Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Sürdürülebilirlik ve Enerji Sektörü

Sürdürülebilirlik ve Enerji Sektörü

Sürdürülebilirlik ülkemiz ve firmalar için oldukça önemli adımlardan bir tanesi dolayısıyla firma olarak sizin sürdürülebilir enerjiyi kullanabilmeniz oldukça faydalı. Örneğin şu şekilde düşünelim bir Anadolu firması olsun bu firma yağmur ormanlarını neden korur ve nasıl korur?  İsterseniz bu konuyu sırasıyla bir değerlendirelim.

Neden korur? Bir şeyden etkileniyor ya da etkileniyorsanız onu korumanız gerekir. İşte yağmur ormanlarının yalnızca bireysel değil çevresel etkileri olduğundan dolayı zincirleme reaksiyona neden olduğunu biliyoruz. Dünya artık neredeyse birbirine bağlı bir zincir üzerinde gidiyor. Mesela arıların yok olduğunu düşünürseniz global dünyada tarım birbirine giriyor. Ya da nükleer bir kazanın aynı anda 3 kıtayı birden etkileyebilmesi. Kısacası küresel ısınma nasıl bir dünya sorunu ise yağmur ormanları da yok olduğunda dünya bundan etkilenecektir.

Nasıl korunur? İşte burası biraz daha karmaşık olan taraf. Firmalar ve insanlar üzerine düşen görevi layıkı ile yapması gerekiyor.

Yerel firmalar bunlara kendi bünyelerinde katkı sağlayabilir bunun için iyi bir inceleme ve araştırma yapmak yeterli olacaktır.

Surdurulebilirlik ve Enerji Sektoru - Sürdürülebilirlik ve Enerji Sektörü

Sürdürülebilir Enerji

Türkiye’de sürdürülebilir enerji şirketleri var mı?

2009 yılında BİM şirketler grubu almış olduğu karar neticesinde BM İklim Değişikliği Çerçeve sözleşmesine Yönelik hazırlanan Kyoto Protokolüne resmi anlamda taraf olduğunu bildirmiş ve bu anlamda da sürdürülebilir enerjide önemli bir adım atmıştı.

Kanunlar çerçevesinde çizilmiş olan sürdürülebilen enerji her ne kadar sosyal ve çevresel boyutlara katılmışsa da daha fazla temele sahip olan sürdürülebilirliği gözettiği anlaşılıyor.

Türkiye’de bu konuda hizmet veren pek çok firma olduğunu ve bu firmalarında çevresel kaygılar nedeniyle firmalarını sürdürülebilir enerji konusunda yenilikçi tutmaya çalıştıklarını görebiliyoruz. Enerji bir ülkenin en temel taşıdır. Eğer ki siz kendi enerjinizi kendiniz yapamıyor ya da alternatifleri gerçekleştiremiyorsanız dışa bağımlılık konusunda üzerinizdeki yaptırımınız da her zaman çok olacaktır.  Türkiye enerji sektöründe eskiye göre çok daha gelişmiş ve üretken seviyede bu anlamda giderek büyümeye de devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan Dünyada En Etkileyici 5 Mimari Yapı başlıklı makalemizde dünyadaki sağlam yapılar, dünyanın en sağlam yapıları ve en sağlam yapılar hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ