Home » Fosil Yakıtlar » Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği
Fosil yakıtların kullanımı ve geleceği

Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği

Fosil yakıtların kullanımı ve geleceği
Ne kadar tüketmişiz?

II. Dünya Savaşı’ndan itibaren dünya , bundan önceki bütün vakitlerde tükettiği enerjinin 3 katından fazlasını, asrın tümündeyse daha öncekinin 10 katından fazlasını tüketmiş!

Modern bir kuvvet santralinde, 1 milyon ton petrol eşdeğeri enerjiyle, saatte 4,5 terawatt elektrik üretilebilir. 2006 bitiminde , yeryüzünde 11 milyar ton petrol “eşdeğeri” enerji tüketmişiz. 2006 senesi bilgilerine yönelik toplamında enerji tüketiminin tahmini %86’sı fosil yakıtlardan sağlanmış. Bu oran içerisinde 4,9 milyar tonla kömür %24, 3,8 milyar tonla petrol %38, 2,8 trilyon m3’le doğalgaz %24’lük hisseye sahip.

Enerji kullanımı , eşyayılımdan uzak. Enerjinin %68’i dünya nüfusunun %15’ini oluşturan gelişmiş ülkelerce tüketilirken, kalan enerji, nüfusun %85’i aracılığıyla tüketilmiş. Sadece AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI , %5’lik nüfus payıyla toplamında enerjinin %25’ini tüketmiş.

Dünya nüfusunda %1. 1 hisseye sahip ülkemizse, enerji tüketiminde %0.86’lık bir hisseye sahip. Bu haliyle de Avrupa ve OECD üyesi ülkelerin arasında sonuncu geliyor.

Geleceğe bakış

1960’larda hakim olan ‘kaynaklar tükeniyor’ kaygısı azalmış durumda. Nedeni Ise dünyanın ‘ekonomik rezerv’ olarak, şimdiki tüketim hızlarıyla tahmini 200 sene yetecek kadar 1 trilyon ton kömürünün, 80 sene yetecek kadar 250-350 milyar ton petrolünün, 70-80 sene yetecek kadar 150 trilyon m3 doğal gazının olduğu düşünülüyor .

2003 bilgilerine yönelik Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak benzeri Ortadoğu Ülkeleri gelecekte de petrol egemenliğini ellerinde bulundurmayı sürdürecekler. Tabi ki , hem global ısınma aynı zamanda savaşlar dünyanın coğrafi ve politik yapısını değiştirmezse!..

İlgi Çekici!

Türkiye’nin Hidrokarbonları

Kömür Ülkemizin en mühim üretim kalemi linyit. Toplamında 8, 4 milyon ton linyit rezervine sahip. …

15 comments

  1. Alparslan Cengiz Turgut

    Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği Sivas sevgilerle

  2. Çağatay Turgut Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği Slm web siteniz harbiden hayran edici, teşekkürler

  3. Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği Fosil Yakıtlar Çanakkale merkezden ben Hacer Baytar. Selam siten vallaha çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 10-11-2017 11:21:53 harika ötesi.

  4. Sevgi Neşe Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği Çağatay Turgut çok güzel.

  5. Harun Koçak Fosil yakıtların tüketimi ve geleceği Çağatay Turgut çok güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla