Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Aspir Bitkisinden Türkiye’de Jet Yağı Üretilecek!

Aspir Bitkisinden Türkiye’de Jet Yağı Üretilecek!

30 milyar euroluk projeyle Türkiye’de aspir bitkisinden jet yağı üretilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakanlığı döneminde verdiği talimat yaşama geçiyor. Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kanola bitkisinden ürettiği ‘jet yağı’ 30 milyar euroluk projeyle Türkiye’de aspir bitkisinden ele geçirilecek .

AK Parti Hükümeti, ekonomiye senelik 2 milyar avro ila 4 milyar avro aralarında katkı temin edecek mega bir proje için harekete geçti . Yolcu uçakları ve askeri uçaklarda motor performansını artırmak amacıyla kullanılan ve tamama yakını yurtdışından ithal edilen ‘jet yağı’ 2016 yılından itibaren Türkiye’de üretilecek. Jet yağı imalatında , hemen hemen Türkiye’nin her kısmında yetişen ‘aspir’ bitkisinden faydalanılacak. Türk – Alman ortaklığıyla gerçekleştirilecek imalata ilişkili olarak projenin ilk adımı, iki ülke aralarında imzalanacak sözleşmeyle atılacak.

SENEYE ÜRETİME GEÇİLECEK

Projenin Türkiye ayağını Enerji ve Tarım bakanlıklarıyla TPAO yürütecek. Almanya’yı ise TÜBİTAK benzeri bilimsel ve teknik çalışmalar amacıyla faaliyet gösteren Fraunhofer Araştırma Kurumu temsil edecek. Tahmini 30 milyar euroluk projede 2016 yılından itibaren imalata geçilmesi amaçlanıyor . Projenin mimarlarından olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu Üyesi AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, projeyi ” 1 .5 sene öncesinde Almanya’ya yaptığımız ziyarette projeden söz ettiler. Ben de geçen sene AK Parti Kampı’nda konuyu o dönem Başbakanımız olan Sayın Erdoğan’a anlattım. Çok ilgilendi ve koordinatörlük görevini bana verdi” diye açıkladı .

Bir önceki yazımız olan Kadıncık 1 Barajı ve Hidroelektrik Enerji Santrali başlıklı makalemizde Kadıncık 1 Barajı, Kadıncık 1 Barajı ve HES ve Kadıncık 1 Barajı ve Hidroelektrik Enerji Santrali hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Selami Şerifalioğlu dedi ki:

  Aspir Bitkisinden Türkiye’de Jet Yağı Üretilecek! Biyoyakıt Amasya merkezden ben Selami Şerifalioğlu. Mrb sayfa inanılmaz hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum 01-11-2017 07:49:42 harika ötesi.

 2. Ulus Tekin dedi ki:

  Çağatay Turgut selam arkadaşlar paylaşım ciddiyim hayran bıraktı, teraziye tıkladım

 3. Alparslan Türk dedi ki:

  Çağatay Turgut Selam herkese web siteniz vallaha billaha çok güzel, teşekkürler

 4. Kerim Cabbar dedi ki:

  Aspir Bitkisinden Türkiye’de Jet Yağı Üretilecek! için teşekkürler.

 5. Aslan Öztürk dedi ki:

  Aspir Bitkisinden Türkiye’de Jet Yağı Üretilecek! için teşekkürler.

 6. Melike Ayışık dedi ki:

  Çağatay Turgut Aspir Bitkisinden Türkiye’de Jet Yağı Üretilecek! Selamlar sayfan vallaha billaha güzel, linkedinde paylaştım

 7. Harun Koçak dedi ki:

  Harun Koçak Aspir Bitkisinden Türkiye’de Jet Yağı Üretilecek! Çağatay Turgut çok güzel.

 8. Metin Ali Feyza dedi ki:

  Aspir Bitkisinden Türkiye’de Jet Yağı Üretilecek! ve Çağatay Turgut begendim dedi.

BİR YORUM YAZ