Home » Güneş Enerjisi » Güneş Enerjisi Sistemleri Nasıl Çalışır?
Gunes Enerjisi Sistemleri Nasil calisir - Güneş Enerjisi Sistemleri Nasıl Çalışır?

Güneş Enerjisi Sistemleri Nasıl Çalışır?

Güneş Enerjisi Sistemleri Nasıl Çalışır?: Daha önceki yazımızda Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretmek konulu bir makale hazırlamıştık bu yazımızda ise güneş enerjisi sistemleri nasıl çalışır bu konu üzerinde bir açıklama yapmak istedik. Bu sistemler eskiye nazaran kurulması imkansız olmayan ve ekonomik olan sistemlerdir. Ancak ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bunun içinde sistemin tasarlayıcısı siz olmayacağınız için bir firmadan destek almanız halinde basit bir şekilde kurulum işlemini gerçekleştirerek evinizde, ofisinizde, fabrikanızda, tarlanızda ihtiyacınız olan elektriği üretebilirsiniz. Ancak yalnızca elektrik değil aynı zamanda sıcak su ihtiyacınız da bu sistemler aracılığı ile giderilebilecektir. Eskiye bakarsanız bu şekilde bir sistemi düşünmek biraz hayalcilik olurdu. Çünkü insanın belli bir bütçeyle bunu evlerinde uygulayabilmesi zor olacaktı. Lakin günümüzde bu şekilde olan sistemlerin seri üretiliyor olması onlara erişimi de daha kolay bir hale dönüştürmüştür.

Gunes Enerjisi Sistemleri Nasil calisir1 - Güneş Enerjisi Sistemleri Nasıl Çalışır?

 

Gelelim bu sistemlerden nasıl elektrik üretileceğine. Bu sistemlerin kurumu oldukça basittir. İlk olması gereken şey güneş panalleri çünkü güneşten gelen enerjinin bir nokta üzerine çekilmesi gerekiyor. Topladığınız bu güneş enerjilerinin ise bir yerde depolanması ve hapsedilmesi gerekiyor. Bunun için bir çeviriciye ve aküye ihtiyacınız var. Panelden gelen enerji evrildikten sonra akülerde depolanır. Akülerin görevi enerjiyi sabit bir şekilde içerisinde tutmaktır. İhtiyacınız olduğu anda kablolar aracılığı ile kaynağa gönderilebilir. Enerji akımının kaynağa taşınması için ise tesisat kurulması gerekiyor. sonuç olarak ise bu döngüyü gerçekleştirdiğiniz de sisteminiz de ayaklanmış hale geliyor. Ancak burada önemli olan bir nokta var güneşten doğrudan almış olduğunuz enerji ile evinizde ya da iş yerinizde bir elektrikli eşyayı çalıştırmanız mümkün değildir. yapmanız gerekenşey bir çevirici bulundurmaktır. Çeviriciler üzerine düşen görevi yapıp güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirdikten sonra elektriği kullanabilirsiniz. Güneşin insan sağlığı ve ihtiyacı üzerine etkisi oldukça fazladır. Buradaki asıl mesele sizin bu enerjiyi nasıl kullanabileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

GÜNEŞ ENERJISI UCUZ MU?

Aslına ilk etapta ödemiş olduğunuz para size biraz tuzlu gibi gelse de zaman açısından hiçbir masrafı olmayacağından dolayı bedelini çokça çıkaracaktır. Ancak bu sistemleri kurarken biraz masraftan kaçmamak ve kaliteli malzeme kullanmak önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Neden Yenilenebilir Enerji? başlıklı makalemizde Enerji, enerji kaynakları ve yenilenebilir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgi Çekici!

Gunes Enerjisi Sistemleri - Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş enerjisi sistemlerinin uygun ve maliyeti düşük olması nedeniyle elektrik üretiminin başarılı yöntemleri arasında gösterilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.