Home » Güneş Enerjisi » Güneş Tarlası Kurmak

Güneş Tarlası Kurmak

Güneş tarlası kurmak ile ilgili konu son dönemlerde çok fazla ilgi çekiyor. Ancak insanlar güneş tarlasını nasıl kuracaklarını çok fazla bilemedikleri içinde bir araştırma içerisine giriyorlar. Bu makaleyi paylaşmamızın asıl nedeni de bundan kaynaklanıyor. Amacımız insanlara aradıkları bilgileri sunabilmek ve ihtiyaçları doğrultusunda bu bilgileri kullanmalarını sağlamak.

Gelelim güneş tarlası kurmak konusuna;

Güneş tarlası kurmak istenildiğinde ilk olarak sahip olunması gereken şey cesaret çünkü cesaretiniz yoksa bu işlemi yapmanız mümkün olmayacaktır. Genelde insanların büyük bir bölümü bunu düşünürler yapmak isterler her şey hazır olsa da cesaretlerini toparlayamadıkları için vazgeçerler. Cesareti kıran şey ise acaba başvurum onaylanmazsa ya da hangi tarlamın üzerine bu sistemi kursam malzeme olarak neyi kullanmalıyım. Yatırımın maliyeti nasıl karşılanacak ve daha bir çok soru yatırımcının da kafasını karıştıran ve vazgeçmeye neden olan faktörler arasında.

İsterseniz sizi biraz daha cesaretlendirme adına sistem konusunda bilgi verelim.

Şunu unutmayın ki paranız varsa işiniz çok kolay çünkü ancak bu sayede belediyeden, TEDAŞ’dan imar iznini almış olursunuz. Ve bu sayede aylar yıllar beklemenize de gerek kalmaz. Çağrı mektubunun fiyatı Megawatt başına arsa bedeli de dahil olmak üzere 100.000 Euro ile 160.000 Euro arasında değişkenlik gösterebilir. Burası işin en kolay bölümünden birisidir. Aslına bakarsanız çağrı mektubu da 2016 yılında kaldırılmıştı.

Tarla Seçimi

İlk olarak yapacağımız şey güzel bir tarla satın almak. Peki tarla almak riskli midir? Tabi ki değil, zaten lisanssız elektrik üretimi işinde insanların yapacağı en büyük risk tarlaya verdikleri paradır. Bana sorarsanız güneş tarlası için tarlaya verilen para da herhangi bir risk teşkil etmez, çünkü kumar oynamıyoruz neticede, arsamız olmuş oluyor en nihayetinde.

Trafo Merkezi

Alacağınız tarlanın Trafo Merkezi‘ne olan mesafesi en fazla 20 km olmalı aksi takdirde boştan yere başvuru yapmayın çünkü ret yiyeceksiniz. Peki, trafo merkezi ile arsanızın arasındaki mesafeyi nasıl öğreneceksiniz? Bunun da basit bir yolu var. Arazinizin ada ve parsel bilgilerini alarak, bölgenizdeki enerji dağıtım şirketine güneş tarlası kurmak istiyorum diye bir dilekçe ile başvuru yapacaksınız.

İlgi Çekici!

Güneş Enerjisinin Çevreye Etkileri

Hiçbir enerji kaynağının biyo çeşitlilik üzerindeki etkisinin sıfır olduğu söylenemez. Örneğin fosil yakıtların iklim değişikliği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla