Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği

Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği

Fosil yakıtların kullanımı ve geleceği
Ne kadar tüketmişiz?

II. Dünya Savaşı’ndan itibaren dünya , bundan önceki bütün vakitlerde tükettiği enerjinin 3 katından fazlasını, asrın tümündeyse daha öncekinin 10 katından fazlasını tüketmiş!

Modern bir kuvvet santralinde, 1 milyon ton petrol eşdeğeri enerjiyle, saatte 4,5 terawatt elektrik üretilebilir. 2006 bitiminde , yeryüzünde 11 milyar ton petrol “eşdeğeri” enerji tüketmişiz. 2006 senesi bilgilerine yönelik toplamında enerji tüketiminin tahmini %86’sı fosil yakıtlardan sağlanmış. Bu oran içerisinde 4,9 milyar tonla kömür %24, 3,8 milyar tonla petrol %38, 2,8 trilyon m3’le doğalgaz %24’lük hisseye sahip.

Enerji kullanımı , eşyayılımdan uzak. Enerjinin %68’i dünya nüfusunun %15’ini oluşturan gelişmiş ülkelerce tüketilirken, kalan enerji, nüfusun %85’i aracılığıyla tüketilmiş. Sadece AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI , %5’lik nüfus payıyla toplamında enerjinin %25’ini tüketmiş.

Dünya nüfusunda %1. 1 hisseye sahip ülkemizse, enerji tüketiminde %0.86’lık bir hisseye sahip. Bu haliyle de Avrupa ve OECD üyesi ülkelerin arasında sonuncu geliyor.

Geleceğe bakış

1960’larda hakim olan ‘kaynaklar tükeniyor’ kaygısı azalmış durumda. Nedeni Ise dünyanın ‘ekonomik rezerv’ olarak, şimdiki tüketim hızlarıyla tahmini 200 sene yetecek kadar 1 trilyon ton kömürünün, 80 sene yetecek kadar 250-350 milyar ton petrolünün, 70-80 sene yetecek kadar 150 trilyon m3 doğal gazının olduğu düşünülüyor .

2003 bilgilerine yönelik Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak benzeri Ortadoğu Ülkeleri gelecekte de petrol egemenliğini ellerinde bulundurmayı sürdürecekler. Tabi ki , hem global ısınma aynı zamanda savaşlar dünyanın coğrafi ve politik yapısını değiştirmezse!..

[box type=”info” align=”aligncenter” ]Okumanızı tavsiye ettiğimiz diğer yazılarımız:
[highlight]Petrol ve Doğalgaz Nedir, Nasıl Oluşur?
Fosil Yakıt Nedir?
Fosil Yakıtlar Nasıl Oluşur?
Petrol ve Doğal Gaz nasıl bulunur?
Petrol ve Doğal Gaz Nasıl İşlenir?
Türkiye’nin Hidrokarbonları[/highlight][/box]

Bir önceki yazımız olan Türkiye’nin Hidrokarbonları başlıklı makalemizde fosil yakıtlar, hidrokarbonlar ve kömür hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Alparslan Cengiz Turgut dedi ki:

  Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği Sivas sevgilerle

 2. Alparslan Türk dedi ki:

  Çağatay Turgut Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği Slm web siteniz harbiden hayran edici, teşekkürler

 3. Hacer Baytar dedi ki:

  Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği Fosil Yakıtlar Çanakkale merkezden ben Hacer Baytar. Selam siten vallaha çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 10-11-2017 11:21:53 harika ötesi.

 4. Sevgi Neşe dedi ki:

  Sevgi Neşe Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği Çağatay Turgut çok güzel.

 5. Harun Koçak dedi ki:

  Harun Koçak Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği Çağatay Turgut çok güzel.

BİR YORUM YAZ