Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Çin Rüzgar Enerjisi Nükleeri Geride Bıraktı!

Çin Rüzgar Enerjisi Nükleeri Geride Bıraktı!

Çin`in geçen yıl rüzgar enerjisinden ele geçirdiği elektrik, nükleer santrallerde üretileni geride bıraktı .

Dünyada en çok nükleer santral inşa eden ülke olan Çin , 2014 senesinde rüzgar enerjisinden daha çok elektrik üretimini devam ettirdi .

2014 senesinde düşük orta hızda esen rüzgara rağmen Çin , bir evvelki seneye göre rüzgardan % 16 fazla elektrik geliştirdi . geçen yıl 23 GW rüzgar kurulum kapasitesi ekleyen Çin , 110 milyondan fazla konutun elektrik ihtiyacını rüzgardan karşıladı .

Toplam kurulu rüzgar kapasitesi 115 GW`a erişen Çin`de bunun tahmini % 84`ünün şebeke bağlantısı yapılmış vaziyette . Amaç ise 2020 yılına kadar 200 GW şebeke bağlantısı yapmak .

Dünya genelinde inşa edilmekte olan 68 nükleer reaktörün 25`ine sahip olan Çin`de 2013 ve 2014 senelerinde toplamında 6 GW`lık nükleer santral kurulumu yapıldı . 2015 seneyi Ocak ayı içinde yapılmış olan öbür nükleer santral şebeke bağlantısıyla ülkede faaliyet gösteren 24 nükleer reaktörün kurulum kapasitesi 20 GW`a erişti . Amaç ise 2020 yılına kadar 58 GW nükleer kurulum kapasitesine erişmek .

GÜNEŞ ENERJİSİ

2014 sonu itibariyle 28 GW güneş enerjisi kurulum kapasitesine sahip olan Çin , 2015 senesinde 15 GW güneş enerjisi kurulumu yapmayı tasarılıyor . Böylelikle Çin , bu konuyla alakalı epeyce iddialı olan Almanya`yı aylar sonra geride bırakabilecek .

KÖMÜR KULLANIMI AZALDI

2014 senesinde Çin elektrik imalatının yüzde 75`ini sağladığı kömür kullanımını bir evvelki seneye göre tahmini % 3 oranında azalttı .

Bir önceki yazımız olan Güneş Enerjisi ile Tarımda Sulama Başladı! başlıklı makalemizde güneş enerjili sulama, güneş enerjisi ve güneş enerjisi ile sulama hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sezgin Süzen dedi ki:

    Sezgin Süzen Çin Rüzgar Enerjisi Nükleeri Geride Bıraktı! Çağatay Turgut çok güzel.

  2. Necla Akyüz dedi ki:

    Çin Rüzgar Enerjisi Nükleeri Geride Bıraktı! ve Çağatay Turgut begendim dedi.

BİR YORUM YAZ