Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Dünyada En Etkileyici 5 Mimari Yapı

Dünyada En Etkileyici 5 Mimari Yapı

İngiltereli yayın kuruluşu olan Dorling Kindersley yaptığı araştırma neticesinde Dünya’daki en iyi 20 mimari yapıyı bir araya getirdi. Bizde buradan yola çıkarak sizlere bu listeden 5 yapı hakkında bilgi vermek istedik. İşin güzel tarafı aralarında İstanbul ve Ayasofya’da var ve bizde listemizin ilk sırasına Ayasofya’yı ekleyerek devam edelim istedik.

  1. Ayasofya – Türkiye
ayasofya - Dünyada En Etkileyici 5 Mimari Yapı

AYASOFYA

Ayasofya bilindiği üzere Bizans İmparatorluğu dönemine yapıldı. (532-537) yapıldığı zamanda ise istanbul’un eski şehir merkezinde bulunuyordu. İstanbul’un 1953 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmesinin ardından camiye dönüştürüldü. Ancak 1935 yılına gelindiğinde ise yapı müze olarak ilan edildi. O günden beridir de müze olarak hizmet veriyor.

  1. Parlamento Binası – İngiltere
ingiltere parlemento binasi - Dünyada En Etkileyici 5 Mimari Yapı

LONDRA PARLEMENTO BİNASI

Dünya’da parlamentoların önemi her zaman büyüktür. Bu anlamda Londra parlamento binası da Neo-gotik bir mimariye sahip. Yapı İngiltere’de Thames nehrinin kenarında yer alıyor ve binayı bir anlamda öne çıkarak şey Bıg Bang yani saat kulesi oluyor. Yapı ilk önce bataklık kenarında inşa edilmişti ancak 1834 yılında çıkan yangın sonrasında kalıntılardan yeniden inşa edildi.

  1. Tac Mahal – Hindistan
tac mahal - Dünyada En Etkileyici 5 Mimari Yapı

TAC MAHAL

Hindistan’ın sembolü olarak bilinen Tac Mahal için mimari bir hazine demek yerinde olacaktır. Yapı 17. Yüzyılda yapıldı ve o dönemde Şah Cihan hayatının aşkı olan Mümtaz Mahal için yaptırmıştı.  İsterseniz Tac Mahal hakkındaki efsaneden de bahsedelim. O dönem Mümtaz Mahal ölmeden önce eşinden kendisi için benzeri olmayan bir anıt yaptırmasını istemişti.

  1. Sidney Opera Binası – Avustralya
sidney opera binasi - Dünyada En Etkileyici 5 Mimari Yapı

SİDNEY OPERA BİNASI

Sidney opera binası tam 10 yılda tamamlandı ve Avusturalya’nın simgesi halini aldı. Bina yapılırken ilham alınan şey yatlar, yelkenliler ve Meksika’daki maya ve Aztek tapınakları oldu.

  1. Radcliffe Camera – İngiltere
radcliffe camera - Dünyada En Etkileyici 5 Mimari Yapı

RADCLİFFE CAMERA

İngiltere’nin simgelerinden bir tanesidir Radcliffe Camera dairesel bir kubbeden oluşan gövdeye sahip. Kütüphanenin 1602 yılında inşa edildiği biliniyor ancak 1749’da yeniden tasarlanmış ve Oxford’da etkileyici binalar arasındaki yerini de almıştır.

Yukarıda siz değerli takipçilerimizin genel kültürlerini geliştirmek amacıyla merak ettiğiniz bir konu olan dünyanın en iyi yapıları hakkında toparlama yapmak istedik.

Bir önceki yazımız olan Akıllı Bina Nedir? başlıklı makalemizde akıllı bina, akıllı bina nedir ve akıllı bina resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ