Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Kömür Nedir, Kömür Nasıl Oluşur?

Kömür Nedir, Kömür Nasıl Oluşur?

Kömür yanıcı, tabakalaşmış, tabiatta damarlar şeklinde yer alan , sert , organik bir kaya türü. Yapısında bir sürü miktarda karbon, az miktarda hidrojen, oksijen, kükürt ve azot bulunur; kil benzeri , organik olmayan maddeler de bulunabilir .

Kömürün ilk oluşumu, Karbonifer Dönemi’nde, Dünya’nın devasa ormanlarla kaplı bataklık sahalarında başladı.

Yaşadıkları yerlerde farklı sebeplerle can veren bitkiler , “turba” ya da “bataklık kömürü” denen , ama kömür sayılmayan organik bir tabaka oluşturdular.

Yer kabuğunun levha hareketleriyle ya da yağmur, sel benzeri yer üstü tabiat olaylarıyla hareket eden toprak, çamur, kum ve diğer çökel maddeler, oluşturdukları yepyeni katmanlarla turbayı bir sürü derinlere gömdüler.

Katmanların yarattığı basınçla, gömüldükçe artan hararet , turbanın yapısında fiziksel ve kimyevi değişimlere ne amaçla oldu .

Milyonlarca sene süresince süren ve kömürleşme denen bu değişimde, kömürün atası turbadan, sırasıyla öncesinde su ve su buharı, ardından karbon dioksit, daha ardından oksijen, en nihayetinde da hidrojen uzaklaştı.

Bu değişime koşut olarak sırasıyla linyit, alt bitümlü, bitümlü ve antrasit kömürler oluştu. Renkleri de açık kahverengi tonlarından siyaha doğru değişti.

Bir önceki yazımız olan Enerji Gereksinmesi başlıklı makalemizde Enerji, enerji gereksinimi ve enerji ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri: kömür nasıl oluşur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
  1. Handan Çarpar dedi ki:

    Kömür Nedir, Kömür Nasıl Oluşur? ne zaman cuma gününde Handan Çarpar bu siteden okudum.

  2. Fatmanur Akşen dedi ki:

    Hakkari merkezden ben Fatmanur Akşen. Merhaba herkese siteniz inanılmaz çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım 05-07-2017 15:30:04

BİR YORUM YAZ