Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Biyoetanol – Şeker pancarından biyoetanol üretimi

Biyoetanol – Şeker pancarından biyoetanol üretimi

Tarımsal kökenli yenilenebilir enerji kaynakları olarak bilinen biyoyakıtlar hayatımıza en temiz enerji olarak tanım edilen biyoenerji kavramını yerleştirmiştir. Biyoenerji elde etmenin yöntemlerinden biri de biyoetanol yöntemidir başka bir ifadeyle biyoalkol yolu .

Alternatif enerji kaynaklarının başında gelen biyoetanol şeker pancarı, mısır benzeri tarım ürünlerinden ya da selüloz içeren ham maddelerden farklı kimyevi işlemler sonucu üretilen, bizim alkol olarak bildiğimiz etil alkolün akaryakıtlara belirli miktarda karıştırılmasıyla ele geçirilen yakıt türüdür. Motorlu araçlarda sıkça kullanılan biyoetanol imalatında dünyanın bir numaralı ülkesi Brezilya’dır, onu Amerika Birleşik Devletleri takip etmektedir fakat Avrupa birliği ülkeleri, Hindistan ve Rusya’da biyoetanol konusunda adımlarını hızlandırmış vaziyette , ülkemizde ise bilhassa şeker pancarından kullanılarak biyoetanol yapımı gerçekleştirilmekte ve her geçtiğimiz gün yepyeni adımlar atılmaktadır.

Şeker pancarından biyoetanol yapımı en fazla başvurulan yöntemdir üretim çizgisini kısacası özetleyecek olursak; Önce şeker pancarı depolanır ve yıkama gerçekleştirilir, daha daha sonra doğrama işlemi yapılır ve ürün difüzyon’a tabi tutulur, difüzyon sonucu olarak yan ürünler ayrılır kalan ürün üzerinde fermantasyon uygulanır ve son olarak damıtma işlemi gerçekleştirilerek etil alkol elde edilir.

Şeker pancarından biyoetanol imalatının en iyi taraflarından biri üretim esnasında oluşan yan ürünlerin çok yararlı işler için kullanılabilmesidir. Üretim esnasında oluşan yan ürünler; kurutulmuş pancar posası, karbondioksit, füzel yağlar ve küspedir. Kurutulan posa ve küspe hayvan yemi olarak, oluşan karbondioksit saflaştırıldıktan daha sonra yangın söndürücülerde ve gazlı içecek imalatında , damıtma esnasında açığa çıkan füzyel yağlar ise çözücü ve yakıt olarak kullanılabilir.

Görüldüğü üzere yenilenebilir enerji kaynağı olarak kullanılan biyoetanol pekçok açıdan yararlı neticeler vermektedir, tarımsal kökenli olan biyoalkol gelecek için büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Güneş Enerjisi başlıklı makalemizde güneş enerjisi, güneş enerjisi sistemleri ve Solar enerji hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 34 YORUM
 1. Muhammet Aslan dedi ki:

  Muhammet Aslan Biyoetanol – Şeker pancarından biyoetanol üretimi Çağatay Turgut çok güzel.

 2. Yenilenebilir Enerji Kaynakları dedi ki:

  Yenilenebilir Enerji Kaynakları Biyoetanol – Şeker pancarından biyoetanol üretimi Çağatay Turgut çok güzel.

 3. Muhammet Aslan dedi ki:

  Isparta merkezden ben Muhammet Aslan. Mrb bu web sitesi valla mükemmel, teraziye tıkladım 17-11-2017 07:05:17

 4. Latife Işık dedi ki:

  Biyoetanol – Şeker pancarından biyoetanol üretimi için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ