Home » Güneş Enerjisi » Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş enerjisi sistemlerinin uygun ve maliyeti düşük olması nedeniyle elektrik üretiminin başarılı yöntemleri arasında gösterilmektedir. Güneş enerjisi sistemleri her alanda çok rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle yenilikçi binalarda popüler olarak uygulanmaktadır. Peki güneş enerjisi sistemlerinin bir ev için maliyeti ne kadar olur.

Güneş Enerjisi güneş paneli fiyatları

Güneş enerjisi sistemlerinin son zamanlarda oldukça fazla konuşulduğun söyleyebiliriz. Çünkü enerji kaynağı uygulamalarının popüler olan bir çeşididir. Bol olması ve bunun bedava olması işletme maliyetlerinin düşük olması ve en önemlisi de çevreye zararının olmaması gibi bir çok nedenlerden dolayı yatırımcıların dikkatlerini üzerine toplamayı başarmıştır.

 

Sistemin Tasarımı

Güneş enerjisi sistemlerinin tasarımlarına bakacak olursak sistem elektrik üretimi için uygulanacaksa bu durumda akü grubu, akü şarj regülatörü, evirici ve yardımcı elektronik devrelerin olması gerekir. Fakat bu uygulamalara göre de değişiklik gösteren bir durum olarak karşımıza çıkarlar. Sistem kurulurken isteğe göre tasarlanmış olacağından dolayı güneş paneli ve panellerin sayısı ihtiyaca göre artırılıp azaltılabilir. Güneşin olmadığı durumlarda ise enerjiden yoksun kalmamak için bu akü grupları olaya dahil edilmişlerdir. Akülerin amacı güneş panellerinin depolanmasını sağlamaktır. Akünün şarj ve deşarj olmasını engellemek için şarj regülatörü kullanılmaktadır. Şarj regülatörü akünün durumuna göre, güneş pillerinden gelen akımı keser ya da yükün çektiği akımı keser. Evirici, alternatif akım istenen uygulamalarda panelde elde edilen doğru akım elektriğini alternatif akım elektriğine dönüştürmek için kullanılır. İstenirse sisteme bir de maksimum güç noktası izleyicisi (MPPT) eklenebilir.

Kurulum Maliyeti

Burada hesaplayacağımız sistem şebekeye bağlı bir sistem için olacaktır. Bu sistemler otonom sistemlere göre daha ucuz sistemlerdir. Şimdi elektrik faturası ayda 80 TL gelen bir evi düşünelim. Bu evin aylık tüketimi 270 kw olurken yıllık tüketimi de 3240 kw olsun. Sistemi ülkemizin güneş enerjisi bakımından en şanslı illerinden olan Muğla’da en sık olarak görebiliyoruz.

Kurulum maliyetlerine ve karşılığını almaya baktığımızda bu sistemlerin ekonomik çözümler getirdiğini söylemek mümkün olacaktır.

İlgi Çekici!

Güneş Enerjisinin Çevreye Etkileri

Hiçbir enerji kaynağının biyo çeşitlilik üzerindeki etkisinin sıfır olduğu söylenemez. Örneğin fosil yakıtların iklim değişikliği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla