Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Çalışanlar Enerji Sektörünü Neden Tercih Eder?

Çalışanlar Enerji Sektörünü Neden Tercih Eder?

Şöyle geçmişe doğru bir yolculuk yapabilseydim ve kariyer planlamama baştan başlamış olsaydım bana hangi sektör içerisinde kariyerinize devam edeceksiniz diye sorduklarında ilk yapacağım şey girmek istediğim sektörün gelecekteki durumuna ve işin sürekliliğine bakmak olurdu. Bugün Türkiye’de istihdam, çalışmada süreklilik ve kariyer denildiğinde en cazip mesleklerden birisi enerji sektörü olarak karşıma çıkıyor.

İş bulma istatistiklerine bakarsak en çok enerji sektöründen yeni mezunların iş bulabildiklerini görüyoruz. Hatta enerji sektörü içerisinde yeni mezunların iş değiştirme sıklığının çok fazla olduğu da biliniyor. Bunun için yukarıda dediğim gibi mutlaka enerji sektörü içerisinde kariyer planlamamı yapmak isterdim.

Enerji sektörü diğer tüm iş olanaklarına göre özellikle yeni mezun olan gençlerin derinlemesine bir uzmanlık alanı sağlayabiliyor.

Şimdi size isterseniz seksenlerden sonra bir değerlendirme yapalım. Türkiye’deki büyüme eğrisine baktığımız da her ne kadar ekonomik açıdan iniş ve çıkışlar yaşanıyor olsa da büyümede süreklilik gösteren sektör enerji. Dolayısıyla Türkiye enerji sektörü sayesinde hızlı bir şekilde büyüyor.

Enerji Sektörü

Enerji Sektörü

Enerji Sektöründe Kimler Fark Yaratır? : Mühendis dediğiniz kişinin farklı düşünüyor ve farklı mali yönetim bilgisine sahip olması gerekir. Çünkü bu iki tamamlayıcı unsuru birleştirdiğinde daha başarılı yöneticiler ortaya çıkacaktır.

Enerji sektörünün geçtiğimiz 20 yılda hızlı büyümesi buradaki yetişmiş eleman ihtiyacının da artmasına neden oldu. Böylece ülkemize gelen yabancı yatırımcı furyası bu sektöre herkesin ilgi göstermesini sağladı. Biliyoruz ki yetişmiş eleman sayımız fazla değil gelişmiş ülkelere oranla bir hayli gerideyiz. Ancak geçmişimizle kıyasladığımızda da ciddi bir büyüme sağlandığını görebiliyoruz. Türk mühendislerin teknoloji konusunda kısıtlı imkanlara sahip olması onların ufkunun da daha fazla araştırmacı bir yapıya sahip olmasına olanak sağlıyor. Dolayısıyla yabancı yatırımcıların ülkemize gelişlerin en büyük nedeni de bu. Firmalar artık Türk mühendislerin liderliklerine ve AR-GE’lerine çok fazla güveniyorlar. Yapılan bu yatırımlarda sektördeki nitelikli personel ihtiyacını biraz olsa da gidermiş gibi. İstihdam konusunda en fazla tercih edilen olarak görülmesinin de nedeni bu. Çünkü firmalar giderek çoğalıyor ve teknolojik yatırımları da her geçen gün biraz daha büyüyor. Kalifiye ya da yetiştirilecek elemana her zaman ihtiyaç var.

Enerjide derinlemesine mühendislik gerektiren pek çok pozisyon var. Mühendislik fakültesi bitiren bir yeni mezunun da işsiz kalması gibi bir durum söz konusu değil.

Bir önceki yazımız olan Enerji Sektöründe Aranılan Yetkinlikler Nelerdir? başlıklı makalemizde Enerji, enerji farkı ve enerji sektörü hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ