Yenilenebilir Enerji Kaynakları

BİYODİZELİN FAYDALARI NELERDİR?

BİYODİZELİN FAYDALARI NELERDİR?

1. Biyodizel tüm geleneksel, modifiye edilmemiş dizel motorlarda çalışır. Biyodizeli kullanmak için herhangi bir motor modifikasyonuna ve “motoru dönüştürmeye” gerek yoktur. Baska bir deyişle “biyodizeli yakıt tankına dökmeniz yeterlidir”.

2. Biyodizel petrol dizelinin depolandığı her yerde depolanabilir. Pompalar, depolar ve taşıma araçları dahil tüm dizel yakıtlı altyapılar herhangi bir değişikliğe gerek kalmadan biyodizel kullanabilir.

3. Biyodizel Sera Etkisinin asıl nedeni olan Karbon Dioksit emisyonlarını % 100 azaltır. Biyodizel bitkilerden geldiği için ve bitkiler de karbon dioksit solunumu yaptığından biyodizel kullanılarak karbon dioksit etkisi azaltılır.

4. Biyodizel tek başına yada istediğiniz miktarda petrol dizel yakıtı ile karıştırılarak kullanılabilir. Biyodizelin % 20 dizel yakıtı ile karışımına “B20,” % 5 karışımına da “B5” adı verilir ve buna göre adlandırılır.

5. Biyodizel normal dizel yakıtından daha da yağlayıcıdır ve motorun ömrünü arttırır, ayrıca yandığında – asit yağmurlarının ana bileşeni olan- sülfür dioksiti üreten sülfürü -yağlı bir üniteyi- değiştirmek için de kullanılabilir. Fransa’da satılan tüm dizel yakıtlarda sülfürün yerine % 5 biyodizel kullanılır.

6. Biyolojik olarak parçalanabildiği ve zehirsiz olduğu için biyodizelin kullanımı güvenlidir. Uluslararası Biyodizel Kuruluna göre “temiz biyodizel, şeker kadar kolay ayrışır, tuzdan daha az zehir içerir.”

7. Biyodizeli taşımak daha güvenlidir. Biyodizelde yaklaşık 300 F derecelik yüksek alevlenme noktası veya tutuşma sıcaklığı vardır. Petrol dizelde ise bu alevlenme noktası 125 F derecedir.

8. Biyodizelle çalışan motorlar sorunsuz çalışır ve kilometrede tükettiği yakıt dizel yakıtta çalışan motorlara benzer. Araç başlatma, ateşleme, güç çıktısı, motor torku de biyodizelden fazla etkilenmez.

9. Petrol dizelli yakıtların hepsinden çıkan pis kokunun yerine biyodizelde patlamış mısır kokusuna benzer hoş bir koku vardır.

[box type=”info” align=”aligncenter” ] Dr. Diesel’in icat ettiği Biyodizel’in ne olduğunu merak ediyorsanız “[highlight]Biyodizel Nedir?[/highlight]” yazımızı veya “BİYODİZEL KİM TARAFINDAN VE NASIL İCAT EDİLDİ?” yazımızı okuyarak biodizel hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.[/box]

Bir önceki yazımız olan BİYODİZEL KİM TARAFINDAN VE NASIL İCAT EDİLDİ? başlıklı makalemizde biyodizel nasıl icat edildi, biyodizeli kim buldu ve biyodizeli kim icat etti hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Faruk Sarı dedi ki:

  Elazığ merkezden ben Faruk Sarı. Slm sayfa vallaha billaha hayran edici, şukuladım 30-07-2017 21:03:58

 2. Metin Ali Feyyaz dedi ki:

  BİYODİZELİN FAYDALARI NELERDİR? ne zaman çarşamba gününde Metin Ali Feyyaz bu siteden okudum.

 3. Melis Suören dedi ki:

  Çorum merkezden ben Melis Suören. Selamın aleyküm web siten cidden hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 17-06-2017 12:52:04

 4. Elif Barış dedi ki:

  BİYODİZELİN FAYDALARI NELERDİR? Artvin sevgilerle

BİR YORUM YAZ