Home » Enerji Tasarrufu » Elektrik Faturasında Nasıl Tasarruf Edilir?

Elektrik Faturasında Nasıl Tasarruf Edilir?

Eminim birçoğunuz elinize elektrik faturası geçtiğinde şok oluyorsunuz. Çünkü günümüzde evimizde kullandığımız tüm cihazlar elektrikle çalışıyor ve ister istemez bu enerji kaynağını gün içerisinde defalarca kullandığımız içinde faturalar kabarıyor. Üstelik aylık gelen bu faturaları bir yıla döktünüz de canınız daha da çok sıkılıyor. Peki, elektrik faturanızın bu kadar yüksek olmasında yalnızca faizler, enflasyon artışı ya da zamlar mı var? Yani elektrik faturanızda birazcık tasarruf yaparak düşüş sağlayabileceğinizi biliyor musunuz? işte bu makalemizde bizde bu sıkıntıdan yola çıkarak ultraenerji.com ekibi olarak siz değerli takipçilerimize elektrik faturasından nasıl tasarruf edilir bu konu üzerine yoğunlaşmak istedik.

Hatırlarsınız belki bundan birkaç yıl önce elektrik tüketiminde % 30’a varan tasarruf sağlayabileceğini iddia eden cihazlar satılıştı. Ancak şimdi görüldü ki aslında bu cihazlar yalnızca bir aldatmaca çünkü faturada santim düşüş yok. Peki, bu tarz cihazlara bağlı olmadan faturalarınızı nasıl düşürebileceksiniz?

Perdeler

Yazın sıcaklarını düşünün sıcaktan bunaldığımız için kapıyı ve pencereyi açıyoruz ancak şunu bilmeliyiz ki bu yöntemi denediğimizde içeri serin hava değil sıcak hava doluyor. Dolayısıyla bizlerde fazla enerji tüketerek daha çok serinlemek istiyoruz. İşte bu nedenle de yapmanız gereken şey yazın perdeleri kapatıp kışın ise perdeleri açmak olacaktır. çünkü perdeyi kapattığınız zaman güneş ışıklarının içeri girmesini engellersiniz. Kışın açarsanız içerinin daha fazla ısındığını görürsünüz.

Güney Cephe Daire

Güneş gören bir evi kiraladığınızda lamba yakmak zorunda kalmazsınız. Özellikle kışın kasvetli havası içerinin erken kararmasına neden olacaktı. Ancak gün ışığı evinize ne kadar uzun süre durursa ışık yakma süreniz de o kadar azalacaktır. Bu da sizin daha az enerji harcamanızı sağlar.

Klimanızın Bakımı

Yazın kullandığınız klimaları mutlaka bakımını da yaptırmak durumundasınız. Çünkü bakım işlemi yapılan bir klima içeriyi daha iyi soğutacak ve siz az enerji ile daha erken bir serinleme sağlayacaksınız. Bu sayede klimanızda çok fazla çalışmaz.

Fişleri Prizden Çekin

Genelde hepimizin yaptığı şey elektrik fişlerini prizde tutmak. Örneğin televizyonu prize takılı halde tutarsanız o zaman elektrik tüketmeye devam edecektir.

 

İlgi Çekici!

Enerji ve Isı Tasarrufunda Bilinmesi Gerekenler

Özellikle kış aylarında kabaran doğalgaz ve elektrik faturaları, tüketicilerin en mühim şikâyetlerinden biri. Halbuki gereksinim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla