt olup,hiçbir ücret ödenmez.
  • Rüzgar enerjisi ile elektrik üretirken doğaya hiçbir sera gazı veya bunun gibi zararlı gazlar salınmaz.Bundan dolayı tamamen temiz enerji kaynağı ve temiz enerji üretim yöntemidir.
  • Rüzgar türbinlerini neredeyse her yere kurma imkanı vardır.
  • Rüzgar enerji santralleri, güneş enerjisi gibi çok fazla arazi alanı kaplamaz. Yani 1 MW büyüklüğünde bir güneş santrali 20.000 metre kare alan kaplarken, bir adet rüzgar türbini tek başına 1 MW enerji üretebilir.
  • Rüzgar türbinleri için havanın aydınlık veya karanlık olması önemli değildir. Gece ve gündüz optimum rüzgar koşullarında elektrik üretmeye devam eder.

Rüzgar Nedir ve Nasıl Oluşur? 

Yüksek basın ile alçak basınç alanlarına doğru esmekte olan yatay hava akımlarına rüzgâr ismi verilir. Yüksek basınç alanlarındaki rüzgârların merkezden çevreye doğru, alçak basın alanlarındaki rüzgârların ise çevreden merkeze doğru hareket ettiği görülmüştür. Bu anlamda rüzgârı etkileyene bir takım faktörler vardır ve bu faktörler rüzgârın hızını ve yönünü belirleyecektir. Yazımızın devamında rüzgârın hızını etkileyen faktörler şu şekilde belirtilmiştir.

Aşağıda rüzgar enerjisi konusunda internet üzerinde en çok aranan kelimeler sırasıyla belirtilmiştir. Makalemizden detaylı bilgi aldıktan sonra aşağıdaki başlıklarla ilgili olarak da ultraenerji.com sitemiz içerisinden bir aratma yapabilir ve sorularınızın yanıtlarını alabilirsiniz.

 

Rüzgar Türbinleri Arasındaki Mesafe Ne Kadar Olmalı?

Rüzgar Enerjisi Çevresel Etkileri Nelerdir?

Rüzgar Gülleri Radyasyon Yayar mı?

Sessiz Rüzgar Türbini Nedir?

Rüzgar Gülü Sesi Çokmu Rahatsız Edici?

Rüzgar Türbini Yaklaşma Mesafe Ne Kadardır?

Rüzgar Enerjisinin Çevreye Olumlu Ve Olumsuz Etkileri Nelerdir?

 

İlgi Çekici!

Taşınabilir Rüzgar Türbini

Amerika’da hizmet veren ünlü enerji firmalarından olan Uprise Energy taşınabilir rüzgar türbini sisteminin üretimini gerçekleştirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla