Rüzgarların Yönlerine Verilen İsimler

Photo of author

By İhsan

Rüzgârların yönlerine verilen isimler hakkında bilgi vermeden önce bilinmesi gereken rüzgârın ne demek olduğudur. Daha önceki makalemizde rüzgar nedir ve nasıl oluşur? Ve rüzgâr enerjisi hakkında pek çok makaleye yer vermiştik. Bu makalelerimize göz gezdirmenizi de öneriyorum. Gelelim asıl konumuza.

Rüzgarların Yönlerine Verilen İsimler Rüzgar Enerjisi

Türkiye’de rüzgârlar tanımlanabilmeleri açısından esmiş oldukları bölgelere göre isimlendirilmiştir. Örneğin Kuzey bölgesinden esen rüzgârlara yıldız, Güneyden esen rüzgârlara, kıble, doğudan esenlere gündoğusu, batıdan esenlere günbatısı, kuzeydoğudan esenlere poyraz, kuzeybatıdan esene karayel, güneydoğudan esene keşişleme, güneybatıdan esene ise lodos ismi verilmiştir.

Bölgesel olarak bakacak olursak ise Marmara bölgesi,  Trakya bölgesi, Akdeniz bölgesi ve Karadeniz kıyılarında esen rüzgârlar genellikle poyra olmuştur. Bu rüzgârların özelliği ise bahar mevsimlerinde yağmurun ülkemize taşınmasıdır. İç bölgelere bakacak olursak ora da güneyden gelen rüzgârların hâkim olduğunu görebiliyoruz. Örneğin lodosun bunaltıcı bir etkisi vardır.

İstanbul’u merkez alacak olursak buradan esinlenerek konulmuş olan rüzgar isimleri ise Yıldız ve Kıble’dir. Antalya’da esen rüzgara Lodos denir bu bölgede rüzgar denizden karaya doğru eser.

Hangi Rüzgar Hangi Yönden eser,Rüzgarlara Verilen İsimler Neler?

Rüzgarların Yönlerine Verilen İsimler Rüzgar Enerjisi

KEŞİŞLEME

Keşişleme İstanbul’ da denizcilerin vermiş olduğu bir isimdir. Güneydoğudan eser. Bu ismin verilmesinin amacı ise Uludağ’ın eski adı Keşiş’ti ve onun yönüne göre belirlenmiştir. Keşişlemenin bir diğer ismi ise Akyel ya da Samyeli’dir.

KIBLE

Güney yönünden estiği için beraberinde sıcak ve nemi de getirmektedir. Kıble adını ise güney yönünü simgelediği için almıştır.

Sıcaklık Değeri: 27-36 °C

LODOS

Lodos adını Yunan tanrısı olan Notos’dan almıştır. Sıcak esen bir rüzgardır.Kışın lodosun esmesi karlarında erimesine neden olacaktır. bu sayede taşkın ve sellerde artış görülür. Bu nedenle hem iyi hem de kötü olarak değerlendirilebilir.

Sıcaklık Değeri: 9-12 °C

KARAYEL

Karayel yağmuru simgeler ve bir başladığında 2-3 gün boyunca devam eder Rusya tarafından gelir.

Sıcaklık Değeri: 13-16 °C

YILDIZ

Kuzeyden esen bir rüzgardır. Karadeniz ve Marmara da soğuk hava sonrasında esmeye başlar. Yazın serin, kışın ise soğuk hava taşır.

Sıcaklık Değeri: 8-14 °C

POYRAZ

Kuzeydoğudan esen bir rüzgâr çeşidi. Deniz hafif çalkantılı ve dalga üstünde beyaz köpükler olur.

Sıcaklık Değeri: -14-9 °C

GÜNDOĞUSU

Doğudan esen soğuk ve kuru rüzgâr

Sıcaklık Değeri: 24-22 °C

GÜNBATISI

Batıdan esen sıcak ve nemli rüzgâr.

Sıcaklık Değeri: 25-29 °C

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.