Yenilenebilir Enerji Kaynakları

İş Hayatının Geleceği Nasıl Olacak?

İş Hayatının Geleceği Nasıl Olacak?

Yeni mezunların ve son dönemdeki insanların hep düşündükleri konulardan bir tanesi de iş hayatının geleceği nasıl olacak? Sorusudur. Hatta daha da önemlisi acaba biz ya da çocuklarımız kendilerine bir iş bulabilecekler mi? bir insanın geleceğe yönelik olarak aksiyonlar alabilmesi ve üretebilmesi önemlidir. bu anlamda teknolojinin de gündelik hayatımıza etkisini unutmamak gerekiyor. dolayısıyla tüm bu sorular artmaya devam ettikçe artık insan daha da fazla bunları kurcalamaya başlıyor.

2017 yılında PWC şirketi tarafından yapılmış geleceğin iş gücü anketi bir anlamda insanların geleceğine yönelik hayallerine de ışık tutmuş oluyor. Ankette çok uzun bir zamandan bahsedilmemiş 2030 yılı değerlendiriliyor. Gelecekteki iş dünyası Sarı, kırmızı, mavi ve yeşil olarak ele alınmış. Bu dört dünyanın da birbirinden ayrı değerlendirilmesinden söz etmek aslında zor ancak insanın da geleceğine dair senaryolar kurması açısından önemli.

Çalışanlar Enerji Sektörünü Neden Tercih Eder? : Enerjide derinlemesine mühendislik gerektiren pek çok pozisyon var. Mühendislik fakültesi bitiren bir yeni mezunun da işsiz kalması gibi bir durum söz konusu değil.

İsterseniz İş hayatındaki 4 dünyadan kısaca bahsedelim:

Sarı Dünya

sari dunya - İş Hayatının Geleceği Nasıl Olacak?

Sarı dünyada insanlık ön planda tutulmuş bunun içinde adalet ve toplum öne çıkarılmış. Teknoloji ve büyük Pazar girişimleri sayesinde artık girişimcilerde büyük firmalarla yarışabiliyorlar. Rekabetin fazla olduğu günümüzde insana verilen değer de bir o kadar artıyor. Sarı dünyada teknoloji, fikir ve proje birbiriyle yarışıyor. Özellikle de sivil toplum örgütleri öne çıkarılmış.

Kırmızı Dünya

kirmizi dunya - İş Hayatının Geleceği Nasıl Olacak?

Kırmızı dünyada yaratıcılık ele alınıyor. Bu dünya freelance olarak çalışanların tüm kuralları ortadan kaldırdığı bir zaman. Teknoloji insanın sınırlarını kaldırarak sosyal gruplar oluşturulmasına olanak sağlıyor. Bir toplumda özellikle iş dünyasında kurallar ne kadar az olursa risklerde beraberinde gelecektir. Dolayısıyla risk aldığınız sürece ya büyüyeceksiniz ya da dibi göreceksiniz. İşte kırmızı dünya bu anlamda oldukça önemli.

Mavi Dünya

mavi dunya - İş Hayatının Geleceği Nasıl Olacak?

 

Mavi dünya kurumsallığı ele almış. Bu dünyada kurumsal firmaların gücü değerlendiriliyor. Tüketiciler seçimlerini ne kadar başarılı bir şekilde yaparlarsa o kadar iyi yönetiliyor ya da yönetiyorlar. Başarı üretkenlikle alakalı bir durumdur bu nedenle de kurumsallaşmak mutlaka başarıyı getirecektir.

Yeşil Dünya

yesil dunya - İş Hayatının Geleceği Nasıl Olacak?

Yeşil dünyayı önemsemeye yoktur. Yukarıda saymış olduğumuz üç dünya da yeşil dünyayı asla yadsımıyor. Çalışanlar şirketlerin, şirketlerde tüketicilerin sadakatini kazanıyor. Kurumsallık sorumluluk gerektirir yani olsa iyi olur sözü kurumsallıkta ortadan kaldırılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Çalışanlar Enerji Sektörünü Neden Tercih Eder? başlıklı makalemizde çalışanlar, Çalışanlar Enerji Sektörünü Neden Tercih Eder? ve enerji sektörü hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ