Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Neden Yenilenebilir Enerji?

Neden Yenilenebilir Enerji?

Dünyada her geçen gün artan taşıt sayısı ve nüfusun aynı oranda çoğalması insanların ısınma ihtiyacından tutunda sanayinin büyümesine varıncaya kadar bir çok etkeni ortaya çıkarıyor. Dolayısıyla burada önemli bir konu olan fosil yakıtları gündeme getirdi. Çünkü bu yakıt türünün giderek insanlığın ihtiyacını karşılayamadığı görülüyor.

Günümüzde en çok kullanılan enerji kaynakları olarak kömür, linyit, benzin gibi yakıtlarında sürekli olarak kullanılıyor olması çevreye de olumsuz etkiler sağlıyor. Dolayısıyla bunun sonuçlarını da iyi olarak göremiyoruz. İşte tüm bu nedenler insanların alternatif enerji üretimi sağlamasına zemin hazırlıyor. İnsanların hayat konforunu tam olarak sürdürebilmesi için alternatif enerjilere ihtiyaç fazla. Hatta geleneksel anlamda kullanılan bu enerji türlerine ve bunlar için harcanan paralara baktığımızda yenilenebilir enerji kaynaklarının hızla çoğalması gerektiğini de anlıyoruz. Dünya bugün özellikle çevre kirliliğinin önüne geçebilmek ve yakıt krizi yaşamamak adına yerel kaynaklarından istifade ederek kendilerine ekonomik olacak enerji alternatifleri oluşturmaya çalışıyorlar.

Bugüne kadar yapılan yenilenebilir enerji kaynakları sayesinde eski tip enerjilerinde de artık sürdürülebilirlik ve doğayı koruma noktasında ciddi bir kaynak olarak gösteriliyor onlarda üzerine düşeni yaparak başarılı sonuçlar oluşturuyor.

Türkiye alternatif enerji kaynakları konusunda adeta bir cennet bugün belli şehirlerde rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, biokütle ve jeotermal enerji kullanılıyor. Bu verimli çalışmalar sayesinde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de elinden geldiği kadar kaynakların kullanımını sağlıyor.

Neden Yenilenebilir Enerji - Neden Yenilenebilir Enerji?

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yenilenebilir enerji demek adı üstünde tükenmeyen bir güç demektir. Doğal çevreden tekrar tekrar ulaşılabilen bir kaynak ve aynı kaynaklardan bir çok enerji üretilebiliyor. Modern dünyanın gereksinimlerine baktığımız da yenilenebilir enerjinin ise bir çözüm olarak görüldüğünü biliyoruz.

Peki yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir?

  1. Güneş Enerjisi
  2. Rüzgâr Enerjisi
  3. Dalga Enerjisi

Bu enerjiler doğada kendiliğinden var olmuş ve asla tükenmiyorlar. Bu nedenle de alternatif enerji noktasında önemli bir adım olabiliyorlar. Üstelik fosil yakıtlarda olduğu gibi oluşumları çok uzun yıllar olmadığından tekrar tekrar kullanılabiliyor. Çevreye zararı olmadığından dolayı da ne kadar fazla kullanırsanız kullanın sorun yaratmıyor.

Bir önceki yazımız olan Nükleer Enerji Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Bilgi başlıklı makalemizde Enerji, Nükleer enerji ve nükleer enerji hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Muhammet Sina dedi ki:

    Neden Yenilenebilir Enerji? Hakkari sevgilerle

BİR YORUM YAZ