Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Çin Rüzgar Enerjisi Nükleeri Geride Bıraktı!

Çin Rüzgar Enerjisi Nükleeri Geride Bıraktı!

Çin`in geçen yıl rüzgar enerjisinden ele geçirdiği elektrik, nükleer santrallerde üretileni geride bıraktı .

Dünyada en çok nükleer santral inşa eden ülke olan Çin , 2014 senesinde rüzgar enerjisinden daha çok elektrik üretimini devam ettirdi .

2014 senesinde düşük orta hızda esen rüzgara rağmen Çin , bir evvelki seneye göre rüzgardan % 16 fazla elektrik geliştirdi . geçen yıl 23 GW rüzgar kurulum kapasitesi ekleyen Çin , 110 milyondan fazla konutun elektrik ihtiyacını rüzgardan karşıladı .

Toplam kurulu rüzgar kapasitesi 115 GW`a erişen Çin`de bunun tahmini % 84`ünün şebeke bağlantısı yapılmış vaziyette . Amaç ise 2020 yılına kadar 200 GW şebeke bağlantısı yapmak .

Dünya genelinde inşa edilmekte olan 68 nükleer reaktörün 25`ine sahip olan Çin`de 2013 ve 2014 senelerinde toplamında 6 GW`lık nükleer santral kurulumu yapıldı . 2015 seneyi Ocak ayı içinde yapılmış olan öbür nükleer santral şebeke bağlantısıyla ülkede faaliyet gösteren 24 nükleer reaktörün kurulum kapasitesi 20 GW`a erişti . Amaç ise 2020 yılına kadar 58 GW nükleer kurulum kapasitesine erişmek .

GÜNEŞ ENERJİSİ

2014 sonu itibariyle 28 GW güneş enerjisi kurulum kapasitesine sahip olan Çin , 2015 senesinde 15 GW güneş enerjisi kurulumu yapmayı tasarılıyor . Böylelikle Çin , bu konuyla alakalı epeyce iddialı olan Almanya`yı aylar sonra geride bırakabilecek .

KÖMÜR KULLANIMI AZALDI

2014 senesinde Çin elektrik imalatının yüzde 75`ini sağladığı kömür kullanımını bir evvelki seneye göre tahmini % 3 oranında azalttı .

Bir önceki yazımız olan Güneş Enerjisi ile Tarımda Sulama Başladı! başlıklı makalemizde güneş enerjili sulama, güneş enerjisi ve güneş enerjisi ile sulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri: cinde ruzgar emerjisini su enerjisine donusturme

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sezgin Süzen dedi ki:

    Sezgin Süzen Çin Rüzgar Enerjisi Nükleeri Geride Bıraktı! Çağatay Turgut çok güzel.

  2. Necla Akyüz dedi ki:

    Çin Rüzgar Enerjisi Nükleeri Geride Bıraktı! ve Çağatay Turgut begendim dedi.

BİR YORUM YAZ