Home » Enerji Tasarrufu » Az Enerji Harcayan Elektrikli Ev Aletleri

Az Enerji Harcayan Elektrikli Ev Aletleri

Hepimizin evinde elektrikli ev aletleri var. Bu aletlerin büyük bir bölümü küçük olurken bazıları özellikle de temel ihtiyacımız olan cihazların büyük olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu cihazları ister istemez sıklıkla kullanıyoruz. Burada önemli olan konu mademki bu cihazları kullanmak zorundayız o zaman en az enerji harcayanı tercih etme zorunluluğumuz var. Aksi takdirde yeni aldığınız küçük bir aletin bile fiyatından çok elektrik faturasına neden olduğunu görebilirsiniz.

Günümüzde bu tür aletler A ve A+ gibi işaretler kullanılarak satılıyor. Eğer ki siz verimliliği yüksek olan cihazları tercih ederseniz bir anlamda tasarrufunuzu da yapmış olursunuz. Bu cihazlar sağladıkları tasarruflara göre fiyatlandırılırlar bu nedenle de siz az enerji tüketen cihazları almanız gerekiyor.

Peki, ev aletleri ne kadar güç tüketiyor, en az güç tüketen ev aletleri nelerdir?

Buzdolabı

Evlerde kullanılan buzdolaplarının sürekli olarak çalıştığını düşünürseniz elektriği en çok tüketenin onlar olduğunu görebilirsiniz. Bu n

Bulaşık Makinesi

Bulaşık makinaları da son dönemde en fazla kullanılan cihazlar arasında bulunuyor. Bizler makinayı çalıştırırken 55 derece su ile yıkamayı tercih ediyoruz ancak bunun içinde makinanın tam kapasite dolu olması gerekir. Eğer ki makinanızı boş çalıştırırsanız o zaman güç tüketimini de artırmış olursunuz.

Fırın

Fırın her ne kadar sık kullanılmasa da haftada bir kez bile kullanmanız elektrik tüketiminizi artıracaktır. Fırını kullanırken gereksiz yere kapağını açmamalısınız bu size % 20 oranında ısı kaybı sağlayacak ve fırın daha fazla ısınmaya çalışacaktır.

Ütü ve Süpürge

Süpürge günlük ütü ise iki üç günde bir çalışır. Bu nedenle de ütüyü tercih ederken düşük güç ve yüksek buhar kapasitesi olanı tercih etmelisiniz. Süpürge alırken ise emiş gücü yerine ürünün gücünü hesap etmeniz gerekiyor.

İlgi Çekici!

Enerji ve Isı Tasarrufunda Bilinmesi Gerekenler

Özellikle kış aylarında kabaran doğalgaz ve elektrik faturaları, tüketicilerin en mühim şikâyetlerinden biri. Halbuki gereksinim …

One comment

  1. İhsan Az Enerji Harcayan Elektrikli Ev Aletleri Mrb bu web sitesi ciddiyim mükemmel, tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla