Home » Biyoyakıt » Biyokütle Enerjisinin Çevresel Etkileri

Biyokütle Enerjisinin Çevresel Etkileri

Bu yazıda Biyokütle enerjisinin çevreye vermiş olduğu etkilerden bahsetmek istedik ancak durumu daha iyi anlatabilmek için ilk olarak biyokütle enerjisi ne demektir. Bu anlamaya çalışalım. Biyokütle atıklarının yakılması sonrasında birkaç işlemden geçirilerek elde elde edilen enerji türüne biyokütle enerjisi denilmektedir. Biyo enerji bugün yenilenebilir enerji çeşitleri arasında bakıldığında temiz bir enerji olarak gösterilmektedir. Ancak burada kullanım alanını iki şekilde değerlendirebiliriz. Bunlardan birincisi modern kullanım ikincisi de klasik kullanım. Klasik kullanımı aslında herkes bilir. Mesela hayvan gübresi ve odun gibi yakacaklardan elde edilmesi modern kullanımda ise orman ve tarım ürünleridir. Biyokütle Enerjisi Nedir? başlıklı makalemiz içerisinde konunun ayrıntılı bir şekilde anlatımı mevcuttur.

Biyokütle’nin Avantaj Sağladığı Durumlar Nelerdir?

Her yenilenebilir enerji türü gibi biyokütle enerjisinin de insan hayatı üzerinde önemli etkileri vardır. Çevresel etkilerini anlamak adına bu avantajları biliyor olmak önemlidir.

Biyokütle enerjisi petrol ithalatını azaltacaktır. Dolayısıyla dışa bağımlı ülke olma konumundan çıkarsınız. Bunun yanı sıra petrol işlenirken hem maliyetli hem de çevreye zarar verici etkileri vardır. Ancak biyokütle enerjisinde bu söz konusu değildir. Sürdürülebilir enerji türlerine destek olduğundan dolayı da ülke enerjisine destek olacaktır. Bu tarz bitkilerden elde edilen enerji türü sayesinde insanların tarıma olan ilgileri artacaktır. Dolayısıyla bu hem ülke ekonomisi hem de istihdam noktasında önemli bir katkı sağlamış olur. Kırsal kesimdeki hayatı düşündüğünüz zaman burada güçlü bir ekonomik yapının oluşmasını sağlar.

Yenilenebilir enerji kaynakları her zaman istihdama katkı sağlamıştır. Dolayısıyla bu tür işletmelerin çoğalıyor olması da yerel olarak iş imkanlarını artıracaktır.  Doğal bir enerji türü olduğundan dolayı da çevreye hiçbir şekilde zarar vermez. Bu hem bitki, hem de insan doğası için önemli bir ayrıntıdır. Biyokütle enerjisi sayesinde biyodizel üretimi gerçekleştirileceğinden yeni bir araç yakıt türü olarak gösterilir. Yağlayıcı özelliğinin de olmasından kaynaklı olarak aracın motorunu da koruyacaktır. Biyokütle Enerjisinin Avantajları başlıklı makalemiz içerisinde konu ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Bu makalemizi okuyarak daha güçlü bir bilgi elde edebilirsiniz.

İlgi Çekici!

Biyorafineri Ürünleri

Biyorafineri ürünleri, Biyokökenli Endüstriyel Ürünler ve bunun 3 alt dalından oluşur. Biyokökenli Endüstriyel Ürünler’in 3 alt dala …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla