Radyasyon Nedir ve Zararları Nelerdir?

Photo of author

By İhsan

Radyasyonun zararlarından bahsetmeden önce radyasyon nedir? Bu konu hakkında açıklama yaparak başlayalım.

Radyasyon Nedir?

Maddenin yapı taşları atomlardır ve atomun ise protonlardan ve nötronlardan oluşan bir çekirdek etrafından dönmekte olan nötronlardan oluştuğu bilinir. Eğer ki bir çekirdek etrafında dolaşan nötronların sayısı fazla olursa bu durumda fazla olan nötronlar parçalanarak yok olurlar. Bu parçalanma neticesinde ise ortaya gözle görülmeyecek olan ışınlar çıkar bu ışınlara ise radyasyon adı verilmektedir. Günümüz teknoloji zamanı ve dolayısıyla burada meydana gelen teknolojinin de risklerinden birinin radyasyon yaydığıdır. Radyasyon yayan maddeler radyoaktif madde olarak nitelendirilirler. Bu ışınları biz gözümüzle görmediğimizden dolayı da vücudumuzda organlarımız ve dokularımızda sürekli olarak onlarla temas haline girerler. Bu etkileşimin bazen gözle görülebildiği de olur ancak genelde fark edilmezler.

Radyasyon Nedir ve Zararları Nelerdir? Diğer Haberler

Radyasyon doğada daima vardır ve bizim de bunlarla yaşamak gibi bir zorunluluğumuz vardır. Özellikle de radyo ve televizyonları düşünecek olursak bunların radyo dalgaları yayması günlük hayatımızda da sık karşılaştığımız bir radyasyon türüdür. Bu enerji çeşidi ilk çağlardan günümüze kadar hep vardır ancak insanların radyasyonu keşfetmesi yaklaşık olarak 1896 yılında Fransız fizikçi Henri Becquerel tarafından bulunmuştur. O zaman uranyum tuzunun yaymış olduğu ışınlardan fark edilmiştir. Teknoloji daha sonra gelişmeye başlıyor olması sanayinin gelişmesine ve uranyum elementinin de kullanılmasını artırmış ve radyasyonun etkileri giderek gün yüzüne çıkmaya başlamıştır.

Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Yukarıda radyasyon hakkında tanımlama yapmış ve insanların daima onunla yaşamak zorunda olduğunu söylemiştik. Bu anlamda insana verdiği zararlara bakacak olursak ilk başta hücrenin genetiğini yani DNA’yı parçalayabilecek enerji taşıdığını söyleyebiliriz. DNA’nın parçalanması demek hücrelerinde ölmesi demektir. Dolayısıyla bu sayede insanın dokuları da zarar görmeye başlayacaktır.

Radyasyon Nedir ve Zararları Nelerdir? Diğer Haberler

Özellikle çevreye gelişi güzel bir şekilde saçılan radyasyon tüm canlıların sağlığını olumsuz yönde etkiler ve ekolojik dengenin de bozulmasını sağlar. Bunun yanı sıra canlıların genlerinde değişikliklere yol açabileceğinden dolayı kalıcı olan sağlık sorunları yaratmaya neden olacaktır. Radyasyondan zarar görmek cinsiyete, yaşa ve organa göre değişiklik gösterebilecektir. Özellikle de çocukların ve gelişme çağındaki kişileri ciddi anlamda etkiler.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.