Yenilenebilir Enerji Kaynakları

ABD güneş elektriğinde 20 GW’a ulaştı

ABD güneş elektriğinde 20 GW’a ulaştı

Güneş elektriği ABD’de geçen yıl devreye giren yeni elektrik üretim kapasitesinin yüzde 32’sini oluşturdu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneş elektriği kurulu gücünün 2014 senesinde 7 GW’a yakın yükseliş ile 20 GW seviyesine ulaştığı söylendi.

ABD merkezli araştırma kuruluşu GTM Research ve Güneş Enerjisi Sektörü Derneği (SEIA) aracılığıyla yapılmış olan açıklamaya göre ülkede geçen sene devreye giren yepyeni güneş elektriği kurulu gücü bir önceki seneye göre yüzde 30 oranında yükseliş gösterdi.

Açıklamadaki bilgilere göre 2014 yılındaki artışın 6.201 MW’lık bölümü fotovoltaik sistem kurulumlarında gerçekleşirken, 767 MW’lık bölümü ise konsantre güneş enerjisi (CSP) alanında sağlandı.

2014 senesi kurulumlarıyla beraber ülkenin fotovoltaik alanındaki kurulu gücü 18,3 GW’a, konsantre güneş enerjisi (CSP) alanındaki kurulu gücü ise 1 ,7 GW’a erişti .
Güneş enerjisi‘nin ülkenin yepyeni elektrik yatırımlarındaki payı 2014 senesinde da yükselmeye devam etti.

Amerika Birleşik Devletleri’de geçen sene devreye giren yepyeni elektrik imalat kapasitesinde güneş enerjisi yatırımları yüzde 32’lik oranla , doğal gaz santrallerinden ardından ikinci sırada yer aldı . Benzer oran 2012 senesinde yüzde 10, 2013 senesinde ise yüzde 29 olmuştu.

Çalışmadaki dikkat çekici bir öbür noktaya göre ise geçen sene ülkenin konut pazarında gerçekleşen 1 ,2 GW’lık kurulumun 500 MW’tan fazla kısmının herhangi bir teşvik uygulamasına gereksinim duymadan devreye girmiş olması oldu .

Çalışmanın 2015 senesi öngörüsüne göre ise Amerika Birleşik Devletleri’nin sadece fotovoltaik alanındaki kurulu gücü bu sene 8, 1 GW artabilecek.

Güneş elektriği alanındaki ilk ticari çalışmaların 1954 senesinde başladığı Amerika Birleşik Devletleri, 2013’ün ilk yarısında 10 GW’lık güce ulaşabilmişti.

Bir önceki yazımız olan Kılıçkaya Barajı ve Hidroelektrik Santrali başlıklı makalemizde hidroelektrik santraller, hidroelektrik santraller ve hidroelektrik santral tesisleri ve Kılıçkaya Barajı hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Dursun Özen dedi ki:

    ABD güneş elektriğinde 20 GW’a ulaştı Bilecik sevgilerle

  2. Handan Çarpar dedi ki:

    Handan Çarpar ABD güneş elektriğinde 20 GW’a ulaştı Çağatay Turgut çok güzel.

BİR YORUM YAZ