Almanya, Yenilenebilir Enerji Kullananlara Para Ödedi !

Photo of author

By Mesut

Yenilenebilir enerji konusunda öncü olan Almanya, gelişmiş yenilenebilir teknolojisi ile üretim fazlası enerjiyi, yenilenebilir enerji kullanan vatandaşlarına para ödeyerek tüketmelerini sağlıyor.

Gezegenimiz de ki mevsim farklılıkları, su seviyesi yükselmeleri gibi çevresel problemlerin sebebi olan enerji ihtiyacı yenilenebilir enerji sayesinde tarihe karışıyor. Hem çevremizin korunması anlamında hemde maddi olarak kullanıcılara ve üreticilere çok büyük yarar sağlayan yenilenebilir enerji konusunda Almanya’ dan gelen haber bu sistemin kullanılmasının ne kadar doğru olduğunu kanıtlar nitelikte. Doğal kaynaklardan aldığı güçle enerji oluşumu sağlayan, çevreye ve cebe dost teknoloji yenilenebilir enerji sayesinde Almanya‘ da enerji harcadıkça para kazanılıyor !

Yenilenebilir enerji konusunda yaptığı dev yatırımlar ve oluşturduğu kusursuz sistem sayesinde Almanya, hem çevresini, hemde vatandaşının cebini koruyor. Geçtiğimiz pazar günü (8 Mayıs)  yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettiği enerji havanın aşırı güneşli ve rüzgarlı olması nedeni ile talep fazlası üretime sebep oldu. Hal böyle olunca öğle saatlerinde Almanya enerji tüketimi yapan vatandaşlarına ve şirketlere harcadıkları elektrik için para ödedi.

Yapılan açıklamalara göre ülke ihtiyacının tamamı olan 63 GW’nin %87‘sine tekabül eden 55 GW enerji, yenilenebilir enerji sayesinde karşılandı. Bu sebeple fazla üretimi olan enerjinin tüketilmesi için Almanya saat 13:00 ile 18:00 arasında vatandaşların ve şirketlerin kullandıkları enerji miktarı kadar geri ödeme yaptı.

Uzun yıllar boyunca yenilenebilir enerji konusunda yaptığı atılımların ve yatırımların karşılığını fazlasıyla almaya başlayan Almanya umarım hem ülkemize hemde diğer dünya ülkelerine örnek olur.

“Almanya, Yenilenebilir Enerji Kullananlara Para Ödedi !” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.