Yenilenebilir Enerji Kaynakları

HIDROELEKTRİK SANTRAL NEDİR?

HIDROELEKTRİK SANTRAL NEDİR?

Hidroelektrik santrallar (HES) akan suyun gücünü elektriğe dönüştürebilen insan yapımı olan enerji elde etme santralleridir. Akan suda bulunan enerji miktarını, suyun akış veya düşüş hızı tayin eder. Büyük bir nehirde akan su büyük miktarda enerji taşımaktadır bu enerji doğru kullanım ve hidroelektrik santraller sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Ya da su çok yüksek bir noktadan serbest bırakıldığında da suyun düşmesinden yine yüksek miktarda enerji elde edilir. Her iki yolla da kanal veya borular içine alınan suyun, türbinlere doğru akması sağlanır, elektrik üretimi için kullanılan pervane ve buna benzer kolları olan türbinlerin dönmesini sağlayarak elektrik enerjisi üretilmiş olur.

Hidroelektrik Enerjisi Nedir?” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Hidroelektrik Enerjisi Nedir? başlıklı makalemizde hidroelektrik enerji, hidroelektrik enerji nedir ve hidroelektrik enerjisi nasıl üretilir hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Hacer Baytar dedi ki:

  Kocaeli merkezden ben Hacer Baytar. Merhabalar bu web sitesi inanılmaz dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum 13-11-2017 00:26:38

 2. Jeotermal Enerji dedi ki:

  HIDROELEKTRİK SANTRAL NEDİR? ve Çağatay Turgut begendim dedi.

 3. Faruk Sarı dedi ki:

  Çağatay Turgut HIDROELEKTRİK SANTRAL NEDİR? selamun aleyküm sayfan inanılmaz hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum

 4. Işık Şen dedi ki:

  Işık Şen HIDROELEKTRİK SANTRAL NEDİR? Çağatay Turgut çok güzel.

 5. Metin Ali Feyza dedi ki:

  HIDROELEKTRİK SANTRAL NEDİR? için teşekkürler.

 6. Alparslan Cengiz Turgut dedi ki:

  HIDROELEKTRİK SANTRAL NEDİR? Hidroelektrik Santraller Afyon merkezden ben Alparslan Cengiz Turgut. Mrb sayfan inan ki hayran edici, teraziye tıkladım 23-06-2017 16:38:49 harika ötesi.

 7. Sevda Ateş dedi ki:

  HIDROELEKTRİK SANTRAL NEDİR? Hakkari sevgilerle

 8. Celal Servet dedi ki:

  HIDROELEKTRİK SANTRAL NEDİR? Hidroelektrik Santraller Tokat merkezden ben Celal Servet. Selamın aleyküm paylaşımın süper ötesi hayran bıraktı, saolun 23-03-2017 00:47:16 harika ötesi.

BİR YORUM YAZ