Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Türkiye’de Güneş Hücresi ve Güneş Paneli Üretilecek!

Türkiye’de Güneş Hücresi ve Güneş Paneli Üretilecek!

UGS Enerji, Çin, Almanya ve Abd ile sınırlı olan güneş panelleri için hücre imalatını Gaziantep’e taşıyacak.

Güneş enerjisinden elektrik üretimine yönelik yatırımların arttığı bir dönemde, bu tesisleri türk malı teknolojiyle gerçekleştirmeye yönelik arayışlarda yepyeni mertebeye gelindi. Ekonomi Bakanlığı, güneş enerjisinden elektrik üretimine yönelik mühim bir teknolojik yatırımı daha teşvik kapsamına aldı.

Çin, Almanya ve Abd’da yapılan , güneş panelleri için hücre imalatını Türkiye’de gerçekleştirmeyi planlayan kuruluş , mevduat teşviklerinden yararlandırılacak.

UGS Enerji mevzubahis yatırımla, senede 16,8 milyon güneş paneli hücre, 280 bin güneş paneli üretmeyi amaçlıyor . Projenin sabit mevduat tutarı 66 milyon 310 bin lirayı buluyor. Mevduat için tahmini 25 milyon dolar değerinde makine ve ekipman ithal edilecek.

Yatırım teşviki kapsamına edinilen kuruluş , gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirim oranı, sigorta primi işveren hissesi desteği , mevduat yeri tahsisi benzeri desteklerden yararlanacak.

UGS Enerji’nin sahibi Sinan Uğraş , yaptığı bildiride , enerjinin, son zamanlarda ekonomilerin gelişmesinde en mühim sektörlerden biri olduğunu ifade etti .

Ülkemiz’nin yüksek güneş enerjisi potansiyeli bulunduğuna işaret eden Uğraş , bu teknolojinin türk malı yatırımla gerçekleştirilmesinin ülke ekonomisine mühim bir katkı sağlayacağını ifade etti .

Güneşten elektrik imalatında panellerin hemen her yerde üretilebildiğini fakat hücre imalatının Çin, Almanya ve Amerika’yla sınırlı olduğunu belirten Uğraş , yapacakları yatırımla Ülkemiz’yi bu alanda dördüncü ülke konumuna getirmeyi hedeflediklerini altını çizdi . Uğraş , tesis için 22 profesörün katılımıyla Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Güneş hücresinin 2016 itibarıyla üretimine başlamayı planladıkları belirten Uğraş , tesisin imalata geçmesiyle tahmini 300 kişiyi istihdam etmeyi hedeflediklerini belirtti .

Bir önceki yazımız olan İsviçre'de Otoyolda Yosunla Biyoyakıt Üretilecek! başlıklı makalemizde biyoyakıt, Güneş Panel ve yosun biyoyakıt hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Muzaffer Çelik dedi ki:

  Siteniz insanların bilgiye ulaşması için çok mükemmel hazırlanmış,kolaylıklar diliyorum.

 2. Yenilenebilir Enerji Kaynakları dedi ki:

  Çağatay Turgut Selamlar web siten ciddiyim hayran edici, sosyal medyada paylaştım

 3. Ebru Kuzgun dedi ki:

  Kastamonu merkezden ben Ebru Kuzgun. Selamın aleyküm siteniz ciddiyim mükemmel, teşekkürler 06-11-2017 19:30:01

 4. Vecihi Demirtaş dedi ki:

  Vecihi Demirtaş Türkiye’de Güneş Hücresi ve Güneş Paneli Üretilecek! Çağatay Turgut çok güzel.

 5. Mehmet Ali dedi ki:

  Mehmet Ali Türkiye’de Güneş Hücresi ve Güneş Paneli Üretilecek! Çağatay Turgut çok güzel.

 6. Kerim Cabbar dedi ki:

  Çağatay Turgut selamun aleyküm paylaşımınız cidden dikkat çekici, twitter da paylaştım

 7. Yasin dedi ki:

  Geç bile kalındı. Hayırlısı olsun artık. Çok iyi bir gelişme bu

BİR YORUM YAZ