Dünyanın En Derin Çukuru Neresi?

Photo of author

By İhsan

Dünyanın en derin çukuru Japonya ile Endonezya’nın tam ortasında bulunan Mariana çukurudur. Burası dünyadaki en derin nokta olarak bilinmektedir. Bilim adamlarının uzun süren araştırması sonrasında çukurun uzunluğu 10,994 metre olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra uzunluğunun ise 2,542 kilometre olduğu tespit edilmiş. Mariana çukurunun genişliği 69 kilometre civarındadır. Mariana çukuru konusunda en çok merak edilen ise bu çukurun nasıl açıldığına dair olmuştur. Burada merakları gidermek açısından açıklayacak olursak şu şekilde tanımlarız. Yerkabuğunu oluşturan plakalar vardır ve bu plakalar birbirlerine yaklaşıp çarpışırlar bu çarpma sonucunda plakaların biri öbürünün altına girer buna dalma ismi verilir.

Dalma yukarıda da belirttiğimiz üzere yoğunluk olarak daha fazla olan plakanın az olan planın altına kaymasına denilmektedir.   Sonuç olarak bu bölgelerde depremlerin çok fazla görülmesinden kaynaklanan nedenlerden dolayı fazlaca çukurlar oluşur işte bu derinlik de bu şekilde oluşmuştur.

Bu çukur doğal nedenlerden dolayı oluşmuş ve bu çukura ilk giren isim ise Amerikalı bir teğmen olan Donald Walsh olmuştur. Ancak dalış için de risklerin olduğu bilinmektedir. Bu anlamda yüksek basınca dayanıklı ve de sert bir maddeden yapılmış olan çelik bir kürenin içerisine deniz duyu doldurulup demir safra atan bir su altı aracı geliştirilmiştir.

Dünyanın En Derin Çukuru Neresi? Diğer Haberler

Çukura dalış işlemi yaklaşık olarak 5 saat boyunca sürmüş ve toplamda 10,916 metre derinliğe kadar inmiştir. Hatta görüntülenebilmesi açısından da bugün birçok filmin ünlü yönetmeni olan James Camoren’ da kendi özel denizaltısıyla 156 dakika da tabana inebilmeyi başarmıştır. Bu dalış sonrasında ise 70 dakikalık bir belgesel hazırlanmış ve serüven tamamlanmıştır.

Mariana çukuruna dalışın ciddi tehlikelere açık olduğunu düşündüğümüzde de dalış esnasında herhangi bir sorun yaşanmamış olmasının ciddi bir başarı olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Çukur bugüne kadar bilinmiş olan en derin nokta olarak saptanmıştır. Ancak bu en son olacağı anlamına da gelmeyebilir. Bu konuda her yeni açılan çukur konusunda incelemeler yapılmaya da devam edilmektedir.

“Dünyanın En Derin Çukuru Neresi?” üzerine 2 yorum

  1. Rusya’nın gerçekleştirmiş olduğu kola derin sondajının tabanı mariana çukurundan yaklaşık 2,5 km daha derindedir dünyanın en derin çukuru mariana değildir!

    Cevapla
    • Bilgilendirme için teşekkür ederiz Baha Bey, yazımızın içeriği en kısa zamanda güncellenecektir. Dilerseniz bu yazının güncellemesini yaparak bize gönderebilir ve sizin adınıza paylaşılmasını sağlayabiliriz. Profil sayfasından sizde yazı gönderebilirsiniz.

      Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.