Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Biyorafineri Ürünleri

Biyorafineri Ürünleri

Biyorafineri ürünleri, Biyokökenli Endüstriyel Ürünler ve bunun 3 alt dalından oluşur. Biyokökenli Endüstriyel Ürünler’in 3 alt dala ayrıldığında bunlar Biyomalzemeler, Biyoyakıtlar, Biyokimyasallar’dır ve bunlarda altında bir çok çeşitli ürün bulundurmaktadır.

Biyomalzemeler

Mürekkepler
Boyalar ve Kaplamalar
Çözücüler ve Temizleyiciler
Yapıştırıcılar
Polimerler
Yapı Malzemeleri
Kompozit Malzemeler
Lifler, Kağıt ve Ambalajlar

Biyomalzemeler insan vücudundaki doku hasarlarının ve kayıplarının sebep olduğu işlev kaybını düzeltmek üzere kullanılan malzemelere verilen isimdir . Bunlara gündelik hayatımızda sık sık rastlarız. Sözgelişi kontakt lensler, kalça protezleri, yapay kalp damarları, polimerik deri örtüsü, yapay kornea bunlara birer örnektir. Bu malzemelere son 10 senede doku mühendisliği mahsulleri de dahil olmuştur . Bunların klasik biyomalzemelerden farkları, içlerine canlı hücrelerin katılması ve vücuda yerleştirildikten biraz ardından hastanın kendi dokusuyla bütünleşerek hasarlı bölgeyi iyileştirmesidir.

Tabiki biyomalzemeler yalnızca bunlar değildir ve yalnızca sağlık alanlarında kullanılmamaktadır. Aşağıda diğer biyomalzeme ürünlerinide görebilirsiniz.

BiYOYAKITLAR

GAZ YAKITLAR
KATI YAKITLAR
SIVI YAKITLAR

Biyoyakıtlar kısa zaman öncesinde yaşamış organizmalar ya da onların metabolik çıktılarından elde edilir. Petrol , kömür benzeri doğal yakıtlar ya da nükleer yakıtlardan çeşitli olarak, yenilenebilir enerji kaynağıdırlar.

Biyoyakıtların bir öbür tanımı ise, “içeriklerinin hacim olarak en az %80’ni son on sene içinde toplanmış canlı organizmalardan elde edilmiş her şekilde yakıt”tır.

Biyokütleler de, petrol ve kömür benzeri , güneş enerjisinin depolanmış halidirler. Bitkiler güneş enerjisini fotosentez tarafından tutarlar.

Biyoyakıtların içerisindeki karbon, bitkilerin havadaki karbondioksiti parçalaması neticesi elde edildiği için , biyoyakıtların yakılması, dünya atmosferinde net karbondioksit artışına neden olmaz. Bu sebeple , birçok insan , atmosferdeki karbondioksit miktarının artışına engel olabilmek için , fosil yakıtlar yerine biyoyakıtların kullanılması gerektiği görüşünü savunmaktadırlar.

Biyokimyasallar

Yüzey Tutucular
Ara Kimyasallar
Yağlama Yağları ve
Fonksiyonel Akışkanlar

Biyokimya, bitki , hayvan ve mikroorganizma biçimindeki bütün canlıların yapısında bulunan kimyevi maddeleri ve canlının yaşamı süresince sürüp giden kimyevi süreçleri inceleyen bilim dalıdır.

Biyokimyanın amacı her şeyden öncesinde , hücre nin temel bileşenleri olan protein, karbonhidrat, lipit benzeri organik bileşiklerin ve yaşamsal ehemmiyet taşıyan kimyevi tepkimelerde en büyük rolü oynayan DNA nükleik asitlerin, vitaminlerin ve hormonların yapısal ve nicel çözümlemesini yapmaktır. Canlılardaki protein bileşimi, besinlerin enerjiye dönüşmesi, kalıtsal özelliklerin kimyevi mekanizmalarla iletilmesi benzeri yaşam süreçlerinin araştırılması da yeniden biyokimyanın alaka alanına girer.

Bir önceki yazımız olan Seyhan Barajı ve Hidroelektrik Enerji Santrali başlıklı makalemizde Seyhan Barajı, Seyhan Barajı ve HES ve Seyhan Barajı ve Hidroelektrik Enerji Santrali hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Yenilenebilir Enerji Kaynakları dedi ki:

  Biyorafineri Ürünleri ve Çağatay Turgut begendim dedi.

 2. Neşe Sultan dedi ki:

  Çağatay Turgut Selam bu web sitesi vallaha iyi, saolun

 3. Ebru Kuzgun dedi ki:

  Biyorafineri Ürünleri Biyoyakıt Bitlis merkezden ben Ebru Kuzgun. Slm web sitesi inanki mükemmel, sosyal medyada paylaştım 27-09-2017 23:49:16 harika ötesi.

 4. Hacer Baytar dedi ki:

  Biyorafineri Ürünleri Mersin sevgilerle

 5. Temel Çiçek dedi ki:

  Biyorafineri Ürünleri için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ