Yenilenebilir Enerji Kaynakları

KARKAMIŞ BARAJI ve HİDROELEKTRİK SANTRALİ

KARKAMIŞ BARAJI ve HİDROELEKTRİK SANTRALİ

Yüksel İnşaat’ın; Temelsu ve Avusturya firmaları Va Tech Elin, Voith Hydro, Verbundplan ile uluslararası konsorsiyum oluşturarak inşasını gerçekleştirdiği Karkamış Barajı’nın barajın gövde hacmi 2.100.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 29,00 m., normal su kotunda göl hacmi 157,00 hm3, normal su kotunda göl alanı 28,40 km2’dir.

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) bir bölümünü oluşturup teşkil eden, sınırını Fırat Projesi’nin ikinci ünitesi olan Karkamış Barajı ve Hidroelektrik Santrali Tesisi, Fırat Nehri üzerinde, Suriye Sınırı’na 4.5 km. mesafede, beton ağırlık ve toprak dolgu tipinde ve Türkiye’de nehir santrali tanımıyla gerçekleştirilen ilk hidroelektrik santrali ve ilk uygulamadır.

180 MW kurulu gücündeki santralin yılda 652 GWh’lik elektrik enerjisi üretmesi hedeflenmiştir. Enerji üretmekte olan Karkamış Barajı ve Hidroelektrik Santrali, baraj rezervuar alanı sağ ve sol sahil koruma seddeleri de yapılarak, 336 m. kotunda olan baraj gölünün işletme kotu 340 m.’ye çıkarılarak, Karkamış Baraj Gölü altında kalan mesken ve 433 hektar tarım arazisinin korunması amaçlanmıştır.

Karkamış Barajı
Yer Gaziantep
Amaç Enerji, Taşkın Kontrolü
Nehir Fırat Nehri
Gövde dolgu tipi Beton Ağırlık+Toprak
Yükseklik 29
Göl hacmi 157 hm3
Göl alanı 28.40 km2
Yıllık içme suyu – hm3

[box type=”info” align=”aligncenter” ]Okumanızı tavsiye edebileceğimiz diğer yazılarımız:

Türkiye`de Bulunan Hidroelektrik Santralleri Hangileridir?[/box]

 

Bir önceki yazımız olan BATMAN BARAJI ve HİDROELEKTRİK SANTRALİ başlıklı makalemizde Batman baraj, batman barajı ve batman barajı nerde hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Fatmanur Akşen dedi ki:

  KARKAMIŞ BARAJI ve HİDROELEKTRİK SANTRALİ ve Çağatay Turgut begendim dedi.

 2. Celal Servet dedi ki:

  KARKAMIŞ BARAJI ve HİDROELEKTRİK SANTRALİ için teşekkürler.

 3. Süleyman Bulun dedi ki:

  Isparta merkezden ben Süleyman Bulun. Selamın aleyküm siten süper ötesi iyi, linkedinde paylaştım 18-01-2017 19:11:01

 4. Elif Aksu dedi ki:

  Yenilenebilir enerji kaynaklarında hidroelektrik santrallerin önemini sayenizde sitenizden öğrendim. Karkamış Barajı ve Hidroelektrik Santrali hakkında araştırma yapmam gerekiyordu ve ihtiyacım olan bütün bilgileri buldum. Ellerinize sağlık paylaşımlarınızın devamını ve sürekliliğini bekliyorum.

BİR YORUM YAZ