Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Petrol ve Doğal Gaz Nasıl İşlenir?

Petrol ve Doğal Gaz Nasıl İşlenir?
Ham Petrol Damıtma İşlemleri

Ham Petrol Damıtma İşlemleri

Petrol ve Doğal Gaz Ne Türlü İşlenir?

Yerin altından çıkan kahverengi ve yoğun kıvamlı sıvı/akışkan , bu ham haliyle yakıt olarak kullanılamaz. Bu yüzden, rafineri denen kocaman komplekslerde, arıtılır.

Arıtma ayrıştırma, dönüştürme, geliştirme ve karıştırma olmak şartıyla dört ana işleyişten oluşur. Bu işleyişler, işlenecek ham petrolün kalitesine ve sunulacağı sektörün özelliklerine göre değişir.

Tanklarda yüksek sıcaklıkta tutulan ham petrol , öncesinde bir damıtma tankına aktarılır. Çeşitli sıcaklıklarda kaynayan petrol bileşikleri, damıtma tankının içerisinde , en hafifleri en üstte, en ağırları da en altta olacak biçimde toplanırlar.

Tankın üst bölümünden , öncesinde LPG başka bir deyişle sıvılaşmış petrol gazı, bütan ve propan, ardından araba yakıtı olmaya aday petrol ve nafta elde edilir. Kimyevi bir ara mahsul olan ve parafinik, naftanik, aromatik hidrokarbonlardan meydana gelen nafta, petrokimyasal işlemlerden geçirilir. Naftadan yaygın olarak solvent, yanında da diğer petrokimyasal ürünler elde edilir.

Tankın alt kısmında toplanan gazyağı öncesinde havacılıkta ve ısıtmada kullanılmak şartıyla yeniden elde edilir, ardından da dizel motorlar için dizel yakıta, parafine, makine yağına, endüstri tipi ısıtmada kullanılan ağır yakıta, elektronik ve teknolojik yalıtımda kullanılan balmumuna ve yol yüzeyinde kullanılan asfalta dönüştürülür.

Bütün bu işlemlerden ardından ele geçirilen ürünler, pazara sunulur.

[box type=”info” align=”aligncenter” ]Okumanızı tavsiye ettiğimiz diğer yazılarımız:
[highlight]Petrol ve Doğalgaz Nedir, Nasıl Oluşur?
Fosil Yakıt Nedir?
Fosil Yakıtlar Nasıl Oluşur?
Petrol ve Doğal Gaz nasıl bulunur?[/highlight]
[/box]

Bir önceki yazımız olan Petrol ve Doğal Gaz nasıl bulunur? başlıklı makalemizde doğalgaz, doğalgaz nasıl bulunur ve doğalgaz nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri: petrol nasıl işlenir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
  1. Selman Çiçek dedi ki:

    Petrol ve Doğal Gaz Nasıl İşlenir? ve Çağatay Turgut begendim dedi.

  2. Ebru Kuzgun dedi ki:

    Ebru Kuzgun Petrol ve Doğal Gaz Nasıl İşlenir? Çağatay Turgut çok güzel.

  3. Kerim Cabbar dedi ki:

    Petrol ve Doğal Gaz Nasıl İşlenir? ne zaman pazartesi gününde Kerim Cabbar bu siteden okudum.

BİR YORUM YAZ