Aydınlatmada Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Photo of author

By İhsan

Aydınlatma olmazsa olmazların başında geliyor. Dolayısıyla evimizde ofisimizde aydınlatma ürünleri seçerken mutlaka dikkatli bir şekilde hareket edilmesi ve ona göre aydınlatma yapılması gerekiyor. Aşağıda sizlere aydınlatmada enerji tasarrufu nasıl yapılır bu konu hakkında bilgi vermeye çalışalım istedik.

Akkor lambaları kullanmayıp kompakt Flüoresan lamba tercih etmeniz gerekiyor. Bunun size sağlayacağı enerji tasarrufu % 80 civarında olacaktır.

Evinizdeki elektrik aydınlatması çok ve kullanımı Akkor lambalar ise bu durumda bunların hepsinin aynı anda değiştirilmesi maddi açıdan güç olabilecektir. Bunun için aylık olarak aydınlatmanızın değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Evin içerisinde odadan odaya dolaşırken mutlaka lambaların kapatılmasını sağlamalısınız. Günümüzde aile bireylerin büyük bir bölümünün ayrı odada oturduğunu ve dolayısıyla her odada ayrı bir elektrik yandığını düşünürsek burada tüketim artırılmış olacaktır. Aile bireylerinin mutlaka odadan ayrılırken lambaları kapatması hatta toplu bir alanda oturmaları tüketim noktasında önemli bir tasarruf sağlayacaktır

Gün ışığı dikkat edilmesi gereken bir konu. Bir evin içerisine gün ışığı ne kadar fazla girerse aydınlık vakti de o kadar uzun olacaktır. Dolayısıyla burada güney ve kuzey cephe farkı da ortaya çıkmış oluyor. Evinizde oturma odası olarak seçilecek alanın mutlaka güneşi en çok gören bölüm olması gerekiyor.  Oturma odalarında ise düzenleme yaparken gün ışığının içeriye girmesini önleyecek bir yerleşim yapılmamalıdır. Örneğin pencere önüne masa ve sandalye yerleştirebilirsiniz bu sayede önü biraz daha boş kalmış olacaktır.

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır? Energy

Lambaların ve de armatürlerin düzenli olarak bakım yapılması gerekir. Aydınlatma sistemlerinin temiz olması ışığın daha fazla içeride yayılması bu şekilde sağlanabilecektir. Lambaların üzerinde biriken tozlar ışığın miktarını azaltacaktır. Lamba üzerinde biriken bir toz ışık miktarının yaklaşık olarak % 50’sini düşürecektir.

Ampul seçerken mutlaka watt oranına göre tercih yapılması gerekir.

Aydınlatma da boyanın rolü önemlidir. Bu nedenle de duvarların mutlaka açık renkte boyalı olması gerekir. Eşyalarınızın rengini de aynı şekilde açık renkte tercih ederseniz daha aydınlık bir ortam sağlanmasına neden olabilirsiniz.

“Aydınlatmada Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.