Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Kömür Nerede ve Nasıl Bulunur?

Kömür Nerede ve Nasıl Bulunur?

Dünyanın her yerinde kömür bulunuyor . 70 ülkede kömür üretiliyor. Amerika Birleşik Devletleri , Rusya, Çin ve Hindistan en büyük kömür rezervlerine sahip ülkeler.

Kömür nasıl bulunur?

Kömür bulma süreci çoklukla bölgenin bir jeoloji haritasının çıkarılmasıyla başlar. Araziden edinilen örneklerin kimyevi ve fiziksel özelliklerinin saptanmasıyla sürer. Ardından da bir keşif sondajıyla biter. Tüm bu aşama , geliştirilecek alanın tam bir resminin ele geçirilmesi olanağı sağlar .

Bulunan kömür gelir getirecek kadar kaliteli ve bol miktardaysa madencilik işlemleri başlar.

Arazi ve çevrenin jeolojik yapısına ilişkili olarak, kömür iki yolla çıkarılır: Kömür katmanı yüzeye yakın ve inceyse ” açık ocak ” madenciliği, derinde ve olması gerektiği kadar kalınsa ” yeraltı ” madenciliği yapılır.

Madencilik yolunun seçimi, büyük ölçüde kömür yatakları jeolojisin aracılığıyla belirlenir. Mühim kömür üreticisi birden çok ülkede yüzey madenciliği çok yaygın olsa da, son zamanlarda , dünya kömür imalatının tahmini %60’ı yeraltı madenciliğinden karşılanıyor.

Son 25 senede %78’i aşan bir artışla, tahmini 5 milyar ton kömür üretiliyor. Avrupa’da bir düşüş görünmesine karşın, Asya’daki üretim büyük bir süratle çoğalıyor .

Dünya sıralamasında, en büyük kömür üreticisi ilk beş ülke Çin, Amerika Birleşik Devletleri , Hindistan, Avustralya ve Güney Afrika.

Küresel kömür üretiminden ele geçirilen kömürün çoğu üretildiği ülkelerde kullanılıyor. Sadece , sert kömür imalatının %16’sı, uluslararası kömür pazarına yönlendiriliyor.

Küresel kömür imalatının 2030’larda 7 milyar tona erişmesi bekleniyor. Bu süredeki üretim artışının en az yarısının Çin’de gerçekleşeceği öngörülüyor .

[box type=”info” align=”aligncenter” ]

Bu konuyla ilgili olarak okumanızı tavsiye ettiğimiz yazılar:

[highlight]Fosil Yakıtlar Nasıl Oluşmuştur?
Kömür Nedir ve Kömür Nasıl Oluşur?
Fosil Yakıtlar[/highlight]

[/box]

 

Bir önceki yazımız olan Kömür Türleri Nelerdir? başlıklı makalemizde fosil, fosil yakıt kömür ve fosil yakıtlar hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
  1. Melike Ayışık dedi ki:

    Artvin merkezden ben Melike Ayışık. Merhaba paylaşım vallaha hayran bıraktı, tebrikler 08-12-2017 17:20:58

BİR YORUM YAZ